Навчальний тиждень №7: вивчаємо — й одразу застосовуємо!
Дізнайтеся, чого ваші крилатики навчаться і в чому попрактикуються. І, звісно, хто писатиме діагностувальні роботи
Якщо ваша дитина навчається за ущільненим графіком і йде на канікули 24 жовтня, ця стаття - саме для вас! Ігноруйте наступний абзац і відразу переходьте до анонсу подій свого класу.👇👇👇
Якщо ж у вашій школі чверть триватиме вісім повних тижнів, то вам сюди 👉
на сторінку Навчального тижня № 6! А на цій зустрінемося вже наступної п’ятиденки 😉.
1 клас
У першому класі стартує проєкт «Календар жовтня». Нагадаємо, щомісяця в межах тижневого соціокультурного проєкту окрилені школярики дізнаються більше про черговий місяць року: і про те, що відбувається в природі, і про календарні та професійні свята, і хто святкує іменини, а ще — вітають із днем народження однокласників, друзів і родичів, які народилися цього місяця. Можливо, вашій дитині знадобиться ваша допомога з пошуком необхідної інформації!
Головне, що мають знати батьки:
Учитель проведе патронат для батьків, діти яких мають хист до музики, малювання, під час якого надасть поради щодо створення умов для розвитку творчих здібностей.
Помітили, що в навчальних посібниках вашої дитини слова й букви нерідко пишуться різними кольорами й шрифтами? Так першачків навчають зльоту розпізнавати літери й «зчитувати» слова, як би вони не виглядали. А ще дітей просять читати слова у вправах рядками, колонками, згори вниз чи знизу вгору, через одне, лише певних кольорів тощо. Так тренують не лише вміння розпізнавати букви, а й навичку концентрувати / розподіляти увагу.
На заняттях із математики діти презентуватимуть готовий навчальний проєкт «Геометричні фігури в довкіллі». Затим діти виконають вихідний тематичний селфі-аудит і зможуть порівняти його підсумки з результатами вхідного. Обіцяємо, ваша дитина здивується, як багато вона навчилася за такий короткий час! Це додасть мотивації старанно навчатися і далі. А наприкінці тижня першокласники розпочнуть вивчення нової теми вхідним селфі-аудитом. Його результат, ще раз наголосимо, не оцінює рівень знань дитини, а визначає стартову лінію у вивченні нової теми.
Якщо дитина відвідує школу, цього тижня вчитель організує екскурсію, під час якої навчить розпізнавати об’єкти живої та неживої природи. А ще в класі стартуватиме навчальний проєкт «У природи немає поганої погоди».
На уроках арт-технологій школярики вчитимуться розрізняти вокальну й інструментальну музику, виконають аплікацію з ниток, а також спробують спілкуватися без слів — виражаючи свої думки й почуття жестами.
2 клас
Другокласники теж працюватимуть увесь тиждень над соціокультурним проєктом, присвяченого святам жовтня. Якщо дитина навчається офлайн, попросіть учителя викласти в батьківський чат фото- чи відеозвіт про презентацію проєкту.
Головне, що мають знати батьки:
Цього тижня вашій дитині на уроці української мови зададуть вивчити напам’ять вірш. Допоможіть їй у цій справі. Як саме — допоможе наша публікація Вчимо з дитиною вірш напам’ять:
секрети швидкого запам’ятовування.
В окрилених класах уся теорія завжди підкріплюється практикою. От і цього тижня на заняттях із математики дитина не тільки опанує додавання й віднімання одноцифрових чисел із переходом через розряд у межах 20, а й навчиться визначати температуру повітря та води за термометром. А під час уроків усесвіту дізнається властивості повітря, а також як за флюгером визначати напрямок вітру.
Для уроків арт-технологій вашій дитині знадобиться тісто, родзинки й насіння для виготовлення печива; альбом, пензлики й фарби. А ще в класі стартує навчальний проєкт «Запис аудіо».
3 клас
Як і в молодших класах, третьокласники втілюватимуть проєкт, присвячений святам жовтня. Об’єднавшись у групи, вони виготовлятимуть вітальні листівки, подарунки, добиратимуть ігри, завдання до конкурсів і запитання для вікторин. А ще створять інформаційний довідник до Дня захисників і захисниць України.
Головне, що мають знати батьки:
Згідно з навчальним планом, один з уроків української мови цього тижня відводиться під екскурсію до місцевої бібліотеки. Якщо ваша дитина навчається онлайн, учитель проведе заняття, присвячене старовинним бібліотекам і книжкам. Пам’ятайте: віртуальні екскурсії теж дуже пізнавальні.
