Ментальна математика
Навіщо ми змушуємо дітей дітей обчислювати «в умі»?
В освітній системі «Світ чекає крилатих» застосовуються деякі прийоми ментальної математики. У цій статті ми пояснимо, навіщо вашій дитині засвоювати основи науки рахувати на абаку, пальчиками й подумки.
Що дають вашій дитині навички ментального рахунку
У великих містах до послуг батьків, які прагнуть розвинути здібності своїх діток змалку, — різноманітні курси ментальної арифметики, або, як її ще називають, ментальної математики. Дітей, навіть дошкільнят, навчають здійснювати арифметичні операції з багатоцифровими числами — без калькулятора, паперу та інших допоміжних засобів.
Спочатку діти тренують навички рахунку з рахівницею абакус (соробак), а тоді — «в умі» з допомогою рухів пальцями рук. Тож під час обчислення дитина може дивно ворушити пальцями. Результат такого навчання вражає: школяр справді додає, віднімає, ділить і множить «у голові» довжелезні числа.
У цього метода навчання арифметики є як прихильники, так і опоненти. Прихильники вважають: ментальна математика, обов’язкова для вивчення в Китаї та Японії, приносить багато позитиву для розвитку мозку:
- у дитячому мозку формується багато нових зв’язків між нервовими клітинами. Чим більше таких нейронних зв’язків, тим швидше і краще дитина мислить (її «процесор» стає швидшим);
- розвивається здатність швидко концентруватися на чомусь;
- у процесі ментальних обчислень «навантажуються» обидві півкулі мозку;
- мозок вчиться систематизувати інформацію і представляти її у вигляді зрозумілих «картинок»;
- дитина швидше зіставляє дані та оперує ними.
Чи не шкодить дітям ментальна математика?
Хоча на перший погляд, такі інтенсивні математичні вправи дуже виснажливі, шкоди вони не несуть. Навпаки, позитивний ефект ментальної математики для дитини вмінням швидко обчислювати не обмежується.
Крім того, що дитина здобуває пожиттєве вміння миттєво порахувати, чи правильно їй дали здачу в кав’ярні, вона:
— матиме кращу пам’ять;
— позбудеться розсіяності та неуважності;
— розвиватиме не лише логічне, а і просторове і творче мислення;
— набуде вміння швидко орієнтуватися в ситуації;
— набуде здатності розподіляти увагу між одночасними завданнями (неоціненне вміння для водіїв, авіадиспетчерів тощо);
— звикне наполегливо працювати й досягати результатів у будь-якій справі;
— вмітиме доводити до кінця будь-яку складну справу;
— буде впевнена в собі.
На думку критиків, єдиний, однак дуже вагомий недолік методу в тому, що не всі діти можуть досягти обіцяних дивовижних результатів. Аби демонструвати «математичні фокуси», необхідно тренуватися щодня впродовж кількох років. Та й розуміння математичних правил цей метод не дає — просто вчить здійснювати математичні операції.
Золоте правило ефективності: мінімум зусиль і часу — максимум результату
Чи так уже необхідно гаяти кілька років на освоєння всіх тонкощів ментальної математики? Проведемо аналогію зі світом фізкультури і спорту. Коли ви віддаєте дитину в школу плавання, мудрий тренер завжди запитає: «Ви хочете отримати чемпіона — чи здорову дитину, яка чудово плаває?» І залежно від вашої відповіді вирішує, чому і як навчати малюка. Так і з ментальною математикою: усе залежить від того, хочуть батьки виростити дитину, здатну шокувати оточуючих своїми математичними навичками, — чи просто розвинену, розумну і творчу.
Система «Світ чекає крилатих» Анжеліки Цимбалару створює в класі такі умови, за яких діти охоче здобувають знання й розкривають усі свої здібності (а не лише математичні), а процес здобуття знань — швидкий, легкий і цікавий. Тож із багатющого арсеналу ментальної математики система запозичила лише те, що вимагає від дітей мінімум зусиль і часу на засвоєння, а приносить максимум корисного ефекту.
«Окрилені» діти на заняттях із математики освоюють лише кілька основних прийомів ментального рахунку. Однак усі ці прийоми дають практичну користь у повсякденному житті, а також стимулюють розвиток пам’яті, уваги й логічного мислення.
Саме тому в «стартовому пакеті» першокласника є рахівничка для ментальної математики. У посібниках-журналах дається безліч вправ, що тренують усне додавання, віднімання, множення й ділення. Водночас у третьому-четвертому класі діти вчаться здійснювати математичні дії в стовпчик на папері.
Словом, засоби ментальної математики, як і будь-якої іншої науки, цінні не самі по собі, а своєю користю для розвитку мозку — найважливішого інструмента вашої дитини. Система «Світ чекає крилатих» ментальною математикою не обмежується і пропонує багатющий арсенал навчальних, розвивальних і виховних методів, що випробовувались упродовж багатьох десятиліть та довели свою ефективність.
Читайте також:
Навіщо школяру розгадувати анаграми
Навіщо вашій дитині працювати над індивідуальними проєктами і брати участь у групових — пояснення для батьків
Що таке блок-карта
Що таке толока в освітній системі "Світ чекає крилатих": пояснення для батьків
Селфі-аудит: як із дитини виростити успішного, відповідального і впевненого дорослого
09.12.2020