Що робити, коли дитина не хоче робити "домашку"
Як без сліз і скандалів змусити дитину виконати домашні завдання – навіть якщо спочатку не хочеться
Уже цієї суботи вранці ваша дитина шукатиме під ялинкою подарунок від святого Миколая. Цього тижня "окрилені" школярики писатимуть листа Діду Морозу. У програмі також – виготовлення ялинкових прикрас і підготовка святкових проєктів. Як тут зосередитися на виконанні домашніх завдань?! І сидить ваш школярик за столом, гаючи час на сторонні думки.
Лаяти дитину, кричати на неї – не вихід. Негатив лише зменшить і так майже відсутню мотивацію. Однак знаючи кілька хитрощів, дитину таки можна змусити зосередитися. Як саме – читайте в нашій статті.
Дозвольте дитині побігати і пострибати
Ваш син чи дочка висиділи 4-5 уроків. Уявіть, скільки в них накопичилося стрибучо-непосидючої енергії!
Дайте змогу дитині витратити її по дорозі зі школи та вдома. Якщо ви самі її забираєте – не сідайте одразу в громадський транспорт або вийдіть на дві тролейбусні зупинки раніше. Пройдіться з нею пішки. Зайдіть до магазину, купіть хліб і молоко – і хай вона несе пакет. Удома погодуйте – і хай помиє посуд, підмете підлогу на кухні чи виконає ще якісь свої хатні обов'язки.
Така хай і незначна фізична активність дасть змогу дитині, з одного боку, трохи відпочити від шкільних суєти і галасу, а з другого - наситить мозок киснем, стимулює його до "другого раунду" розумової роботи.
Дбайте про стабільність
Дитині буде легше включитися в роботу,
якщо в неї є стабільний порядок дій після приходу додому. Вона звично миє руки, обідає, виконує пару хатніх обов'язків (поливає квіти, миє посуд тощо), а потім сідає робити уроки у відведеному для цього місці.
Як облаштувати робоче місце для школяра, якщо в нього немає власної кімнати – читайте у статті
Що це дає дитині? Кожна її дія передбачувана і веде до наступної. Дитина підсвідомо налаштовується на виконання домашки – тому що звикла саме до такої рутини. А як відомо, звичка – чудовий замінник сили волі.
Приберіть усе, що відволікає
Вимкніть усе, що показує зображення і видає звуки! Якщо дитина хоча б краєм ока бачить телевізор чи чує, як говорить радіо на кухні, - вона не зможе зосередитися на роботі.
До речі, це стосується і музики в кімнаті, де дитина займається. Останні дослідження показали, що музика здебільшого не допомагає сфокусуватися на справі, що вимагає ретельного обдумування, - вона таки відволікає! Тому вмикайте дитині приємну інструментальну музику, лише коли вона щось малює, вирізає, шиє – словом, робить руками.
Напишіть список того, що треба зробити
Часом дитина не береться за роботу, бо не уявляє її обсягу або просто боїться розпочинати. У такому разі можна запропонувати дитині виписати на окремий аркуш паперу всі її завдання. У щоденнику задані уроки "розбігаються" по різних датах. Зберіть їх докупи.
А затим дайте дитині вибір, з якого письмового завдання починати. Виконала – хай викреслить його у списку. Саме викреслить! Психологи виявили, що коли людина викреслює справу зі списку, вона відчуває більше задоволення і завершеності, ніж коли просто ставить "плюсик" чи "галочку".
Підкажемо: такий список можна складати щодня, включаючи туди всі хатні обов'язки, які дитина має зробити після повернення зі школи. Тоді дитина не буде схильна гаяти час: справ багато, треба встигнути. Тож і домашка буде здаватися не такою масштабною проблемою: це лише частина роботи до виконання.
Влаштовуйте перерви
Ви, напевно, чули про метод "помідорів": 25 хвилин добросовісно зосереджуєтеся на роботі, 5 хвилин відпочиваєте. Можете застосувати її до дитини – лише "помідори" будуть коротшими – від 15 до 20 хвилин. Цього часу досить, щоб розв'язати навіть дуже складну задачу!
Однак не дозволяйте під час перерви вмикати телевізор, брати в руки іграшку чи ґаджет. Такі перерви – на туалет, попити водички, подивитися у вікно або подати-притримати-принести щось мамі чи бабусі.
Винайдіть систему сигналів
Розмови під час виконання домашки відволікають. Навіть ваші слова: "Зосередься!" мають протилежний бажаному ефект.
А от коли ви з багатозначним виразом обличчя вкажете пальцем на зошит чи підручник, це означатиме: "Повертайся до роботи". Ви можете також мовчки піднімати долоню на знак того, що дитині слід припинити розмову з вами і знову братися за домашку. Багатьом дітям легше повернутися до читання, письма чи розв'язування прикладів, коли дорослий просто погладить їм плече.
Такі, здавалось би, дрібниці, насправді мають значний вплив на здатність дитини зосередитися на домашньому завданні. Сподіваємося, вони допоможуть вашому синові чи доньці швидше і якісніше виконувати домашні завдання і зберігати хороший настрій!
Читайте також:
Допоможіть дитині стати організованою
Як навчити дитину встигати
15.12.2020