Хороші батьки завжди знайдуть час, аби спонукати дитину напружити м’яз уяви
У XXI столітті діти мають найменше вільного, неструктурованого часу в історії. Їхні голівки зайняті не лише навчанням і домашніми завданнями. Час, який раніше відводився під допомогу дорослим по господарству, ігри на свіжому повітрі та просто спостереженням за тим, як павучок плете павутиння, нині зайнятий репетиторами, секціями, поїздками з дому й додому в громадському транспорті, а найбільше — ґаджетами.
Це також час, втрачений для розвитку творчих здібностей дитини. Адже для того, щоб уява могла розгулятися, дитина не повинна квапитися, її голова має бути нічим не зайнятою… Іноді дитині має навіть ставати нудно! Без цього уява не зможе вільно блукати та народжувати нові ідеї.
Вислів медиків: «Що не використовується, те слабшає і відмирає», — чудово описує й ситуацію з «творчим м’язом». Тож що можуть зробити батьки, аби в дитини цей м’яз не атрофувався, а навпаки — щодалі розвивався?
Читайте також:
11 способів відірвати дитину від ґаджета й зацікавити живою природою
Ведете дитину додому? Потренуйте її спостережливість та фантазію. Пограйтеся в «Чудову п’ятірку». Хай вкаже п’ять нових речей, які з’явилися на вулиці. П’ять речей, що потребують ремонту. П’ять речей, непомітних із першого погляду тощо.
Дорогою додому ви минаєте чимало будинків. Запропонуйте синові чи доньці придумати: хто живе у квартирі, де на вікні повно орхідей? Велика родина? Жінка з 15 котами? Іншопланетянин, який маскується під пенсіонерку в плетеній беретці?
У містах із точки А до точки Б зазвичай можна дістатися багатьма маршрутами та транспортними засобами. І вам необов’язково щодня ходити/їздити тією самою дорогою. Хай дитина запропонує нову! Маршрут може бути реалістичний — тоді обов’язково випробуйте його. А може бути фантастичний, як і транспортні засоби, до речі.
Чекаєте разом із дитиною прийому в лікаря, у черзі до каси, тролейбуса, приготування страви в кафе? Пограйтеся з дитиною в «А що було б, якби…» Якби кожна родина мала летючий автомобіль? Або олівці, ручки та зошити могли розмовляти, як шахи в «Гаррі Поттері»? Або Новий рік святкувався в липні?
Можна також поставити дитині запитання: «Якби була можливість, де б ти хоті(в/ла) жити — на вершині гори чи у глибині джунглів?» «Як ти хоті(в/ла) б подорожувати: на кораблі чи дирижаблі?» «А якби могла перетворюватися на тварин чи птахів, ким би хотіла стати?»
Читайте також:
7 вагомих причин віддати дитину в музичний гурток
Ще можна вигадувати абсурдні історії — пояснення того, що відбувається навколо. Приміром, чоловік попереду вас виклав на стрічку перед касою пакунок столових серветок, кілька кулькових ручок і пакунок квашеної капусти. Що він хоче з цього зробити? Або придумайте виправдання-нісенітницю: «Я сьогодні не вийняла одяг із пральної машинки, тому що вона взяла білизну в заручники та сказала, що не віддасть, поки ми не купимо їй модні капсули для прання!»
Запропонуйте зробити «божевільний» колаж
Прибираючи домівку, ви часом знаходите симпатичні фантики від цукерок, ґудзики від одягу, який уже не носите, кришечки від пластикових пляшок, рекламні листівки, обрізки кольорового паперу, магнітики, непотрібні брелоки тощо. Збирайте такі дрібнички, які жаль викидати, а застосування їм немає, в коробку з-під взуття.
У день, коли через негоду чи застуду дитина змушена нудьгувати вдома, видайте їй аркуш картону, цю коробку, ножиці, клей ПВА, клейку стрічку, олівці чи фломастери та запропонуйте зробити «божевільний» колаж. Хай собі комбінує випадкові предмети та клеїть якусь абстракцію.
У жодному разі не оцінюйте результат і не критикуйте! Поєднуючи кольори, фактури, матеріали, форми в щось абстрактне, дитина виражає власні емоції, пробує передати якесь послання, висловити те, що не може вкласти в слова. Натомість розпитайте дитину про її витвір. Про що цей колаж? Що дитині в ньому подобається? Якщо в ньому чогось не вистачає, то що вона хотіла б додати?
Поважайте власну думку дитини про її творчість
Кожні мами й татусі хвалять малюнок чи поробку, яку гордо демонструє їм дитина, повернувшись зі школи. Однак якщо ви маєте намір причепити один із малюнків на дверцятах холодильника, ніколи не обирайте самі! Попросіть дитину вибрати з власних малюнків той, що подобається саме їй — й «експонуйте» саме його.
У такий спосіб ви шануєте думку дитини та навчаєте її критично оцінювати свою творчість самостійно, а не покладатися на думку інших. Численні психологічні дослідження довели, що люди виявляють творчість краще, коли не думають про те, як інші оцінять результат.
Читайте також:
Що сини мають чути від татусів щодня, аби вирости справжніми чоловіками
Вигадуйте нові застосування звичних речей
Це перевірений спосіб не лише оцінювати рівень креативності людини, а і тренувати її. Дошкільням ваша дитина легко перетворювала ковдру чи скатертину на індіанський вігвам. А зараз, взявшися малювати, вона не зобов’язана обмежуватися пензликами. Які ще предмети можна використати замість них? Пальці, ватні палички, стара зубна щітка, обрізок губки для миття посуду, зубочистка тощо.
А які застосування можна вигадати для ложки? Старої вищербленої тарілки? Коробки з-під соку? Ідеї не мають бути реалістичними — що фантастичніші вони, то цікавіше!
Такі вправи дають змогу дитині розвивати вміння бачити навколо себе те, чого не помічає решта людей, а також навичку пропонувати численні способи розв’язання кожного повсякденного питання. Саме ця риса вирізняє великих винахідників та митців! Отож ніколи не критикуйте й не оцінюйте ці творчі знахідки. Цінний сам факт, що дитина придумує велику кількість варіантів, нічим не обмежуючи уяву.
І ще одне: не лише спонукайте дитину так гратися, а й самі активно фантазуйте. Якщо ви цього давно не робили, спочатку буде складно. Та повірте: справа того варта! Навичку творчості можна «розбудити», і вона не раз прислужиться вам: і на роботі, й у побуті, й у взаєминах.
Читайте також:
Як зберегти здібність вашої дитини, що зробить її успішною в дорослому житті
18.02.2021