Півтора літра успіху: неочевидний чинник, що впливає на навчання
А ви знаєте, що відбувається з успішністю дитини, яка п’є замало води в першій половині дня?
Уявіть собі двох дітей з однаковим рівнем знань, станом здоров’я та здібностями. Перша дитина після пробудження випила склянку води, після сніданку - чашку чаю, в школі на перервах посьорбує воду з півлітрової пляшечки, а ще з’їла кілька ложок супу в їдальні. А друга обмежилася кількома ковтками солодкого чаю за сніданком - і це все аж до повернення додому. Як гадаєте, хто з них краще напише контрольну?
Дитина, яка пила замало води, буде менш уважною, матиме більше труднощів із розв’язуванням навіть не дуже складних виразів і з пригадуванням орфограм. В цілому, вона покаже гірший результат, ніж могла би.
У 2010-х роках у Великій Британії медики провели дослідження, скільки води випивають учні середніх шкіл впродовж дня. Результати були невтішні: від помірного зневоднення постійно страждали більш як 60% дітей! Усі вони не лише вчилися не на весь свій потенціал. Ці школярі були менш активними, гірше запам’ятовували та пригадували інформацію, до того ж часто відчували слабкість і перевтому.
Річ у тім, що коли в організмі дитини рівень води знижується всього на 1% від норми, кров переносить менше кисню до м’язів, внутрішніх органів та всіх систем організму. Через це дитина швидше втомлюється, а її мозок гірше справляється зі своєю роботою - концентрувати увагу і ДУМАТИ.
Коли дослідники оприлюднили висновки щодо впливу зневоднення на дитячий мозок і результати навчання, у школах країни почали заохочувати дітей більше пити. Школярам рекомендували приносити з дому пляшки з водою і пити навіть під час уроків, а в шкільних їдальнях почали пропонувати бутильовану мінеральну воду. В результаті багато дітей стали уважнішими, менш дратівливими та більш активними.
Будь-яка доросла людина, зрозумівши важливість води для свого здоров’я і працездатності, виробляє звичку завжди мати при собі воду і регулярно пити. А от молодшому школяру привчитися до здорового режиму пиття мають допомогти батьки. То що і як слід робити, аби убезпечити вашого школярика від зневоднення?
Поясніть дитині користь звичайної води для здоров’я і навчання
Коли дитина знатиме, що вода допомагає мозку очищуватися від токсинів і насичувати його необхідним киснем, тобто буквально робить її розумнішою, то обов’язково старатиметься частіше пити. Коли знаєш, навіщо щось потрібно робити, більше шансів на те, що ти це справді робитимеш!
Привчайте дитину втамовувати почуття спраги виключно негазованою водою
Вода може бути просто питною або мінеральною (у такому разі часто змінюйте її тип), однак обов’язково - без вуглекислого газу! Нагадаємо, вода допомагає крові доставляти до мозку кисень. Одночасно додавати в дитячий організм “колючий” вуглекислий газ, погодьтеся, суперечить цілям пиття.
Інші напої, особливо солодкі, слід розглядати лише як додаток до їжі. Спрагу вони втамувати не можуть, натомість завдаватимуть шкоди не лише здоров’ю, а й настрою та працездатності дитини. Через стрибки рівня цукру в крові дитина переживатиме перепади настрою, їй буде важче спокійно сидіти на уроці та слухати пояснення вчителя.
Слідкуйте, аби ваша дитина випивала 6 склянок рідини на день
Молодший школяр має випивати приблизно 1,5 л води чи несолодких і негазованих напоїв на день. Звісно, точна норма залежить від ваги дитини, від того, чи займається вона спортом, від сезону (у спеку організму потрібно більше води, ніж коли холодно) тощо.
Дуже багато дітей страждають від зневоднення під час шкільних занять. Ми пропонуємо простий спосіб проконтролювати, аби дитина щодня вживала достатньо води у першій половині дня:
- давайте дитині відразу після підйому склянку води (можна додавати туди кілька крапель лимонного або будь-якого ягідного соку без цукру);
- подавайте компот, узвар чи чай (бажано без цукру) після сніданку;
- давайте до школи півлітрову пляшечку води, щоб дитина пила на перервах.
Після повернення зі школи дитині залишається випити ще три склянки рідини без цукру: у вигляді супу, бульйону, чаю, компоту, соку, молока тощо за обідом, полуденком і вечерею. Вуаля - вона набрала свій “водний мінімум”!
Відмовтеся від газованих напоїв
Ні, ми не закликаємо перетворювати газовані напої на заборонений плід. Просто радимо не тримати їх удома постійно. Купуйте їх лише на свята.
Те, що п’є ваша родина, залежить лише від вас, адже саме дорослі роблять усі покупки! Якщо ви не купуватимете собі й дітям лимонадів з барвниками, консервантами й сиропом, то вся родина питиме воду та інші корисні для здоров’я напої.
Подавайте позитивний приклад правильного пиття!
Хочете привчити дітей пити достатньо води? Слідкуйте за власним питним режимом. Діти наслідуватимуть ваш приклад і в більш дорослому віці добровільно додержуватимуть здорових “стосунків” з водою.
09.04.2021