Сам удома — як убезпечити дитину від побутових травм та інших ризиків
Чи від усіх ризиків ви убезпечили вашу дитину, залишаючи її вдома саму?
Американський різдвяний фільм про пригоди кмітливого хлопчака жартома розповідає лише про одну з цілком реальних небезпек, які загрожують молодшим школярам, залишеним удома на самоті. Коли ви йдете з квартири на цілий день, ви сподіваєтеся, що ваш син чи донька проведе його безпечно. Та чи справді готова дитина бути вдома сама від світанку до смеркання?
Ми наполегливо радимо не залишати на цілий день без нагляду дорослих дітей, молодших за 12 років. Водночас ми розуміємо, що в багатьох батьків просто немає іншого вибору, аніж ходити на роботу під час канікул. Тому пропонуємо вам кілька рекомендацій, які можуть скоротити ризики до мінімуму.
Які навички повинна засвоїти дитина, яка залишається сама на цілий день
Дитина не просто має вміти користуватися телефоном, а знає, як зателефонувати в рятувальні служби. А ще — розуміти, як важливо, щоби телефон був завжди з нею й зарядженим.
Ваш син чи донька має самостійно розігрівати собі їжу. Тому вони повинні мати впевнені навички користування плитою і/чи мікрохвильовою пічкою, знати відповідні правила безпеки.
Школярик не повинен боятися самотності, а також має вміти організувати власне дозвілля: погратися, почитати, подивитися телевізор, виконати певні хатні обов’язки.
Дитина навчена спочатку питати дозволу в батьків, а вже потім братися до нової для себе справи. Скажімо, проводити самостійні кулінарні експерименти буває ризиковано не лише для порядку на кухні, а й з погляду безпеки житла і здоров’я дитини!
Пам’ятайте: молодші школярі ще не можуть прогнозувати всі наслідки своєї поведінки. У багатьох випадках вони навіть не розуміють, що їхня поведінка — необережна. Тому завдання батьків — переконатися, що діти знають назубок певні правила безпеки й розуміють, до чого може призвести порушення цих правил.
Перше правило дитини, яка залишилася вдома сама
Завжди-завжди будь на зв’язку з батьками. Відповідай на кожен телефонний дзвінок рідних. Твоя мама дуже переживатиме, якщо ти не візьмеш слухавку. Вона подумає, що сталося щось лихе!
Пожежна безпека
Уже вмієш користуватися газовою чи електричною плитою, мікрохвильовою пічкою? Коли вмикаєш плиту чи мікрохвильовку, у жодному разі не йди з кухні! Якщо без нагляду вода википить, то може загорітися каструля, а якщо суп вибіжить і загасить полум’я — ти можеш задихнутися газом!
Якщо користуєшся праскою, феном чи будь-якими іншими електроприладами — тримай їх подалі від води!
Не залишай без нагляду електроприлади, особливо ті, які нагріваються: обігрівачі, праски тощо. Якщо вилка приладу нагрівається — вийми її з розетки! Вилка, розетка іскрить або від приладу йде дим — виходь із дому, клич на допомогу сусідів і телефонуй «01» та батькам!
Не чіпай без потреби сірників чи запальничок. Не запалюй свічок. Вогонь — не іграшка!
Чуєш запах газу? Виходь із квартири, звертайся по допомогу до сусідів, викликай газову службу чи пожежників. Краще здійняти фальшиву тривогу, ніж постраждати у вибуху!
Використовуй для мікрохвильової лише той посуд, який тобі показали батьки. Не клади в пічку нічого металевого!
Читайте також:
Навчіть дитину не довіряти незнайомцям
Гострі предмети та інші побутові халепи
Не забувай закривати водопровідний кран. Не влаштовуй потопу у ванній та на кухні!
Не грайся на балконі чи на підвіконні. У жодному разі не перехиляйся через поручні й не висовуйся у вікно!
Не чіпай ліків! Ти можеш отруїтися й потрапити до лікарні.
Користувався ножем? Одразу ж поклади його на місце! Якщо він лежатиме на столі, ти випадково можеш порізатися чи скинути його просто собі на ногу!
Не клади ножиць, голок, булавок на диван, стільці, крісла, килим — тільки на стіл! Інакше ти можеш ненароком на них сісти чи наступити!
Мий руки перед їдою.
Незнайомці за дверима
У двері дзвонять? Подивись у «вічко», а вже потім відчиняй двері. Завжди запитуй: «Хто прийшов?»
Не можна відчиняти двері стороннім людям, навіть якщо вони представляються поліцейськими чи контролерами лічильників. Справжні контролери, зазвичай, залишають у дверях папірець зі своїм телефонним номером. Розкажи, хто приходив, батькам, вони розберуться, що робити.
Якщо у двері дзвонить незнайомець і ставить запитання: «Ти дома сам?», «Де батьки?», «Куди пішли?», «Коли прийдуть?» — не відповідай!
Не відкривай людям, як просять винести попити чи хочуть зробити телефонний дзвінок. Відійди від зачинених дверей подалі й терміново зателефонуй батькам.
Виходиш виносити сміття чи до поштової скриньки? Візьми ключі, телефон і замкни за собою вхідні двері!
Не виходь із квартири, якщо на майданчику — сторонні люди. Дочекайся, поки вони підуть, а вже потім відмикай вхідні двері.
Читайте також:
Фішинг, шантаж і смертельні флешмоби: як вберегти дитину онлайн та офлайн
Прогулянка на вулиці
Йдеш на прогулянку? Перевір, чи взяв із собою телефон і ключі від квартири.
Перед тим, як вийти з квартири й замкнути двері, перевір, чи вимкнені кухонна плита, телевізор, праска, обігрівач тощо. Не забудь вимкнути світло у квартирі!
Не розмовляй із незнайомцями! Порядні дорослі та старші діти ніколи не звертатимуться до дитини, якщо вона не плаче чи не в біді.
Завжди повідомляй батькам, коли ти виходиш із дому, де саме будеш гратися. Не йди де-інде! Завжди телефонуй після повернення з прогулянки.
Якщо ти вийшов гуляти сам, то залишайся поблизу дому. Слідкуй, аби навколо тебе були інші діти та знайомі дорослі — найкраще, коли це батьки чи бабусі/дідусі знайомих дітей. Вони можуть тобі допомогти в разі чого.
Не можна розповідати стороннім людям (усім, хто не член родини), що відбувається вдома й що ти зараз сам(а). Якщо хтось тебе про це розпитував, за першої ж нагоди розкажи про це батькам.
Якщо тобі здається, що стороння людина тебе намагається викрасти чи підозріло торкається, ти можеш порушувати які завгодно правила — головне, захиститися. Тікай, верещи, відбивайся — роби все, щоб уникнути небезпеки.
Не заходь у під’їзд, ліфт із незнайомцями. Якщо в під’їзді зібралася підозріла компанія, дочекайся, поки в під’їзд заходитиме знайомий дорослий і йди разом із ним.
Читайте також:
Дитина на вулиці без супроводу дорослих: як уберегти від небезпеки
19.03.2021