На уроках всесвіту дітей навчать користуватися компасом, а також розрізняти план і карту. А ще третьокласники вивчать багато умовних позначень, що допоможе їм дізнаватися багато нової інформації безпосередньо з фізичної карти.
Заняття з арт-технологій навчать дитину декорувати страви, зокрема прикрашати бутерброди й розрізняти види пейзажів. Крім того, ваш син чи донька намалює гуашшю або аквареллю осінній пейзаж і засвоїть основи редагування зображення на комп’ютері чи ґаджеті.
4 клас
У межах тижневого соціокультурного проєкту четвертокласники ознайомляться з професіями, які вшановують в Україні цього місяця: учителя, юриста, художника, кухаря, автомобіліста, музиканта, поштового працівника. Особливу увагу діти приділять Дню захисників і захисниць України. Якщо дитина вчиться офлайн, попросіть учителя викласти в батьківський чат фотозвіт про презентацію проєкту.
Головне, що мають знати батьки:
На одному з уроків англійської мови школярики презентують результати проєкту «Лист другові-крилатику», а затим виконають вихідний тематичний селфі-аудит. Наступного тижня чекайте на діагностувальну роботу!
Презентація проєкту «Інтерв’ю в літературного персонажа», вихідний селфі-аудит і діагностувальна робота — ось що чекає на ваших крилатиків цього тижня на заняттях з української мови.
Цього тижня уроки арт-технологій навчать четвертокласників готувати канапки для святкового столу, створювати скульптурне зображення тварини з пластиліну чи інших пластичних матеріалів. А ще — працювати в мережі зі спільними документами й презентаціями, а також вправлятися у виразному читанні.
Порада тижня: що заважає вашій дитині добре навчатися дистанційно цьогоріч — оновлений перелік об’єктивних причин
Процвітати на дистанційці багатьом школярам, які загалом охоче навчаються, заважають цілком об’єктивні причини. Їхній перелік давно відомий:
- ізоляція від решти дітей; брак якісного інтернет-зв’язку й гаджета (ноутбука чи планшета);
- невміння користуватися тими чи тими онлайн-інструментами;
- фізичний стан чи особливості психіки самої дитини, які ускладнюють їй навчання (приміром, деяким учням надзвичайно складно сприймати відеопояснення або, навпаки, читати його в підручнику. Такі діти потребують особливого підходу).
Українські батьки за час пандемії навчилися розв’язувати всі перелічені проблеми, та й діти адаптувалися. Школярики, які охоче навчалися в класі, здебільшого не втрачають бажання здобувати нові знання й не знижують результатів під час дистанційного навчання. А деякі, зокрема інтроверти, навіть дивують і вчителів, і батьків вищими, ніж від офлайн-навчання, результатами. Про це свідчить статистика, яку впродовж двох років пандемії збирали освітяни США.
Однак із початку навчального року в умовах війни успішність у багатьох знову, відверто кажучи, просідає. «Моя дитина добре навчалася очно, цілком пристойно — онлайн під час карантину. То чому ж «з’їхала» на дистанційці цьогоріч?» — замислюються стривожені мами й тати.
У цьому винувата війна. А точніше, страх, стрес і зміни життєвих обставин, які вона принесла в кожну без винятку українську родину. Вона породила кілька нових чинників, які згубно впливають — ні, не бажання навчатися! — на спроможність дитини справлятися із завданнями, що потребують розумових зусиль.
Чинник №1 — ваша дитина переживає тривалий травматичний стрес
Тривалий «фоновий» стрес через війну, який переживає нині кожна українська дитина (і не має значення, в Україні вона перебуває чи за кордоном), постійно травмує її психіку. Віг знижує здатність мозку обробляти інформацію: мислити, запам’ятовувати, пригадувати тощо.
Крім того, цей стрес постійно «розгойдує» емоції, спричиняючи тривалі періоди пригніченості, різкі «перемикання» між сміхом і сльозами, напади злості чи тривожності, відчуття безпричинної провини, страшні сни й нічні терори тощо. Багато дітей, які пережили ракетні чи артилерійські обстріли й евакуацію, страждають на ПТСР (і це окрема тема).
Словом, ви не можете чекати від дитини, яка перебуває в постійному стресі чи страждає від наслідків емоційної травми, довоєнної продуктивності. Навіть якщо ви виїхали в по-справжньому безпечне місце й устигли облаштуватися. Психологи радять дорослим, які перебувають у безпеці, складати звичний план роботи на день, а потім… скорочувати його вдвічі. Абсурдно вимагати більшого від дитини в такій самій ситуації!
