Навчальний тиждень №3: нові теми, проєкти й… виклики для батьків
До вивчення яких нових тем візьмуться цього тижня молодші школярі, які навчаються за освітньою системою «Світ чекає крилатих», і що їм для цього знадобиться
1 клас
У першому класі завершується пригадування та систематизація основ знань, здобутих дітьми в дитсадку. Поступово діти переходять до вивчення цілком нового для них матеріалу. Водночас учитель допомагає першокласникам освоювати ази письма.
Щотижня весь клас залучається до нового соціокультурного проєкту. Цього тижня тема звучить так: «Бережу життя і здоров’я». Клас поділиться на групи, кожна з яких отримає певне завдання в межах проєкту. Діти шукатимуть і вивчатимуть пісні, вірші, прислів’ї, приказки, загадки й цитати про життя і здоров’я. Учитель може запропонувати провести конкурс малюнка чи виставку книжок про правила здорового способу життя.
Що мають знати батьки:
Ваші школярики проведуть вхідні селфі-аудити з математики й усесвіту. Нагадаємо: вхідний селфі-аудит НЕ є якимсь тестуванням. Він має на меті показати дитині, з якого місця вона стартує у вивченні НОВОЇ теми, що вона вже знає про неї «з життя». Пізніше дитина за допомогою цієї вправи навчиться ставити собі завдання: що саме вона хоче дізнатися, чого має намір досягти, вивчаючи певний матеріал. Це вміння — ставити чіткі цілі перед початком будь-якої справи — знадобиться школярику не лише в навчанні, а й упродовж усього його життя.
На уроках української мови діти вчаться писати розділові знаки, елементи рукописних букв, з’єднувати ці елементи між собою. На математиці вони вправлятимуться в розфарбовуванні спеціальних розмальовок, пошуку виходу з лабіринту, а на уроці хендмейду створять гольницю з тканини й паперу. Кожна із цих вправ розвиває не якусь одну, а відразу кілька здібностей вашої дитини. Але всі вони разом прискорюють розвиток дрібної моторики маленьких і ще незграбних пальчиків. Від сили, спритності, витривалості й гнучкості рук залежить не тільки почерк дитини, а й подальший розвиток її мислення! Отож оці «несерйозні» вправи на шкільному старті насправді дуже-дуже важливі.
На уроці всесвіту стартує навчальний проєкт, робота над яким триватиме не один тиждень. Ваша дитина обере одну із кількох запропонованих тем і виконуватиме його спільно з групою однокласників.
Учитель запропонує батькам провести консультації щодо обладнання робочого місця учня, навчання дитини правил особистої гігієни тощо. Крім того, класовод уже визначив, кому в класі потрібна допомога логопеда, тож за необхідності вам допоможуть записатися на консультацію до фахівця.
2 клас
Соціокультурною темою тижня в другому класі теж є здоровий спосіб життя і профілактика хвороб. Діти засвоять багато нового про збереження здоров’я очей, зубів і постави, дізнаються правила профілактики інфекційних хвороб. Це дуже важливо саме зараз: в Україні підвищується рівень захворюваності на коронавірус, з’явилися випадки мавпячої віспи, та й сезонного грипу з ГРВІ ніхто не скасовував.
Що мають знати батьки:
У класі стартуватимуть навчальні проєкти. На уроці української мови — «Як спілкувалися раніше», а на математиці — «Раз задача, два задача». Попросіть школярика розповісти про завдання, які він має виконати. Нагадуємо: ви можете допомагати порадою, підтримкою, підказкою, але не робіть замість дитини те, що вона здатна зробити самостійно, — хай навіть у її виконанні не все виходить ідеально.
Для уроків хендмейду й образотворчого мистецтва другокласникам знадобляться кольорові картон і папір, ножиці й клей. Діти починають підготовку до Дня здоров’я (він проводиться в жовтні). До свята вони створюватимуть колаж і аплікацію.
