Солодкий сон: простий спосіб допомогти дитині краще вчитися
Часто батьки недооцінюють важливість міцного і тривалого сну для школяра. А саме від його тривалості та якості залежить не лише здоров’я, а й успішність навчання! Ми допоможемо вам розібратися, що заважає вашій дитині добре висипатися.
Здавалось би, що страшного, якщо дитина раз чи два ляже спати пізніше? Пригадайте будь-який день, коли ви приходили на роботу після недоспаної ночі. Як вам тоді працювалося? Скоріше за все, ви літрами заливали в себе каву чи енергетик та імітували сяку-таку діяльність, сподіваючись надолужити згаяний час завтра. А після обідньої перерви від сну на робочому місці вас утримував лише страх перед керівництвом.
Дитина, яка не дібрала потрібні години сну, почувається так само погано. Однак у неї немає можливості підбадьорювати себе кофеїном. У школі їй також не дадуть змоги прокуняти півдня за партою. А вдома ще ж і домашнє завдання доведеться робити…
Якщо дитина не висипається, то…
- Вона не так охоче спілкується з однолітками і частіше почувається самотньою і нещасною.
- Частіше хочеться солодкого і жирного, тож з часом можуть виникнути проблеми з переїданням і зайвою вагою.
- Невиспана дитина забуває швидше і більше. Запам’ятовувати ж нову інформацію їй набагато важче, ніж виспаній.
- Увага і швидкість реакції на уроках знижується, дитина швидше відволікається.
- Їй важче висловлювати свої думки.
- Вдосконалювати практичні навички стає складніше, а координація рухів порушується - дитина стає незграбнішою.
- Після недоспаної ночі чи на тлі хронічного недосипання результат самостійної чи контрольної роботи буде значно гірший, ніж після ночі повноцінного сну.
- Ризик застудитися після недоспаної ночі зростає в рази.
- Вона починає вночі частіше вставати в туалет “по маленькому”.
- У неї може заболіти голова або розладнатися кишківник.
- Може розвинутися безсоння (дитина годинами не засинає або прокидається серед ночі і лежить без сну).
Натомість школярик, який висипається, зазначених проблем не матиме. Навпаки, він за сніданком виявляє хороший апетит, залишається бадьорим цілий день і радує вчителя і батьків гарними результатами.
Як переконатися, що дитина висипається
- Уранці дитина прокидається до дзвінка будильника.
- Після пробудження вона не дратівлива, в неї хороший настрій.
- Дитина бадьора, у неї хороша координація.
- Учитель повідомляє вам, що ваша дитина активна й уважна на уроках, добре запам’ятовує нову інформацію.
Що ви можете зробити, щоб ваша дитина краще висипалася
Розрахуйте час вкладання у ліжко. Потреба у сні учня 1-4 класу становить 10-11 годин. Деяким першокласникам-шестирічкам необхідна ще й додаткова тиха година після повернення зі школи.
Отож якщо ваша дитина за віком потребує 11 годин сну і не дрімає вдень, відрахуйте від часу підйому 11 годин. Якщо ви будите школярика о 7.00, отже, у ліжку він має лежати о 20.00. Якщо підйом о 6.45, то відбій - о 19.45.
Якщо вашій дитині потрібно менше часу для сну, ви досить швидко це зрозумієте. Вона просинатиметься набагато раніше від будильника. Тож ви зможете відповідно скоригувати час вкладання.
Наполягайте, щоб дитина йшла спати в один і той же час. Щоб школярик швидше засинав, година “відбою” не має зміщуватися у вихідні. А ще сучасним дітям надзвичайно потрібна стабільність і передбачуваність. Тоді вони швидше відновлюються від накопиченого за день стресу.
Година перед відбоєм: приберіть усе, що має монітор, і все, що збуджує нервову систему. Ви, певно, чули про те, що блакитне світло, яке випромінюють екрани телевізорів і ґаджетів, налаштовує мозок на НЕспання. Отож експерти зі сну радять і дорослим, і дітям почитати або послухати аудіокнижку. Ви можете почитати дитині або разом з нею (наприклад, прочитати у ролях діалог), душевно поспілкуватися, скласти їй компанію за тихою грою в ляльки тощо.
Забезпечте комфортні умови. Якщо в живете в маленькій квартирі, забезпечте відносну тишу. Наприклад, телевізор у сусідній кімнаті можна дивитися в навушниках (бездротових, а ще бувають аналогові з триметровим кабелем). Дитина краще спатиме у чистій, охайній, добре провітреній і темній кімнаті. На час засинання можна лишати ввімкненим нічник.
11.09.2020