Допоможіть дитині стати організованою
Чи вистачає вашому школярику часу на виконання домашніх завдань? Чи часто забуває він у школі спортивну форму? Чи може правильно визначити, яка справа важливіша, а яку можна відкласти на потім? Чи не запізнюється він у школу?
Словом, чи навчили ви свою дитину організованості? У цій статті пропонуємо кілька порад, успішно перевірених реальними батьками на дітях 😉.
Надрукуйте чіткий розпорядок дня і повісьте на видному місці
Дитина, яка вже вміє читати та писати і зрозуміла, що щоденник - не тільки для оцінок, а й для запису розкладу уроків та домашніх завдань, здатна керуватися письмовими нагадуваннями. Тож замість того, щоб постійно нагадувати: "Ти зуби почистив? Ти зарядку для телефона взяв? Ти спортивну форму склав?", - складіть разом з дитиною чіткий розпорядок буденного ранку.
Наприклад:
1. Підйом - 7.00
2. Туалет, вмиваюся, чищу зуби
3. Одягаюся
4. Знімаю телефон із зарядки, кладу телефон в шкільний рюкзак.
5. Кладу рюкзак і сумку із спортивною формою під вішалку в холі.
5. Іду на кухню снідати.
6. Приймаю вітамінку.
7. Кладу тарілку, чашку і виделку в мийку.
8. Перевіряю, чи взяв ключі від квартири.
9. Взуваюся, одягаю куртку, рюкзак і беру спортивну форму.
10. Виходжу до школи о 7.45.
Цей список має висіти у дитини над ліжком так, щоб вона його добре бачила і могла читати з порога кімнати. На перших порах їй доведеться постійно на нього дивитися.
Схожий детальний список слід скласти для періоду, коли дитина повернулася додому зі школи. Більше того, "прокачані" батьки радять заламінувати його і прикріпити на холодильник. Дитина зможе, виконавши черговий пункт, ставити галочку маркером, який змивається.
До цього списку слід включити всі, навіть найдрібніші регулярні справи: обід, митття посуду чи інші господарські обов'язки, виконання домашніх завдань, прогулянка, чищення зубів перед сном. Обов'язково вкажіть у переліку справ період вільного часу, коли дитина може займатися тим, чим хоче, або й просто побайдикувати.
Якщо у цей список включити не один стовпчик для "галочок", а, скажімо, п'ять - на весь робочий тиждень, то у дитини буде челлендж - виконати геть усі справи впродовж тижня. У такому разі домовтеся зі школяриком про винагороду в разі успіху.
Великий плюс цього списку в тому, що замість того, щоб робити дитині зауваження і постійно нагадувати йому про уроки, посуд чи чистку зубів, ви можете просто запитати: "А ти список давно перевіряв? Усе зробив, що треба?"
Упорядкуйте дитячу кімнату
Ми маємо на увазі не чистоту і порядок. Упевнені, ви їх ретельно додержуєте. Однак чи розділена кімната дитини на окремі зони за видами діяльності?
Річ у тім, що якщо предмети, якими дитина користується під час виконання домашніх завдань, зберігаються у зоні, де дитина відпочиває, і навпаки, книжка, яку вона має читати перед сном, ставиться на полицю у протилежному кутку кімнати, справжнього порядку в кімнаті не буде ніколи.
Вам треба разом із дитиною визначити, де вона робить уроки, де - малює, грається машинками чи складає пазли, а де зазвичай читає тощо. І зберігайте усі предмети саме у тій зоні, де вона ними користується.
Другим етапом має стати організація робочого місця дитини. Разом з сином чи дочкою розберіть їхні папери, зошити, ручки, олівці, папки. В окрему папку (коробку, ящик) відкладіть приладдя для малювання, окремо - матеріали та інструменти по роботі з папером і картоном. Окремо відкладіть запасні ручки, зошити тощо. А в найбільш доступному місці (наприклад, поличка над столом чи верхня його шухляда) покладіть усі робочі зошити, підручники та настільний органайзер з ручками та олівцями, якими дитина користується вдома (це може бути проста керамічна чашка-підставка).
За таким само принципом ви можете організувати і зону сну (залишити там лише те, чим дитина користується перед і після сну), ігрову зону.
Готуйтеся до дня звечора
Разом із дитиною ввечері перебирайте рюкзак і готуйте її одяг на завтра. Спортивна форма має бути зібрана і акуратно складена. Домашнє завдання виконане. Розклад у щоденнику записаний не лише на поточний тиждень, а й на наступний.
У дитини завжди мають бути запасні стержні для ручки, олівці, зошити - і в школі, і вдома.
Привчайте дитину робити домашнє завдання того ж дня, в який його задали
Усі уроки, які задали сьогодні, слід зробити сьогодні - суворо контролюйте додержання цього принципу, і позитивний ефект дитина відчуватиме до самих ЗНО. Звісно, у старших класах дитина виконуватиме проєкти, які за один присіст не зробиш, однак вона звикне розпочинати роботу над проєктом одразу в день, коли його задали. Тим часом у початковій школі такий підхід вивільнятиме дитині вихідні для відпочинку на всі сто відсотків.
Хваліть дитину за організованість
Помітили, що дитина перестала забувати шкільну форму, вчасно робить домашку і швидко миє посуд, не відкладаючи цієї неприємної справи? Обов'язково хваліть! Відзначайте її прогрес!
Постійно нагадуйте про позитивні результати її зусиль: "Які попереду чудові вихідні! Завдяки тому, що ти поробила всі уроки на наступний тиждень, субота й неділя у тебе вільні!"
Пам'ятайте: успіх вашої дитини у навчанні та й у подальшому - дорослому - житті багато в чому залежатиме від того, наскільки вміло вона буде організовувати свій час і впорядковувати справи.
Читайте також:
27.09.2020