Що дитина має зробити вдома після школи: пам’ятка для батьків
Дитина після школи може бути голодна, перезбуджена чи втомлена, хотіла би погратися чи подивитися мультики. А ще треба зробити уроки. Сподіваємося, що кілька наших порад допоможуть вам вибудувати оптимальний режим дня для вашого школярика.
Пропонуємо вам перелік обов’язкових справ, які слід зробити батькам і дітям після шкільного дня. У якому порядку це краще робити і скільки часу на що виділяти? Залежить від родинних звичок. Ми виклали цей перелік у найбільш логічному порядку, який буде зручний для більшості сімей.
Забрали дитину - відразу підгодуйте!
Якщо дорога додому від школи займає більше 10-15 хвилин, радимо одразу після зустрічі з дитиною протерти їй руки антисептиком і “вручити” перекус: це може бути домашній пиріжок з м’ясною начинкою, маленький рулет з лаваша з овочами і курятиною, судочок із овочевим салатом чи пляшечка несолодкого йогурту, кефіру, ряжанки тощо. Обов’язково дайте попити води.
Це не переб’є апетит - все одно після повернення додому дитина не потрапить за стіл одразу. А якщо ви її підгодуєте зараз, то в домівку зайдете в гарному настрої, сповнені енергії та готовими до нових звершень. Наголошуємо: зараз жодних солодощів!
Забираєте дитину додому на машині? Не рушайте одразу - хай дитина доп’є, інакше доведеться чистити і дитячий одяг, і салон.
Добираєтеся громадським транспортом? Якщо на вулиці не мінус п’ятнадцять, по можливості присядьте на лавці неподалік школи, і хай ваш школяр перекусить на свіжому повітрі. Така пауза посеред метушливого дня буде корисною вам обом.
Після уроків везете дитину на спортивне тренування чи гурток? Тоді цей прийом їжі має стати повноцінним гарячим обідом в термосі! Інакше в кінці дня отримаєте замість дитини клубок оголених нервів.
Зайшли в домівку. Що зробити відразу?
Дитина має відчувати, що відповідає за стан своїх речей. Тому нагадайте і проконтролюйте, аби вона:
- повісила верхній одяг у шафу,
- поставила на відведене місце вуличне взуття,
- помила руки з милом,
- вийняла з рюкзака пакетик з-під бутерброда чи ланчбокс і віднесла його на кухню,
- перевдяглася зі шкільної форми в домашній одяг.
Важливо, щоб дитина не залишалася у шкільній формі. Хай акуратно розвісить її на вішаку чи спинці стільця. Ваше завдання - пізніше перевірити, чи немає на одязі плям, які слід почистити.
А ще дитина впродовж вечора має пред’явити вам свою спортивну форму. Її необхідно хоча би провітрити, якщо не попрати, та акуратно скласти в торбинку. Кросівки / кеди, можливо, потребуватимуть просушування.
Гарячий обід
Повноцінно погодуйте дитину гарячою стравою. Відведіть на це достатньо часу і використайте його, щоб трохи поспілкуватися про те, як минув день.
Не ведіться на спроби дитини потягнути час, аби відкласти найважливішу свою справу - виконання “домашки”. І ніякого телевізора та ігор на телефоні / планшеті, поки не зробить уроки!
Заручіться допомогою друзів
Ви тісно дружите сім’ями й живете неподалік? А може, і дітей віддали в одну школу? Якщо виробити чіткі правила взаємодії, зможете по черзі забирати дітей зі школи й «перетримувати» їх до вечора то в одній родині, то в другій. Перевірка домашніх завдань і тарілка борщу, звісно, включено!
Домашні завдання
Чим швидше дитина (в 2,3,4 класі) приступить до селфі-треку (самостійного виконання завдань), тим менше часу піде в на його виконання. Бо чим ближчий вечір - тим у дитини лишається менше енергії та ентузіазму.
Якщо в дитини є своя кімната і робочий стіл - прослідкуйте, щоб на ньому (і в полі зору дитини) не було речей, що відволікають увагу: іграшок (крім лаксика, звичайно), сторонніх книжок / журналів з картинками, ґаджетів, увімкненого в сусідній кімнаті телевізора з бойовиком тощо.
Якщо дитина робить селфі-трек у вітальні чи за кухонним столом, вимкніть радіо чи телевізор. Навіть якщо для вас це просто фоновий шум, дитячу увагу вони просто руйнують.
На перших порах радимо бути в одній кімнаті з дитиною - у неї ще замало самоконтролю. Тому їй потрібні ваш нагляд, увага і допомога. Ви можете одночасно займатися хатньою роботою.
Розбираємо рюкзак
Щодня після повернення зі школи разом з дитиною виймайте все із рюкзака. Перевірте всі його відділення і кишеньки, викиньте сміття. Якщо цього не робити, через тиждень там можна буде виявити:
- півкіла папірців з-під цукерок і витинанок,
- папку з приладдям для малювання, яку забули вийняти ще минулого тижня,
- запліснявілі пакетики з недоїденими бутербродами,
- пляшечку з-під соку тощо.
Це не перебільшення, а реальний випадок 😓. І так, автор зважував - з виховною метою).
Перевірте, чи не закінчилася паста в ручці, чи не поламані кінчики в олівців тощо. Заодно ви розберетеся, чи всі завдання селфі-треку виконала дитина, а також гарантуєте готовність її до завтрашніх занять на 100%.
Хай дитина допоможе по господарству
Якщо ви забрали дитину одразу після уроків, то після повернення додому залучіть її до подачі на стіл обіду. Хай в міру своїх навичок сервірує стіл, а після обіду помиє тарілки тощо. Решту хатніх обов’язків дитина може виконати вже після того, як закінчить із домашніми завданнями.
Час байдикувати!
Священне право дитини - пару годин вільного неструктурованого часу. Хай займеться, чим душа забажає. Іграшки, по можливості - прогулянка на свіжому повітрі, комп’ютер, книжки, телевізор. Можна навіть просто повалятися на килимі посеред вітальні і побайдикувати. Це їй життєво необхідно!
02.09.2020