Шкідливі “кіберняньки” 4 приводи відірвати дитину від смартфона
Чому молодший школяр може проводити за комп’ютерними іграми щонайбільше пів години на день
Комп’ютерні ігри та смартфон, здається, поглинають всю увагу нинішніх школярів. Багато батьків бачать у гаджетах винуватців агресивності, нездатності зосередитися, тривожності та поганих соціальних навичок своїх дітей. А під час канікул чи карантину проблема часу, який дитина проводить з цифровими пристроями, стає особливо болючою. Адже батьки не завжди можуть забезпечити дитині постійний нагляд дорослого. І комп’ютер, планшет і смартфон перетворюються на кіберняньок.
Поки що думки фахівців в оцінюванні загального впливу смартфона та комп’ютерних ігор на фізичне і психологічне здоров’я дитини розходяться. Науковці не до кінця вивчили вплив випромінювання на дитячий мозок, не можуть назвати безпечний максимум перебування дітей певного віку перед екранами (з погляду шкідливості випромінювання), навіть не погоджуються щодо впливу ігрового насильства на поведінку дітей офлайн.
Та якщо брати до уваги все, що електронні пристрої транслюють у дитячий мозок, і різноманітність поведінки дітей з їхніми гаджетами, то фахівці погоджуються в одному: один і той самий пристрій здатен і завдавати шкоди дитині, і сприяти її розвитку. Співвідношення шкоди й користі залежить від того, коли, скільки та що саме робить дитина за допомогою гаджета, від її віку, вроджених особливостей нервової системи, стилю життя у родині.
Про корисний вплив комп’ютерних ігор на розвиток дитини читайте у статті
Як впливають на дитину комп’ютерні ігри: 4 таємні переваги геймерів А у цій публікації ми пояснимо кілька ризиків довшого ніж пів години (сумарно на добу!) спілкування з гаджетом.
Небезпека 1. Комп’ютерна гра може прищепити хибні уявлення про реальний світ
Дітям важко відрізняти реальність від уявного світу. Деякі однолітки вашої дитини ще щиро вірять у Святого Миколая та Діда Мороза! Сни ще здаються продовженням справжнього життя. Рольова гра миттєво перетворює подвір’я на індіанське селище, а вашу дитину на Гаррі Поттера чи Гулівера. Ще не знаючи законів природи й не розрізняючи реальності й фантазії, дитина може наївно переносити закони уявного світу комп’ютерної гри в реальний.
Розповідає мама молодшого школяра Валентина, син якої грався на комп’ютері в середньому по годині на день: “У другому класі Андрійко під час істерики розламав улюблену машинку. Він кілька днів після того вимагав, аби ми з його татом “відіграли назад цей епізод”! Ніяк не міг змиритися з тим, що у житті неможливо “зберегтися” і скасувати зроблену помилку. Навіть зараз, у старшому підлітковому віці, син час від часу висловлює бажання, щоб якоїсь пережитої ним прикрої пригоди “ніколи не сталося”.
А ще у сьомому (!) класі класний керівник повідомив нам про курйозний випадок. На уроці син неправильно описав властивості якоїсь речовини — так, як дізнався... з комп’ютерної гри. А скільки ще таких епізодів було насправді?!”
Читайте також:
Допоможіть своїй дитині розвинути ерудицію
Небезпека 2. Ігровий світ не замінить спілкування з однолітками
Ваша дитина ще замала для реєстрації в соціальних мережах. Це батьки нинішніх учнів середньої школи та старшокласників переймаються проблемами бездумного “гортання” їхніми дітьми стрічки новин і коментарів, постійного відволікання на смартфон, порівнювання себе з “іконами” інстаграму чи тіктоку, страху пропустити щось важливе у тематичному чаті, інтернет-булінгу й хейтингу. Цих проблем ми поки що не будемо зачіпати.