Цього тижня вчитель запропонує дітям прикрасити клас вазонами. Можливо, ви зможете поділитися тим кактусом, який так часто забувають полити? А в класі він не лише діставатиме більше світла, а й навчатиме дітей доглядати за рослинами.
На уроці інформатики ваш школярик вивчить назви всіх головних складників комп’ютера та інших цифрових пристроїв. А ще навчиться вмикати їх, вимикати, перезавантажувати.
3 клас
Третьокласники розпочнуть тижневий соціокультурний проєкт, присвячений здоров’язбереженню. Діти добиратимуть різноманітні загадки, ребуси, готуватимуть пам’ятки з догляду за зубами, зором, добиратимуть вправи для ранкової гімнастики. А ще вчитель організує зустріч зі шкільним медиком, який розповість про користь води, а ще про те, скільки води на день потрібно пити молодшим школярам.
Що мають знати батьки:
Період повторення пройденого торік нарешті завершився! Діти візьмуться до нових тем з англійської мови, української мови, математики й усесвіту. До того ж на математиці стартує навчальний проєкт «Задачі з бабусиної скриньки», а на всесвіті — «Багатошарові рідини».
Учитель організує заняття з правил безпеки вдома й на вулиці. У рамках тижневого проєкту діти створять усний журнал про шкоду паління, алкоголю та наркотиків, а також обговорять правила поведінки з незнайомцями.
Уточніть у вчителя, що знадобиться на хендмейд: за навчальним планом, діти мають створити годинник-тренажер. На образотворче мистецтво потрібно підготувати все для малювання гуашшю або аквареллю.
4 клас
Як і в молодших класах, четвертокласники присвятять вільний від уроків час виконанню проєкту на тему збереження здоров’я. Вони розділяться на групи, кожна з яких наприкінці п’ятиденки презентує решті класу якийсь вид спорту. Крім того, вчитель проведе тренінг із безпечної поведінки на дорозі, а також запропонує дітям створити колаж «Здоров’я — це життя» та організує квест «Безпечне довкілля».
Що мають знати батьки:
Уроки української й англійської мов, математики й усесвіту із самого понеділка будуть присвячені цілком новим темам. Діти отримуватимуть багато нової інформації, але ця інформація засвоїться дуже легко — завдяки спільній темі тижня, цікавому «пакованню», а ще кільком навчальним проєктам, які допоможуть четвертокласникам «перетравити» її творчо!
На уроках української мови стартує проєкт «Челендж із читання творів усної народної творчості». Найкращою допомогою для вашої дитини стане візит у дитячу бібліотеку або добір онлайн-ресурсів, де ваш школярик зможе знайти потрібні для челенджу твори. Крім того, наприкінці тижня дитина писатиме есе про значення здоров’я для людини.
Учитель покаже дітям, як усно й письмово множити й ділити числа в межах тисячі на одноцифрові. А навчальний проєкт, який четвертокласники розпочнуть серед тижня, називатиметься «Цікаві обчислення: незвичне множення».
Ще один навчальний проєкт стартуватиме на уроці всесвіту — «Мій дослід».
Для занять із хендмейду знадобляться кольорові картон і папір, клей і ножиці. А на образотворче мистецтво — пензлики, альбом, а також гуаш або акварель.
Порада тижня
Що робити, коли ваша дитина вживає нецензурні слова в школі?
Побажання руському кораблю на початку війни ніби прорвало греблю: навіть найінтелігентніші з нас почали вживати нецензурну лексику, обговорюючи дотичні до війни теми. Відтак «збагатили» активний словник і наші діти. Багато школяриків не припинають язика навіть у присутності вчителя. Що робити батькам?
На жаль, до повної, переконливої Перемоги над ерефією, до настання мирного життя побороти нецензурщину в мовленні дитини на всі сто відсотків неможливо. І навіть не потрібно. Чому?
