Що має знати дитина про поведінку на дорозі
Випускаючи дитину на вулицю, ви маєте бути певні у її безпеці. Щоб учень початкової школи міг безпечно перейти вулицю на світлофорі чи "зебрі", пройти через автостоянку чи по дорозі, де немає тротуару, вам слід навчити його не лише правил дорожного руху, а й навчити його остерігатися ситуацій, у яких він може постраждати від недбальства чи неуважності водіїв.
Батьки мають подбати не лише про те, щоб дитина розуміла, навіщо додержувати правил поведінки на дорозі. Також слід навчити її остерігатися недбалих водіїв, які ігнорують "зебри" та часто просто ігнорують пішоходів.
Які правила дорожнього руху має знати першокласник:
- На тротуарі чи пішохідній доріжці тримайся правої сторони - тоді ти не заважатимеш людям, якій йдуть назустріч.
- Якщо немає тротуару, по дорозі краще йти лише разом з дорослими - назустріч транспорту. Так ти побачиш машину, що наближається, а водій - тебе.
- Червоне і жовте світло світлофора - стій. Зелене - подивися наліво і направо і йди (водії, буває, порушують ці правила - тому слід перестрахуватися).
- Перед тим, як перейти вулицю по "зебрі" чи на світлофорі, слід обов'язково подивитися спочатку ліворуч, потім праворуч. Не можна перебігати вулицю - переходь тільки спокійним кроком!
- Коли на "зебрі" зупинилася машина і пропускає тебе, йди повз неї обережно і обов'язково подивися праворуч - чи не рухається за нею ще одна машина. Буває, водій не звертає уваги на те, що машина перед ним зупинилася - і може збити пішохода, якого вона пропускає.
- Якщо на вулиці немає пішохідного переходу, переходь дорогу лише якщо машини дуже далеко або їх взагалі немає.
- Не розмовляй по телефону і не слухай музику в навушниках, коли переходиш дорогу! Ти можеш не почути сигналу чи звуку двигуна машини.
- Автобус обходити не можна ні спереду, ні ззаду. Дочекайся, поки він від'їде - і вже потім переходь вулицю.
- Не грайся біля дороги - тим більше на дорозі!
"Дресура" на власному приклад: нові звички батьків
Діти не люблять, коли їм щось наказують або забороняють робити. Тому краще постійно демонструвати власну правильну поведінку і пояснювати, до чого призводить порушення правил дорожнього руху.
- Подавайте правильний приклад дитині. Дитина вчиться не того, що їй кажуть, а того, що вона бачить. Якщо ви перебігаєте вулицю на червоне світло, вона обов'язково робитиме так само. Тож якщо ви раніше не завжди були 100-відсотково порядним пішоходом, саме час виправитися.
- Щоразу пояснюйте, навіщо ви додержуєте того чи того правила - аж поки дитина не засвоїть його назубок і сама вам його нагадуватиме.
- Якщо ви стали свідком незначного ДТП (наприклад, посеред дороги стоять два автомобілі, які ледь не зіткнулися бамперами, або на ваших очах хтось перебіг дорогу і машина через це різко загальмувала), пояснюйте, що, як і чому сталося. Якщо дитина зрозуміє небезпеку, вона її уникатиме.
- Щоразу, коли переходите вулицю, коментуйте, що ви робите: "Дивимося ліворуч. Бачиш, машина повертає сюди. Зачекаємо... Дивимося праворуч - чисто, машин немає. Тепер переходимо".
- Якщо ви за кермом і вас або сусідню машину підрізали, водій поряд порушив правила - коментуйте (без образливих епітетів, звісно), що сталося і що могло статися.
- Звертайте увагу дитини на ДТП, повз які ви проїжджаєте. Повірте, дитина без нагадування пристібатиме пасок безпеки на задньому сидінні, коли побачить хоча б одну потрощену машину на узбіччі й почує від вас, що пасажири вижили завдяки паскам безпеки.
- Знайдіть в інтернеті відео - ні, ні в якому разі реального ДТП! Є навчально-розважальні передачі (наприклад, як у серіалі "Руйнівники міфів" чи "Top Gear"), в яких машину з манекенами спрямовують у бетонну стіну, на іншу машину тощо і показують у сповільненій зйомці, що відбувається з автівками й манекенами; або що стається з манекеном, коли його збиває машина. Це не спричинить страшних снів, тому що подається з чималою дозою гумору, однак виховний ефект обов'язково справить - і на дитину, і на вас самих.
Вашу дитину має бути видно здалеку
Навіть якщо вулиця яскраво освітлена, малий зріст дитини робить її в сутінках непомітною. Отож потурбуйтеся про те, щоб на одязі вашої дитини були світловідбивні елементи, які світитимуться у темряві.
Так, "кислотні" кольори можуть не подобатися ні вашій дитині, ні вам самим. Однак їх видно у темряві здалеку. Отож всупереч естетиці придбайте дитині шапочку чи куртку "кислотних" салатного чи жовтого кольорів, або, принаймні, білі кросівки. Чимало виробників самі забезпечують дитячі куртки і пальто світловідбивними смужками, а взуття - LED-вогниками у підошві.
Такі елементи слугуватимуть гарантією, що дитину буде помітно здалеку. Бажаємо безпеки на дорозі вам і вашим дітям!