Зараз йтиметься про інший ризик. Якщо ваша дитина вже зараз більш як пів години на день проводить у світі гри, вона у цей час не робить однієї дуже важливої справи — не спілкується з однолітками та не грається з ними офлайн.
Це означає, що ваш син чи донька у цей час не обговорює з іншими дітьми події в їхньому житті, не конфліктує і не намагається помиритися, не коментує чужих жартів, не пліткує, не ініціює змагань і рольових ігор, не грається як член чи лідер команди. Словом, вона не шліфує своїх соціальних навичок і не розвиває розуміння своїх і чужих емоцій. Дитина втрачає час, який вона могла б витратити на розвиток своїх соціальних навичок, на навчання жити поміж людей!
Що більше дитина проводить часу за комп’ютером замість того, щоб вийти на подвір’я і долучитися до спільної гри з однолітками, тим менш упевнено вона почуватиметься у різних життєвих ситуаціях у старшому віці.
Читайте також:
7 порад батькам, як навчити дітей миритися і пробачати одне одному
Небезпека 3. Комп’ютерний квест — не гра у квача на свіжому повітрі
Будь-який живий організм вимагає постійного руху. Сидяча робота вбиває здоров’я дорослої людини — ми всі це усвідомлюємо. Сидіння в тій самій позі годину і більше позначається на стані хребта — ми це теж добре знаємо. Та чомусь багато з нас постійно ігнорують факт, що години, проведені дитиною за планшетом/смартфоном — це години, вкрадені у рухливих ігор, які мали б розвивати її силу, спритність, гнучкість і витривалість! Однак це — не єдина небезпека зловживання “комп’ютерним” часом.
Дослідники мозку довели: фізична активність сприяє розвитку мозку. Рух стимулює приток крові до найважливішого нашого органу, а отже, збагачує нервові клітини киснем та необхідними для їхнього примноження речовинами. Нема руху — мозок ці речовини недоотримує і не розвивається на весь свій потенціал.
Учені довели: після уроку фізкультури чи тривалої перерви, проведеної в рухливій грі, діти демонструють на контрольній роботі кращі результати, ніж після будь-якого іншого заняття! До того ж після прогулянки на свіжому повітрі дитина краще і швидше справляється з домашнім завданням, вивчає напам’ять вірші, прозу, правила та іноземні слова.
Читайте також:
Як виробити в дитини правильну поставу
Небезпека 4. Світло, яке викрадає наш сон
Чули про ефект блакитного світла? Це світло випромінюють будь-які екрани: телевізори, смартфони, монітори, планшети. Воно гальмує виробництво гормону сну в організмі людини. Якщо ви перебували під впливом блакитного світла менш як за дві години до відбою, заснути вам буде значно важче, ніж після читання захопливої книжки, настільної гри чи прогулянки.
Так само блакитне світло впливає і на дітей. Однак якраз перед сном діти всідаються перед телевізором або просять подивитися мультик чи погратися на планшеті! Навіть якщо ці мультики чи ігри були спокійними, дитина засинатиме набагато повільніше. Тож навіть якщо дитина провела за екраном всього 10 хвилин, “блакитне світло” саботує її здатність швидко й міцно заснути.
Приберіть гаджети та вимкніть телевізор за дві години до вкладання дитини спати. Ви зробите величезну послугу її здоров’ю. А ще - самі отримаєте нагоду виспатися.
Читайте також:
Солодкий сон: простий спосіб допомогти дитині краще вчитися
Звісно, ми просто не в змозі ізолювати дитину від комп’ютерної техніки. Навпаки, вона має змалечку вчитися правильно й етично її використовувати.
Що ж робити, щоб використовувати всі переваги комп’ютерних ігор і звести до мінімуму їхній шкідливий вплив? Як же вибудувати здорові взаємини дитини й комп’ютера/смартфона? Читайте про це у нашій наступній статті.
Читайте також:
Перед екраном: чи не забагато часу дитина проводить за гаджетами? П’ять підказок для батьків
06.10.2021