Весняна втома й апатія в дитини: як побороти неприємні симптоми
Що спричиняє млявість, непрацездатність і поганий настрій у молодших школярів і як повернути їм бадьорість і активність
Ваша дитина стала млявою, почастішали коливання настрою, а бажання навчатися і працездатність знизилися? Можливо, сон у вашого школярика став неспокійним, а після сну дитина не відчуває свіжості та бадьорості?
А може, ви помітили, що в неї з’явилися подразнення або шкіра лущиться? На гребінці залишається більше волосся, ніж завжди? Загострилася алергія? Якщо на календарі лютий от-от зміниться на березень або вже змінився, ви, найімовірніше, маєте справу із синдромом весняної втоми.
Цей стан має ще кілька назв: сезонна астенія (від грецького слова «безсилля»), астенічний синдром, весняна хандра, весняна апатія тощо. Що ж спричиняє весняну втому в дорослих та дітей?
Причини виникнення весняної втоми
Змінюється тривалість світлового дня: світла пора доби стала помітно довшою, а біологічний годинник не встигає пристосуватися. Саме тому дитині може бути важко засинати ввечері, а вранці ви погрожуєте викликати підйомний кран — так не хоче синочок/донечка вставати з теплого ліжечка…
Замало сонця: вірніше, дитина просто не встигає отримати достатню кількість сонячних промінців. Більшість світлового дня вона проводить у приміщенні, а на прогулянки в будні дні у вас із нею може не вистачати часу.
Дитина взимку замало рухається, і навесні це дається взнаки. Що менше рухається дитина, тим млявішою вона стає і фізично, і розумово, й емоційно.
Брак вітамінів, зокрема групи B, та мікроелементів. Улітку й восени дитина отримувала всі необхідні речовини зі свіжих овочів та фруктів, вигрівалася на сонечку (відтак організм утворював достатньо вітаміну D). За зиму з раціону багато позицій зникли, а натомість у меню з’явилося більше фастфуду, солодощів та дріжджової випічки. Тіло й мозок відчувають нестачу «сонячного» вітаміну та вітамінів групи B, які сприяють забезпеченню мозку киснем і відповідають за рівень працездатності та настрій.
Брак заліза, тобто рівень гемоглобіну в крові знизився. Це призводить до зменшення забезпечення киснем усіх органів, зокрема мозку. Залежно від того, наскільки великий дефіцит заліза в організмі, дитина може часом відчувати млявість або ж навіть непритомніти, якщо вчасно не поїсть!
Як (не)правильно почати боротьбу з весняною втомою
Якщо симптоми вам тривожать, ми радимо запланувати візит до сімейного лікаря. Під сезонну астенію може маскуватися якесь захворювання, тож краще перевірити стан здоров’я дитини.
Будь-який терапевт чи невролог одразу запропонує вам здати кров на той чи той аналіз. А за результатами дослідження випише потрібні вітаміни, порадить дієту й, можливо, залізо в таблетках.
Чого ми точно не радимо: купувати перші-ліпші полівітаміни без консультації з лікарем. По-перше, у цих пігулках часто поєднуються компоненти, що нейтралізують один одного при одночасному споживанні. По-друге, завдяки тому, що в наших крамницях завжди є заморожені та свіжі овочі, фрукти і ягоди, у конкретному дитячому організмі може спостерігатися дефіцит лише деяких із цих вітамінів. А надлишкові дози вітамінів користі не принесуть, а навпаки — завдадуть шкоди!
Які вітаміни можуть допомогти дитині позбутися весняної втоми
Вітаміни для фізичної бадьорості та працездатності:
- В1 — сприяє поліпшенню роботи нервової системи, підвищує працездатність;
- В2 і В3 — допомагають ефективніше вивільняти енергію зі спожитої їжі;
- В12 — допомагає крові переносити більше кисню.
Вітаміни для хорошого настрою:
- В6 — сприяє кращій роботі мозку й підвищує настрій;
- В9 — перешкоджає зниженню настрою й порушенням сну;
- С — допомагає виробляти гормон радості серотонін, сприяє подоланню депресивних станів;
- D — крім зміцнення кісток, поліпшує настрій.
А поки ви роздумуєте, чи варто записуватися на прийом до педіатра, ніщо вам не заважає скоригувати режим харчування дитини, аби всі ці вітаміни потрапили в її організм із корисних продуктів. Адже, як справедливо зазначали стародавні цілителі та підтверджують сучасні лікарі, найкращі ліки — це правильна їжа.
