10 поганих звичок, які діти «приносять» зі школи
У школі діти не лише здобувають освіту і знаходять друзів, а й переймають одне в одного погані звички.
Що робити батькам, коли дитина завела собі звичку, яка не лише шкодить зараз, а і псуватиме життя дитини в середній та старшій школі? Терміново позбавляти сина чи доньку від такої звички, поки та ще не вкорінилася. Про які саме звички йдеться та як боротися з кожною з них, читайте в нашій статті.
1. Дитина, сівши за уроки, «відключається»
Замість того, щоб уважно слухати батьків чи брати участь в уроці, школярик блукає думками десь далеко? Він не лише неуважний на уроках, а й марнує час, не беручись до виконання домашніх завдань…
Допоможіть йому набути свідомої навички зосереджувати увагу! Залучайте дитину якнайчастіше до діяльності, яка вимагає «вимикати автопілот», активно слухати вказівки та виконувати дії в чіткій послідовності. Крім того, дбайте, аби дитина додержувала розпорядку дня, виконувала обов’язки по господарству, та допомагайте їй зосереджуватися на «домашці».
Що робити, коли дитина не хоче робити "домашку"
2. Їсть забагато шкідливої їжі
Дитина звикла до бутербродів та покупних булочок, шоколадок і солодких напоїв зі шкільного буфету? Вона ризикує вже найближчим часом «відростити» зайву вагу та виробити нездорові харчові звички на все життя.
Продумуйте заздалегідь шкільні обіди для дитини, додаючи туди побільше овочів, фруктів, горіхів, висівкового хліба, сухофруктів тощо. Готуйте шкільні перекуси напередодні ввечері з участю дитини, пояснюючи користь для її здоров’я та вплив здорового харчування на навчання.
3. Забуває мити руки
Ми навіть не будемо говорити, чим це загрожує. Постійно нагадуйте дитині про необхідність мити руки перед їдою, після туалету, повернувшись із вулиці. На щастя, мантра «Мийте руки з милом» звучить з усіх екранів.
Слідкуйте, аби в рюкзачку дитини завжди були мокрі серветки та антисептик. Нагадуйте щоранку, аби вона ними користувалася в школі.
4. Заглядає у смартфон за їдою, коли робить уроки, навіть коли ви з нею розмовляєте
Діти переймають цю шкідливу звичку в дорослих, приходять у школу — і «заражають» нею решту класу. Наївні! Думають, що дорослі цього не бачать…
Заведіть родинний ритуал: коли сідаєте за стіл чи просто хочете поговорити з дитиною, усі телефони відкладаються подалі — за межі досяжності. Так уся родина спілкуватиметься, не відвертаючи увагу на електронні сповіщення. До того ж дитина має засвоїти: це дуже нечемно — переписуватися в чаті, коли вчитель докладає зусиль, аби навчити тебе чогось корисного. Чатитися можна й на перерві!
5. Сперечається і грубіянить
6. Лається чи навіть використовує нецензурні вислови
Є багато причин, чому діти лаються: щоби «вихлюпнути» із себе емоції, щоби здаватися «крутими», щоби влитися в компанію… Молодші школярі часто не розуміють значення лайливих слів, але водночас швидко навчаються використовувати їх, щоб образити чи принизити іншу дитину.
Заохочуйте дитину утримуватися від лайки. Навчайте її
усвідомлювати свої емоції та шукати замінники лайливих слів.
7. Пліткує
Звісно, обговорювати події в класі та подробиці взаємин між однокласниками буває корисно. Однак діти можуть переступати етичні межі (тому що, власне, ще не твердо знають, де вони проходять) й обговорюють одне з одним вади та вчинки спільних знайомих, часом розпускають чутки та плітки.
Навчайте дитину, що слова можуть боляче ранити людину, коли вона їх чує, а плітки та недобрі коментарі та жарти — завдавати шкоди її репутації. Школярик має засвоїти: важливо не лише намір, з яким ти про когось говориш, а і слова, які ти добираєш.
8. Починає ігнорувати / виключає з кола спілкування свого друга
Часом навіть дуже чуйна, добра дитина може ненароком забути про вірного друга, потрапивши в популярну в класі компанію. Той, хто опинився «за бортом», дуже страждає від такого ігнорування.
Деякі діти обдаровані змалку емоційним інтелектом і не дозволяють собі такої поведінки. Однак більшості необхідно підказувати: не можна забувати одних друзів на користь інших; постарайся залучити свого друга у твою компанію; спеціально виділяй час на спілкування з ним і поза школою, й обов’язково — у школі тощо.
9. Забагато часу проводить за ґаджетами
У школі дитина всі перерви проводить, утупившись в екран смартфона. Удома вона вмикає телевізор, від нього перебирається за планшет… Той час, який діти минулого проводили в біганині наввипередки, вона проводить майже непорушно в кріслі чи на дивані.
Обмежуйте час, який дитина проводить за різноманітними екранами. Слідкуйте, чи не з’явилися в неї ознаки
«цифрового перевантаження». Вибудуйте режим дня так, аби дитина якнайбільше рухалася та мала на вибір корисніші для здоров’я заняття, ніж комп’ютерні ігри та перегляд мультиків.
10. Перекладає всю відповідальність на вас
Школярик не відчуває відповідальності за те, що забув узяти шкільну форму чи не довчив вірша? Це мама винна: не нагадала чи не перевірила…
Надавайте дитині здорову дозу самостійності (зважаючи, звісно, на її вік). Дитина має відчувати як негативні, так і позитивні наслідки своїх дій і бездіяльності. Не довчила вірша — отримала нижчий бал, забула спортивну форму — не змогла поганяти у футбол разом із рештою класу. І навпаки, сама постаралася, вчасно згадала, що слід повторити вірш, — декламацію похвалив учитель. Це дасть дитині відчуття не лише відповідальності, а й контролю над власним життям.
Читайте також:
Час під контролем: 7 причин, чому дитина не встигає
Як виробити в дитини правильну поставу
Тест на пізнавальну активність: навіщо вашій дитині його проходити
22.01.2021