Незвичайні свята квітня (частина II)
Джинси та джаз, слони й абетка Морзе, вереск й оповідки біля багаття — всі ці речі отримали власне свято
16 квітня — День порятунку слонів
Африканські та азійські слони — найбільші сухопутні тварини на планеті. А ще вони надзвичайно розумні та добрі тварини.
На жаль, існування слонів у природі під загрозою. Століттями їх винищували заради слонової кістки — бивнів — та просто заради розваги. Ще й нині деякі мисливці мріють вполювати слона!
Саме тому Фонд реінтродукції (повернення в дику природу) слонів, заснований 1996 року королевою Таїланду Сікіріт, викупає утримуваних у неволі слонів та випускає їх у дику природу. Аби привернути увагу до того, що у світі стає дедалі менше диких слонів, цей фонд заснував День порятунку слонів. Відсвяткувати цей день можна, виділивши трохи часу на те, щоби дізнатися щось нове про азійських чи африканських слонів.
21 квітня — Всесвітній день письмового приладдя
Найстаріша пам’ятка рукописного тексту, яка дійшла до наших днів, датується приблизно 5200 р. до нашої ери. Це більш як 7,2 тисячі років! Винайшовши письмо, людство вже не змогло б від неї відмовитися. Без писемності неможливі цивілізація й державність. Керувати великою країною неможливо без надсилання повідомлення на далекі відстані, письмового обліку ресурсів, записування указів правителів і ухвалених законів, вести літописи…
Нині мистецтво ручного письма, каліграфії та паперового листування занепадає через появу електронних засобів обміну повідомленнями. Водночас учені дійшли висновку, що коли людина пише щось вручну, вона більше переймається темою, висловлює глибші думки. Каліграфія ж сприяє розвитку мозку. Діти, яких навчають красиво писати, більш уважні, навчаються краще й запам’ятовують нову інформацію швидше.
Тож аби вберегти таку важливу частину людської культури від зникнення, 2012 року був заснований Всесвітній день приладдя для письма. Відсвяткувати його можна, застосувавши папір та ручку для написання листа чи поштової листівки важливій для вас людині та відправивши їх фізичною поштою.
24 квітня — День крику
Багато психологів і психотерапевтів стверджують: людям, які тривалий час піддаються стресу, буває корисно викричатися. Причому не на винуватців їхнього нервового напруження, а просто в простір.
Ідея кричати, аби зняти стрес, більш як 2 000 років. Східна медицина прописує крикотерапію багатьом пацієнтам, що мають проблеми зі здоров’ям. Так, китайські медики пояснюють: довгий, голосний, нестримуваний крик допомагає людині вивільнити накопичене напруження та безпечно «злити» весь негатив: злість, агресію, розчарування, тривогу, страхи, переживання. Під час такого терапевтичного крику в організм вивільняється велика кількість гормону ендорфіну, що відповідає за бадьорість і задоволення.
Аби відсвяткувати День крику чи просто влаштувати емоційну розрядку, фахівці радять знайти місце, де вас ніхто не почує, і викричатися на повну потужність. Кричати можна без слів чи рядки з улюбленої пісні.
27 квітня — День «Розкажи мені історію»
Це неофіційне свято відзначається в США, Шотландії та Великій Британії. Цього дня люди, які доєднуються до цього, діляться одне з одним історіями. Вони розповідають цікаві випадки з власного життя, \читають їх уголос із книжок чи інших видань або ж використовують цей день як нагоду скласти й записати власну оповідку.
У стародавні часи, коли не було ні книжок, ні телевізорів та Інтернету, родини проводили довгі вечори біля багаття, пічки чи каміну, розповідаючи одне одному історії: сумні й веселі, чарівні і страшні, повчальні та розважальні. Однак із розвитком техніки ця традиція, на жаль, забулася.
День «Розкажи мені історію» покликаний відновити цю добру традицію. Спробуйте влаштувати вечір оповідок і ви. Зберіться родиною, приготуйте какао та смаколики, і хай кожен по черзі розповість казку чи бувальщину. Ще можна взяти улюблену всіма книжку й читати її по черзі вголос.
27 квітня — День абетки Морзе
Код (абетка) Морзе — перший цифровий спосіб пересилання інформації. Винайдений 1838 року код, який використовував точки й тире (короткий і довгий звуковий/ електричний/ світловий сигнали), застосовували для передавання повідомлень телеграфом, радіотелеграфом і навіть прожекторами.
Завдяки абетці Морзе люди дістали простий спосіб кодування повідомлень і швидкої передачі їх на величезні відстані. Більш того, звуки коду Морзе нескладно розрізнити навіть в умовах сильних радіоперешкод.
Відсвяткувати цей день можна, спробувавши вивчити один із варіантів морзянки (навіть в українській мові їх два). Якщо ви не бачите користі від вивчення всієї абетки, можна за допомогою таблиці зашифрувати коротке повідомлення або просто вивчити сигнал SOS: три крапки, три тире, три крапки (три коротких сигнали, три довгих і знову три коротких).
28 квітня — День джинсів (День деніму)
Цей день заснували в Італії 1998 року на підтримку права жінок носити обтягуючі джинси й не наражатися при цьому на образи з боку чоловіків. Аби звернути увагу на проблему, італійські парламентарки прийшли на роботу в джинсах. Наступного року їхній приклад наслідували мільйони жінок у США.
Джинси й у 90-ті роки ХХ століття були повсякденним, однак зовсім не офісним одягом американців та європейців. Нині чорні чи блакитні класичні джинси цілком прийнятні в більшості установ й організацій не лише щоп'ятниці, а й у решту робочих днів.
Святкують цей день в останню середу квітня, просто вдягаючи на роботу чи навчання улюблену пару джинсів. У 2021 році День джинсів припадає на 28 квітня.
29 квітня — День танцю
Мистецтво танцю виникло ще за прадавніх часів, коли люди жили в печерах. Танцем вони відзначали початок великого полювання й перемогу над ворожим племенем. Перші релігійні ритуали теж були танцювальними.
Танець завжди був і буде обов’язковим складником будь-якої культури. Усі народи світу й кожне покоління сучасного людства мають власні, особливі танці. Однак перші професійні вчителі танців з’явилися лише у XV столітті в Західній Європі, а сучасний балет був започаткований лише в середині XVIII ст.
Рішенням ЮНЕСКО Міжнародний день танцю відзначається в день народження батька сучасного балету — французького балетмейстера, хореографа та реформатора танцю Жана Жоржа Новера. Цей день став професійним святом для працівників театрів опери та балету, учасників танцювальних ансамблів і гуртів, словом — усіх танцюристів і хореографів.
30 квітня — Міжнародний день джазу
Музичний напрям, у якому поєдналися європейські музичні інструменти й африканська народна музика, виник у США в 10-х роках ХХ століття. Колискою джазу стало місто Новий Орлеан.
Джаз спочатку був виключно музикою чорношкірих американців. Однак уже 1915 року з’явився «білий» оркестр, що грав у новоорлеанському стилі. І саме тоді виник і сам термін на позначення нового музичного напряму, який неможливо сплутати з жодною іншою музикою.
Джаз захопив увесь світ ще перед Другою світовою війною й залишався найпопулярнішою музичною течією аж до виникнення електронної музики та року. Однак і зараз джаз, який однаково обожнювали представники всіх рас і майнових прошарків, не втрачає актуальності та й далі розвивається. На вшанування могутнього музичного напряму ЮНЕСКО 2011 року оголосила 30 квітня Міжнародним днем джазу.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
25.03.2021