«Вітамінний» стиль життя: скоригуйте харчування вашої дитини
Передусім скоротіть кількість простих вуглеводів. У перекладі з медичної мови людською це означає: поменше випічки, білого хліба, цукерок, солодких газованих напоїв, фастфуду (картоплі фрі, чіпсів, солодких пластівців і попкорну тощо).
Акцентуйте в харчуванні на жирній рибі (скумбрія, оселедець, короп, червоні сорти риби тощо), яловичині, яйцях і печінці. Якщо є змога, давайте дитині якомога більше морепродуктів (мідії, морський коктейль, морська капуста та інші водорості).
Коли даєте школярику молочні продукти, слідкуйте, щоби вони були жирними! Кальцій та вітаміни найкраще засвоюються з жирних твердого і м’якого сиру, сметани, молока, масла, кисломолочних продуктів.
Використайте піст, що наближається, як привід ввести в меню якомога більше овочів. Ніщо вам не заважає, тушкуючи картоплю, досипати туди пару жмень замороженого овочевого асорті — вийде вітамінне рагу.
Ставте щоразу на стіл салати з квашеної капусти, квашені помідори й огірки. Салат із тертої моркви та кореню селери, вінегрет чи просто сирий червоний буряк, порізаний скибочками, збагатять організм не лише вітамінами, а і клітковиною, відрегулювавши травлення.
Купуйте листову зелень. А ще краще — посійте на підвіконні мікрозелень. Це просто вітамінна бомба! Ви зможете зібрати перший урожай уже за тиждень і забезпечити дитину цінними мікроелементами й вітамінами з молодої зелені.
Компоти й узвари варіть без додавання цукру. Для них використовуйте як сушені фрукти і ягоди, так і заморожені. Дієтологи радять ввести в меню дитини на березень-квітень заморожені ягоди: журавлину, чорницю, ожину, лохину тощо. Не зайвими виявляться також заморожені калина, малина чи полуниця.
За можливості придбайте й заварюйте дитині замість звичайного чаю напої матча (порошкуватий різновид японського зеленого чаю) чи ройбуш (листя і шматочки гілочок особливого африканського чагарнику). Матча тонізує, підвищує мозкову активність, поліпшує настрій. А якщо хочете, щоби дитина добре спала вночі, у другій половині дня замість чаю пропонуйте ройбуш. Він зовсім не містить кофеїну, бадьорить, але не призводить до перезбудження.
Також, якщо у є фінансова можливість, купуйте дитині навесні коксову воду без цукру — рідину, яка заповнює порожнину всередині молодого плоду кокоса. Цей низькокалорійний коктейль із вітамінів та мікроелементів дуже корисний при авітамінозі.
Оздоровіть режим і додайте різноманітності в життя дитини
Якщо дитина млява й сонлива, вкладайте її спати хоча б на пів години раніше. Спокійний, тривалий сон зцілює імунну, ендокринну та нервову системи.
Дитина має щодня пити вдосталь води. Наголошуємо: напої, які вона вживає, в ідеалі мають бути зовсім без цукру!
Забезпечте стабільний режим дня. Передбачуваність і ритм зменшують стрес у житті дитини та допомагають їй справлятися зі щоденними завданнями.
Водночас життя школярика не має бути нудним! Додавайте приємні зміни та сюрпризи: несподівану прогулянку, нову розвагу/хобі, творчість.
Почніть загартовуватися разом із дитиною. Як і з чого почати — порадить сімейний лікар, зважаючи на стан здоров’я — вашого й дитини.
У жодному разі не дозволяйте дитині пропускати сніданок. Яєчня з овочами, вівсянкою на воді чи гречаними пластівцями надасть багато енергії та забезпечить відчуття ситості, водночас не перевантажуючи шлунку.
Влаштуйте разом із дитиною генеральне прибирання в дитячій кімнаті чи у квартирі загалом. І не лише відмийте та приберіть кожен куточок, а і внесіть зміни в інтер’єр: пересуньте меблі, повісьте новий плакат чи малюнок на стіну, поставте вазон із кімнатною рослиною… Зміна середовища стимулює мозок і «розворушуватиме» вашу дитину додатково.
Поділіться цією сторінкою
26.02.2021