4 причини, чому дитині життєво необхідні обійми батьків
Про користь обіймів для фізичного, розумового й емоційного розвитку вашої дитини та скільки разів на день обійматися рекомендують учені
Ваша дитина, поки була немовлям, найміцніше спала й найшвидше заспокоювалася у ваших обіймах. До чотирьох-п’яти років вона постійно просилася «на ручки». Зараз ваш школярик, певно, уже не «ручний», однак досі почувається щасливим і захищеним, коли ви його обіймаєте.
Навіть емоційно зрілі, самостійні діти самі обіймають найрідніших людей, щоби виразити свої теплі почуття, а також шукають обіймів — щоб утішитися, заспокоїтися, просто відчути, що їх люблять.
Сподіваємося, ви не відмовляєте дитині в цій ласці та якнайчастіше обіймаєте. Адже вчені зібрали надзвичайно багато даних, що свідчать: обійми критично важливі для повноцінного розвитку дитини! І не лише в ранньому дитинстві, а навіть у підлітковому.
Діти, яких частіше обіймають, зростають здоровішими
Дивовижно, як реагує тіло на люблячі обійми! Якщо обійми тривають щонайменше 7–20 секунд, в організмі виробляється велика доза окситоцину — гормону, завдяки якому ми відчуваємо довіру, безпеку, любов. Що ще важливіше, цей гормон, своєю чергою, сприяє виробленню інших гормонів, відповідальних за повноцінний фізичний розвиток і ріст.
Серед оздоровчих ефектів обіймів — зміцнення імунітету. Вони ніби масажують грудну клітку дитини, що стимулює вилочкову залозу. Крім того, обійми допомагають розслабити м’язи та посилити циркуляцію крові в усьому тілі. Завдяки цьому полегшується незначний біль: розтягнення, синець чи подряпане коліно справді болітимуть менше, якщо ви обіймете дитину!
Читайте також:
5 способів зробити дитину чемнішою
Завдяки вашим обіймам діти розумнішають
Доторк — це перше відчуття, яке використовують немовлята, аби пізнавати світ. Щоразу, як до дитини ласкаво торкаються, її мозок отримує потужний поштовх до розвитку. Дослідження в національній дитячій лікарні Колумбуса (Огайо, США) виявило, що чим більше дітей обіймають у ранньому віці, тим інтенсивніше розвивається їхній мозок. Однак обійми позитивно впливають не лише на немовлят.
Обійми спонукають організм виробляти ще один дуже важливий для розвитку дитини гормон — серотонін. Цю речовину називають «гормоном щастя», однак її вплив не обмежується профілактикою депресії. Серотонін позитивно впливає на процеси запам’ятовування, пізнання, навчання. Завдяки йому діти більш позитивно ставляться до пізнання довколишнього світу та спілкування з іншими людьми.
Зауважте, що мозок інтенсивно розвивається аж до 25–27 років. Отож вашим сину чи доньці татові й мамині обійми будуть життєво необхідними аж до того часу, поки в них з’являться власні діти. Однак і після того вони охоче прийматимуть їх від вас як вияв любові та довіри!
Обійми підвищують життєстійкість дитини
Уже згаданий окситоцин знижує в організмі рівень гормонів короткочасного та тривалого стресу: адреналіну та кортизолу. Завдяки надходженню в кров окситоцину гормони стресу не накопичуються й не отруюють організм. А отже, стрес не позначається на здоров’ї та психіці дитини.
Отож діти інстинктивно шукають ваших обіймів, коли засмучені чи налякані. Обіймайте їх — це заспокоює, дає розуміння, що ви їх розумієте та співчуваєте, допомагає впоратися зі стресом. Зростаючи, людина вчиться регулювати свої емоції самостійно, та краще з цим справляються люди, який у дитинстві частіше обіймали батьки.
Читайте також:
7 якостей життєстійкої дитини
Обійми допомагають у вихованні
Дитина поводилася нечемно? Порушила встановлені вами правила? Потрапила в халепу? Коли після неприємного інциденту емоції вляглися й настав час поговорити з дитиною про те, як їй слід було поводитися в тій чи тій ситуації, сядьте поряд із нею, обійміть її, пригорніть.
Секрет у тому, що діти краще «відкриваються» для ваших напучувань і сприймають їх тоді, коли відчувають вашу любов. Тож ваші обійми означатимуть: «Я тебе дуже-дуже люблю й хочу для тебе якнайкращого» й підготують дитину до щирої та відвертої розмови.
Скільки разів на день обіймати дитину
Вищезгадане дослідження виявило:
- для простого виживання дитині потрібно бути в обіймах щонайменше чотири рази на день,
- для підтримання здоров’я — вісім разів,
- задля формування здорового рівня самооцінки та для належного фізичного, розумового й емоційного розвитку — обійматися щонайменше 12 разів на день.
Коли дитина не хоче обійматися — не наполягайте
Пам’ятайте: усі вищевказані переваги дитина отримує лише від БАЖАНИХ обіймів близьких людей. Якщо занадто наполягати на обіймах, то дитина вирішить: необхідно терпіти доторки дорослих, навіть якщо вони неприємні чи дивні! Ви ж розумієте, до яких небажаних наслідків це може призвести… Тож дозвольте дитині навчитися говорити рішуче «ні» будь-яким небажаним доторкам.
Читайте також:
Дитина на вулиці без супроводу дорослих: як уберегти від небезпеки
До того ж потреба дітей в обіймах різниться. Деякі відмовляються від обіймів дев’ять разів із десяти маминих спроб обійняти, дехто любить обійматися за першої-ліпшої нагоди навіть у дорослому віці. Решта дітей — десь між цими двома крайнощами.
Якщо вам самим необхідно частіше обіймати дитину, ніж вона того хоче, чесно скажіть їй про те, що дуже скучили за її обіймами. Зробіть це ближче до вечора, коли дитина вже сита, розслаблена, задоволена життям і трохи стомлена. Вона буде більш схильна прийняти ваші обійми або самостійно вас обійняти.
Однак якщо дитина не хоче обніматися, не засмучуйтесь. Можливо, вона вирішила собі, що великі хлопчики чи дівчатка не обіймаються… У такому разі просто старайтеся впродовж дня хоча б десять разів лагідно її торкнутися. Можна пригладити волосся, лагідно перевірити, чи рівно пострижені нігті, розправити комірець, поплескати по плечу.
Словом, будь-які обійми мають бути бажаними! Дитина обіймає вас сама — обійміть у відповідь, навіть якщо дуже зайняті. Це зміцнює емоційний зв’язок і сприяє взаєморозумінню, довірі та любові між батьками та дітьми будь-якого віку.
Читайте також:
10-поганих-звичок-які-діти-приносять-зі-школи
Як відучити дитину лаятися: кілька секретів досвідчених батьків
25.01.2021