10 коротких підказок для батьків, які хочуть ознайомити свого школярика зі своєю роботою
У молодшій школі дітей ознайомлюють з досить простими для розуміння (або не раз роз’ясненими в книжках, мультиках чи фільмах) професіями: вчитель, пожежник, лікар, прикордонник, поліцейський, рибалка тощо. Але як татові пояснити 8-річному сину, чим займається сисадмін чи фінансовий аналітик? А мамі розповісти дітям про свою роботу в консалтинговій агенції чи інспектором з охорони праці?
Ця проблема виникає перед багатьма батьками зі “складними” професіями. Часом свій фах складно пояснити навіть дорослим, якщо вони не знайомі зі специфікою вашої галузі.
Читайте також:
Знайомство зі світом професій: як це робити батькам XXI століття
Та навіть про дуже складну професію можна розповісти так, щоб це зрозуміли навіть 7-10-річні діти! Ми провели невеличке дослідження, як люди з різних країн світу розповідають про свою роботу синам і донькам, та зібрали кілька порад, що допоможуть вам пояснити суть своєї професії зрозуміло та дохідливо.
Поясніть назву вашої професії, розтлумачивши терміни, з яких складається ця назва. Приміром, професія “фінансовий аналітик” складається зі слова фінанси (що означає: звідки беруться гроші (як заробляються) і як вони витрачаються, як їх заощадити тощо) та аналізувати (розбиратися у нинішній ситуації, пояснювати її причини та передбачати, що може бути з фінансами далі). Якщо просте пояснення на думку не спало, погугліть: “Що таке фінанси пояснення для дітей”. Якщо ви не знайдете готову підказку, то, принаймні, наштовхнетеся на кілька корисних ідей для простого пояснення.
Розкажіть про свій робочий день якомога простішими словами. 7-10-річним дітям (як і багатьом дорослим, далеким від вашої сфери діяльності) необов’язково і нецікаво розуміти всі технічні подробиці вашої роботи та знати геть усі ваші обов’язки. Тому розкажіть, чим ви займаєтеся щодня, однак у загальних рисах: “Я читаю звіти про зароблені різними фірмами гроші. Так я дізнаюся, які з них найуспішніші, і складаю прогноз, які з них можуть досягти ще більшого успіху, а яким буде важче, ніж раніше. Такоє я даю поради, як розумніше керувати фінансами (грошима), аби фірми не витрачали їх марно”.
Пояснюйте свою роботу на добре знайомих дитині прикладах. Приміром, проводьте аналогії зі шкільним життям, побутовими справами, героями та подіями улюблених книжок, фільмів чи мультиків.
Поясніть, чому ваша професія важлива для інших людей і суспільства в цілому. Для цього розкажіть про свою галузь/сферу діяльності в цілому. Так дитина краще зрозуміє користь вашої роботи.
Розкажіть, які знання, вміння та якості характеру потрібні для того, щоб займатися вашою роботою. Поясніть, у яких ще галузях/професіях корисні ваші знання, навички та якості. А ще розкажіть, які шкільні предмети виявилися найкориснішими для вашої роботи.
Читайте також:
Як зберегти здібність вашої дитини, що зробить її успішною в дорослому житті
Похваліться дитині тим, що у вас виходить по роботі найкраще. Розкажіть про свої сильні сторони та поділіться планами розвитку власної кар’єри: чого б ви ще хотіли досягти. А головне - чого збираєтеся навчитися, щоб “вирости”.
Згадайте, що привело вас у цю професію, що змусило вас обрати саме її. Якщо це не було дитячою мрією, але з часом ви зрозуміли, що ця робота вам підходить, - обов’язково розкажіть дитині! Це цінний урок життя: люди далеко не одразу розуміють, ким хочуть бути, і мають певний час перебувати у пошуку себе.
Розкажіть, що вам подобається у вашій роботі найбільше. Обов’язково поясніть основні переваги та недоліки цієї професії. Дитина має розуміти: не буває так, що у діяльності людині подобається геть усе. Головне, аби “плюси” переважували.
Якщо ваше робоче місце безпечне для дитини та якщо керівництво не проти, візьміть під час канікул дитину до себе на роботу. Покажіть синові чи доньці, що і як ви робите, ознайомте з роботою ваших колег. Така “екскурсія на виробництво”, може, і не допоможе дитині зрозуміти на 100 відсотків, що і як саме ви робите, але зробить вашу роботу більш реальною для неї та дозволить відчути атмосферу, в якій ви працюєте.
Обов’язково наголошуйте дитині: її майбутня професія має відповідати її схильностям. Завжди кажіть: “У тебе ще багато часу, щоб знайти заняття до душі. Головне, аби професія відповідала твоїм здібностям та інтересам”.
Читайте також:
7 вагомих причин віддати дитину в музичний гурток