Календар квітня (частина ІІ)
Друга половина квітня: кого вітати з професійним святом і до яких цікавих громадських ініціатив можна долучитися
17 квітня — Український день довкілля
Коли навесні 2020 року у світі оголосили жорсткий локдаун і людство стало споживати менше палива й пального, екологи з подивом побачили: повітря на планеті стало в рази чистішим, а води в річках — прозорішими.
Це яскравий приклад того, як діяльність людини призводить до засмічування та забруднення довкілля. Аби мати нагоду частіше привертати увагу суспільства до проблем навколишнього середовища, в Україні щороку в третю суботу квітня відзначають День довкілля.
Екологи та учасники громадських організацій долучаються до громадських заходів на природоохоронну тематику. А звичайні люди можуть брати участь у впорядкуванні вулиць, парків і зелених зон, прибиранні сміття, висадженні рослин та очищенні джерел.
17 квітня — День пожежної охорони
Професійне свято пожежників та інших працівників пожежної охорони в Україні вперше відзначили у 2014 році. Їхня праця помітна лише тоді, коли виникає пожежа. Між тим, вони не лише гасять пожежі, а й запобігають їх виникненню, контролюючи додержання правил пожежної безпеки в приватних і громадських будівлях, на підприємствах, у торговельних центрах тощо.
Лише у 2019 році в Україні відбулося майже 69 тисяч пожеж. Через них загинуло майже 2 000 людей, з них 58 дітей. Водночас жертв могло б бути вдвічі більше: пожежники врятували з вогню 1914 людей, зокрема 228 дітей!
Основними причинами виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем і порушення правил пожежної безпеки. Тому обов’язково привітайте тих, хто рятує нас від наслідків нашої недбалості та помилок у поводженні з вогнем та електрикою!
18 квітня — День пам’яток історії та культури
Якщо хтось із ваших знайомих працює в музеї чи історико-культурному заповіднику або має справу з пам’ятками архітектури, реставрує їх, оберігає, вивчає, популяризує — сьогодні їхнє свято! В Україні відзначається День пам’яток історії та культури, а на світовому рівні — Міжнародний день пам’ятників та історичних місць.
Ця щорічна дата слугує нагадуванням значення старожитностей для людства. Завдяки цим будівлям, предметам і місцям ми зберігаємо пам’ять про минуле. Вивчаючи їх, ми щоразу відкриваємо нові історичні факти. А оберігаючи ці об’єкти від руйнування — вшановуємо історичних діячів, визначні історичні події та явища.
21 квітня — День творчості
Майбутнє створюють люди, які здатні придумувати й утілювати в життя нові ідеї. Технічні винаходи, твори мистецтва, нові ліки, нові матеріали для будівництва… Усе це називається інноваціями, а процес створення будь-чого нового називається творчістю.
2017 року ООН ухвалила резолюцію, якою закріпили за 21 квітня свято Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності. Так глобальна спільнота вшанувала значення креативу та людей, які здатні творити нове, для розвитку людської цивілізації.
Приєднатися до святкування дуже просто. Реанімуйте забуте творче хобі або просто повправляйтеся в придумуванні нових способів застосування звичних речей. Цікаво, для чого можна використати списаний стержень від ручки?..
22 квітня — Міжнародний день Землі
Його ще називають Всесвітнім днем Матері-Землі. Ми часто зустрічаємо ці слова — Мати-Земля — у казках і стародавніх міфах, але в повсякденній суєті забуваємо про істинне їх значення. Ми всі — діти Землі, і без її багатств і благодатних (порівняно з відомими нам планетами) умов життя ми не прожили б і дня.
А матір, яка забезпечує нас усім необхідним, слід шанувати понаду все. Зокрема, піклуватися про добробут і чистоту нашої космічної домівки на глобальному рівні. До Міжнародного дня Землі також на рівні окремих держав приурочуються дні довкілля. В Україні, скажімо, День довкілля святкується щороку в третю суботу квітня.
23 квітня — Всесвітній день книг і авторського права
Книжки нас навчають, надихають, попереджають, змушують замислитися й по-новому поглянути на життя, виховують і просто розважають. Тому справедливо, що їхні автори мають отримувати заслужену винагороду. Для цього в усіх країнах світу та на міжнародному рівні діють закони, які захищають авторське право.