Парадоксально, але в нинішній ситуації брудна лайка і для дорослих, і для дітей — найшвидший спосіб злити накопичені емоції, не вдаючись до фізичного насильства й нищення посуду, а відтак зберегти цілковитий контроль над власними діями, подолати переляк і нерішучість.
Саме тому солдати на відео, які ви дивитеся з кінця лютого, матюкаються. Саме тому старенька працівниця музею з усією серйозністю просить дорослого сина роз’яснити: «У яких ситуаціях коректно вживати «…ошити», а коли — «…ашити? Не хочу переплутати в завтрашньому чаті з колегами»* І саме тому син, допомагаючи на городі, здригається від далекого, глухого вибуху й запитує маму: «Як думаєш, це міну сапери …нули в посадці чи з Білорусі знову …ною за…чили?»*
Коли ваша 6–10-річна дитина вживає лайку, вона мавпує дорослих. Але це не вся історія. Заборонена колись лайка для неї слугує ще й рятівним клапаном, крізь який паровий котел позбувається надлишкового тиску, щоби не розірватися. Хочете, щоб у дитини було якомога менше страшних снів і, не дай боже, нічних терорів? Тоді не змушуйте її відмовлятися від лайки в кризових ситуаціях, поки війна триває.
Натомість установіть чіткі межі. Поясніть, у яких ситуаціях лаятися припустимо, у яких — ні. А ще — навчіть справлятися з емоціями так, щоби потреба в нецензурщині… зникала сама собою.
1. Поясніть дитині, що брудну лайку використовують, лише щоби проклинати ворогів. Наведіть класичний приклад про «руській корабль». Розкажіть, у якій безвиході опинилися українські прикордонники на Зміїному острові. Поясніть, що мета будь-якої лайки — зробити боляче почуттям іншої людини. Українці одне на одного не матюкаються, лише на ворогів. Тож у сварках з однолітками матюкам не місце!
2. З першого правила логічно висновується наступне: лайка — для «нуля», а не для щоденного, мирного (хай навіть умовно) життя. Дорослі матюкаються виключно в небезпечних для життя ситуаціях. Отож, просто спіткнувшись об кота, вимовляти нецензурні слова не можна.
Щоразу, коли ваша дитина вилаялася, не сваріть її, а запитайте: «Ти сердишся? А чого ти зараз хочеш?» Психологи стверджують, що за лайкою завжди ховається якась потреба. У дитини — це потреба в безпеці, у повазі до її почуттів, в емоційній підтримці. Спроба пояснити дорослому, чого саме хочеться тієї миті, коли на язик спадає матюк, допоможе школярику розібратися з власними почуттями. Кілька таких мініуроків — і дитина навчиться висловлювати страх, незадоволення, злість, розгубленість, ревнощі тощо в чемніший спосіб.
Дайте дитині способи відновлення від постійного психологічного травмування (пам’ятайте, нині цього потребує кожен із нас!). Це можуть бути хобі, заняття мистецтвом (малювання, музика тощо). А ще, на думку психологів, добре допомагають… ігри у війну й відповідні іграшки: солдатики, танчики тощо. Виявляється, так діти «переграють» ситуації, у яких побували чи які побачили в новинах, а також «перетравлюють» накопичені негативні емоції. Так, у мирний час ми, педагоги, не схвалювали таких ігор. Але нині вони дають протилежний — цілющий для травмованої дитячої психіки — ефект.
Але основне правило, яке треба пам’ятати батькам, залишається незмінним: хочете, щоби дитина чогось не робила — не робіть цього самі. Якщо в родині хтось лається в присутності дитини, вона наслідуватиме приклад старших. Тому найперше — стримуйтеся самі, хоча б у ситуаціях, коли дитина може вас почути.
І насамкінець — кілька покликань на актуальні й цікаві публікації
Поділіться цією сторінкою
19.09.2022