Календар травня (частина II)
Розповідаємо про головні свята й пам’ятні дати другої половини травня 2021 року
18 травня, вівторок — День резервіста України; Міжнародний день музеїв; День скорботи та пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу; День боротьби за права кримськотатарського народу
За українським законом, громадяни України, які відслужили в армії, можуть за власним бажанням ввійти до резерву Збройних Сил України чи інших військових формувань (національної гвардії тощо). Вони отримують цілком мирні професії, ведуть цивільний спосіб життя. Водночас вони регулярно проходять військовий вишкіл, щоб у разі потреби повернутися у військо й зі зброєю в руках захищати нашу державу від ворога. Власне професійне свято — День резервіста України — ці громадяни отримали з 2019 року.
Цього дня світ відзначає Міжнародний день музеїв. На міжнародному рівні вшановують установи, що зберігають пам’ятки історії та культури, реставрують і вивчають старожитності, знайомлять громадськість з історичною і культурною спадщиною. Вітайте усіх знайомих, чия робота пов’язана з діяльністю музеїв.
18 травня в Україні відзначають також День скорботи та пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Упродовж трьох коротких днів (18–20 травня) 1944 року, за наказом радянської влади, більш як чверть мільйона кримських татар силоміць загнали в товарні потяги та вивезли у віддалені регіони СРСР — Передуралля та Середню Азію. Під час примусового виселення та в перші роки після нього загинула щонайменше третина депортованих людей. На «звільнене» місце переселили росіян із Курської, Воронезької, Орловської та Білгородської областей.
У 1989 році радянська влада визнала депортацію кримських татар злочином. Кримські татари почали повертатися на батьківщину після 45 років вигнання. Однак ніхто не повернув їм втраченої землі та домівок. Вони знову мусили починати життя «з нуля».
У 2014 році, коли Росія анексувала Крим, окупаційна влада почала утиски та політичні репресії проти кримських татар. Багато кому з них довелося знову залишити Крим і перебратися в материкову Україну. Того ж року в Україні був ухвалений президентський указ, яким 18 травня стало Днем боротьби за права кримськотатарського народу.
20 травня — Всесвітній день вишиванки; День банківських працівників України
Свято української вишиваної сорочки відзначають щороку в третій четвер травня. Започаткували його студенти та викладачі Чернівецького національного університету 2006 року. Ініціативу підхопили в решті регіонів України, і нині приходити на роботу й навчання у вишиванці в третій четвер травня стало всеукраїнською традицією. У 2021 році свято припало на 20 травня.
Щороку 20 травня святкують своє професійне свято працівники державних і комерційних банків. Банки надійно оберігають наші кошти. Завдяки банківській системі ми можемо заощаджувати кошти, зберігати їх на рахунках, користуватися пластиковими картками для розрахунків у магазинах, брати кредити тощо. Тож якщо хтось із ваших знайомих працює в банку, обов’язково надішліть йому/їй вітання з Днем банківських працівників України!
23 травня — День морської піхоти України
Морська піхота — це особливі військові підрозділи, які першими розвідують чи штурмують ворожі бази, а також захищають від нападу ворога острови, ділянки узбережжя, порти, аеродроми та інші важливі об’єкти. Морські піхотинці вміють воювати й на суші, і на морі. А беруть у ці підрозділи лише найспритніших, найвитриваліших, найсильніших і найкмітливіших.
Раніше професійне свято службовців елітних підрозділів Військово-Морських Сил України відзначалося 16 листопада. Однак із 2018 року дату перенесли на 23 травня.
24 травня — День слов’янської писемності та культури; Європейський день парків
Цього дня православна церква вшановує святих Кирила й Мефодія. Два брати-монахи з грецького монастиря в IX столітті створили абетку, якою нині користується багато слов’янських народів, — кирилицю.
Саме тому 24 травня було обрано для щорічного святкування Дня слов’янської писемності й культури. У такий спосіб Україна, а також Білорусь, Болгарія, Сербія, Македонія, Чорногорія та низка інших держав вшановують роль Кирила та Мефодія в розвитку національних культур цих країн.
Цього дня відзначається також Європейський день парків. Він святкується в усіх країнах Європи, починаючи з 1999 року. День заснований на знак розуміння європейськими урядами важливості природних парків для довкілля та суспільства.
Цікаво, що в поняття «парк» у цьому випадку включають не лише парки в містах, а передусім національні парки, заповідники, заказники тощо. Власне, і дата свята слугує нагадуванням про створення у Швеції далекого 1909 року першого з дев’яти європейських національних парків. Отож день парків — це ще одна дата, важлива для всіх, хто дбає про довкілля й захист рідкісних видів рослин і тварин.
25 травня — День філолога
Слово філологія означає любов до слова. Ця наука вивчає мову, писемне й усне мовлення, літературу, їхню історію тощо. 25 травня відзначають своє професійне свято на міжнародному рівні фахівці, чия діяльність пов’язана з мовою й літературою: лінгвісти, перекладачі, літературознавці, редактори, бібліотекарі, вчителі й викладачі всіх філологічних дисциплін.
28 травня — Останній дзвоник
Традиційно свято закінчення шкільних занять — Останній дзвоник — припадає на четверту п’ятницю травня. Школярі отримують табелі з результатами свого навчання впродовж року, а учні випускних класів прощаються зі шкільним життям аж до моменту, коли приведуть до школи власних дітей. Цього року свято Останнього дзвоника припадає орієнтовно на 28 травня.
29 травня — День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження України
В останню суботу травня традиційно відзначають своє професійне свято працівники професій, пов’язаних зі створенням і розповсюдженням книжок, газет, журналів, рекламних листівок тощо. У 2021 році свято припадає на 29 травня.
Саме друкарський верстат зробив знання, які раніше були «замкненими» в рукописних книжках і доступними лише для найбагатших людей, здобутком мільйонів. Тому всі, хто працює у видавничій індустрії, заслуговують на повагу співгромадян. Серед ваших знайомих є люди, які працюють у видавництвах, готують до друку книжки або періодичні видання чи трудяться в книжкових крамницях та інтернет-магазинах? Обов’язково їх привітайте!
30 травня — День хіміка
В останню неділю травня в Україні відзначається професійне свято День хіміка. Вітання приймають усі, хто трудиться в хімічній, хіміко-фармацевтичній, нафтохімічній та мікробіологічній галузях. Ми щодня користуємося безліччю речей, матеріалів та речовин, яких би не існувало без наукових досліджень у цих сферах і розвиненого промислового виробництва.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
21.04.2021