Заснувала це свято ЮНЕСКО — організація ООН із питань освіти, науки й культури — для пропаганди задоволення від книжок і читання. Воно приурочене до дати, що є днем народження чи смерті кількох письменників, яких шанують на світовому рівні, зокрема Шекспіра, Сервантеса, Дрюона.
23 квітня — Всеукраїнський день психолога
Це професійне свято людей, чия місія — допомагати людям справлятися з внутрішніми проблемами, комплексами та страхами, що заважають повноцінно реалізовувати себе в житті та бути щасливим. Крім того, психологи досліджують закономірності людського мислення та емоцій, спілкування, розробляють нові способи навчання, складають тести для юнаків і дівчат, які прагнуть визначитися з майбутньою професією, тощо.
25 квітня — Всесвітній день поріднених міст
Щороку в останню неділю квітня у світі відзначають свято міст-побратимів. Родичатися міста почали наприкінці Другої світової війни. Міста країн — учасників Антигітлерівської коаліції почали укладати одне з одним угоди про дружбу і співпрацю.
Таких міст-партнерів стало так багато, що 40 років стому довелося створити Всесвітню федерацію поріднених міст! Нині вона об’єднує більш як 3 500 міст із більш як 160 країн світу. А ваше місто має зарубіжного побратима? Не знаєте? Відсвяткуйте цей день, досліджуючи це питання. Ви дізнаєтеся багато цікавого!
25 квітня — Вербна неділя
Остання неділя перед Великоднем цього року припадає на 25 квітня. Це релігійне світо вшановує вхід Ісуса Христа в Єрусалим. За біблійною легендою, Син Божий в’їхав у міську браму верхи на віслюку, а містяни — послідовники його вчення на знак шани встеляли йому шлях власним одягом та розмахували в повітрі пальмовими гілками.
Наслідуючи приклад жителів Єрусалиму, на святкове богослужіння в цю неділю в багатьох країнах православні приходять із гілками дерев. В Україні пальми не ростуть, а на час Вербної неділі, як правило, на деревах немає листя. Лише верби красуються пухнастими квітами на гілках. Тому віряни несуть до храму букети вербового гілля з котиками.
26 квітня — Міжнародний день пам’яті Чорнобиля
Цього дня й Україна, і світ відзначає річницю Чорнобильської трагедії — катастрофи на атомній електростанції. Вибух на Чорнобильській АЕС призвів до забруднення території, що дорівнює за площею половині Італії. Радіоактивному опромінюванню піддалися 8,4 мільйона людей. 600 тисяч ліквідаторів аварії дістали небезпечні для здоров’я й життя дози радіації, а 404 тисячі людей втратили свої домівки — їх примусово переселили із забрудненої зони.
По всій Україні та у світі 26 квітня відбуваються заходи на вшанування пам’яті загиблих та постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
28 квітня — Всесвітній день охорони праці
Робоче місце не завжди буває безпечним. Люди часто піддають своє життя і здоров’я ризику, працюючи на великих висотах, зі шкідливими речовинами, приладами, які при необережності можуть завдати ушкоджень, у приміщеннях із недостатнім чи надмірним освітленням, дихаючи забрудненим повітрям у цехах…
У Міжнародній організації праці підрахували: через шкідливі чи небезпечні умови праці щодня на планеті помирає близько 5 000 людей, а щороку люди 270 мільйонів людей страждають від нещасних випадків на виробництві.
Аби ці цифри з року в рік не більшали, а скорочувалися, у всіх країнах світу, зокрема і в Україні, у кожній організації працюють фахівці з охорони праці. Вони слідкують за додержання людьми правил безпеки праці, а також перевіряють, чи виконує власник заводу, магазину чи, скажімо, розважального парку, усіх необхідних правил безпеки.
Якщо у вас є знайомі фахівці з питань охорони праці — сміливо їх вітайте з всесвітнім днем їхньої сфери діяльності.
30 квітня — День прикордонника
Своє професійне свято відзначають працівники Прикордонної служби України. Вони стоять на варті кордонів нашої держави, аби на її територію не проникали вороги та зловмисники.
Маєте друзів, які служили чи служать нині в прикордонних військах? Є знайомі — ветерани прикордонної служби? Обов’язково надішліть їм привітання чи зателефонуйте!
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
23.03.2021