Чинник №2 — дитина ще не адаптувалася до кардинальних змін у своєму житті
Через початок повномасштабної війни життя вашого школярика змінилося до невпізнанності. Ви могли пережити смертельну небезпеку. Ви досі не можете назвати ваше місцеперебування безпечним. Ви змінили місце проживання. Виїхали за кордон і змушені розпочинати життя фактично з нуля. Ваша родина може змагатися з фінансовими проблемами, хворобами, утратою близької людини, втратою житла… Словом, до звичного життя немає вороття.
Природно, у такій ситуації навчання, на думку дитини, втрачає колишню важливість. Її внутрішні ресурси, усі біологічні інстинкти переспрямовано на виживання. Відтак енергії, потрібної для саморозвитку заради віддаленої, ще не зовсім зрозумілої мети, просто не залишається.
Чинник №3 — дитина вирішила що шкільні знання втратили актуальність
Багато школярів нині демотивовані. У них виникає думка: те, чого їх навчають у школі, тепер не є актуальним. Їм може здаватися, що математика, суспільство- чи природознавство не мають нічого спільного з тим, що відбувається в навколишньому світі.
Більш того, демотивувати дитину можуть повідомлення в чаті класу. Деякі учні можуть взагалі не підключатися до конференцій. Інші регулярно відвідують віртуальні уроки, але не додержують термінів здавання домашніх завдань або докладають лише мінімальні зусилля. Але найгірше — діляться цими «досягненнями» й сумнівами в доцільності навчання в учнівському чаті. Такий вплив, природно, знижує бажання викладатися на повну навіть у найстаранніших.
Що із цим робити?
Те, що ви робите завжди: створюйте дитині вдома оазу спокою, передбачуваності в цьому хаосі. Залучайте до планування кожного прийдешнього дня. Дбайте про її щоденні потреби. Так, зараз набагато складніше створити безпечне і сприятливе для розвитку дитини середовище, але ви цього прагнете — й обов’язково досягнете. Ви ж дочитали статтю до цього місця!
Навіть якщо ви вже в безпечному місці й сяк-так налагодили життя, дитині потрібно ще трохи часу, щоб оговтатися й зорієнтуватися в новій ситуації. Виявляйте терпіння, проживайте день за днем. Сьогодні, можливо, було важко. Завтра буде новий день, а отже, і нові можливості.
Ваше головне завдання: відновити віру школярика в те, що в страшного фільму, всередину якого ви потрапили, обов’язково буде щасливий кінець. Дітям життєво необхідна віра в те, що батьки їх захистять і що все буде добре: що тато повернеться з війни, що мама розв’яже всі проблеми…
Будуйте разом із сином/донькою плани на віддалене майбутнє. Навіть якщо вам самим не віриться, що вони здійсненні, докладайте зусиль заради психологічного здоров’я дитини.
Піклуйтеся про власне здоров’я, щоби мати достатньо енергії для піклування про сина/доньку. Ви не маєте такої розкоші — хворіти. Хто ж тоді подбає про дитину? Отож, аби запобігти можливим недугам, по-справжньому дбайте про себе, навіть якщо це зараз видається егоїзмом!
Якщо ви вивезли сина/доньку з небезпечної зони або пережили обстріли/ракетні удари, хоча б раз відвідайте дитячого психолога і проконсультуйтеся, як допомогти саме вашому школярику, у вашій унікальній ситуації. Навіть якщо ви не бачите тривожних симптомів, фахівець оцінить психологічний стан дитини й попередить вас, на що звертати увагу, щоби вчасно запобігти можливим проблемам.
А головне — щодня переконуйте сина/доньку, що навчання — штука корисна, ОСОБЛИВО під час війни. Дитина, чий мозок працює в «режимі виживання», здатна всотувати знання, як губка, якщо її переконати, що ці знання знадобляться саме для виживання! Ваше завдання — знаходити потрібні аргументи.
Скажімо, наводячи артилерійську установку на ціль, оператор має не лише вирахувати її географічні координати, а й урахувати похибку на силу й напрямок вітру (ми навчаємося вести метеоспостереження на природознавстві), розрахувати кут нахилу ствола гармати (це математика). А командиру підрозділу в режимі реального часу розвіддані можуть надходити… так, англійською мовою (ви зрозуміли 😉)
А ще — щодня демонструйте дитині власну правильну поведінку. Ваш школярик досі в усьому наслідує маму й тата. Тож, може, і вам розпочати щось вивчати й подавати гідний приклад дитині?
І насамкінець — кілька покликань на актуальні й цікаві публікації
Поділіться цією сторінкою
10.10.2022