Що таке блок-карта
Як узагальнити вивчений дитиною матеріал так, щоби його можна було просто пригадати й повторити? Пропонуємо батькам, які прагнуть завжди розуміти, чого і як саме вчиться їхня дитина, пояснення одного з термінів, що вживаються в освітній системі «Світ чекає крилатих».
Просто вивчити матеріал — замало. Аби інформація та навички її застосування в різних життєвих ситуаціях засвоїлися на сто відсотків, дитині потрібно їх систематизувати, узагальнити, а ще час від часу активно пригадувати.
Щоб усе це було якомога простіше і швидше робити, автори системи «Світ чекає крилатих» запропонували зручну графічну форму узагальнення матеріалу: блок-карту. Блок-карта містить у собі основний зміст теми та допомагає дитині пригадати й пояснити його дорослому чи лаксику. Варто школяру подивитися на неї, він одразу пригадає й окремі складові теми, і те, яким чином ці складові пов’язані між собою та з іншими темами.
Цей спосіб представлення інформації не треба плутати з блок-схемами та інтелект-картами (деревом знань).
Блок-схема. Джерело: Wikipedia
Визнаймо: готова для «споживання» блок-схема — це НУДНО навіть для дорослого, а інтелект-карта, що створюється у процесі збору інформації «з нуля» — занадто СКЛАДНО для учня початкової школи. Отож автори освітньої системи «Світ чекає крилатих» запропонували зрозуміліший для дитини спосіб візуального узагальнення інформації.
Блок-карта — це графічне зображення, яке спрощено і схематично унаочнює тему, а також показує зв’язки й залежності окремих понять (складників) цієї теми. У початковій школі блок-карта обов’язково містить малюнки, колір та емоційну складову, щоби дітям було ЦІКАВО її розглядати й доповнювати.
Подивіться на малюнок угорі. Так виглядає блок-карта з математики для 1 класу. Вона надрукована майже завершеною. Щоби краще осмислити інформацію, що міститься в блок-карті, дитина вносить певні корективи в карту (вписує в порожні чарунки цифри, домальовує стрілки тощо).
З кожним новим навчальним роком блок-карта, яку пропонують школяру до кожної вивченої теми, потребуватиме все більшої роботи над нею. Школярі вноситимуть узагальнену самостійно інформацію й доповнюватимуть блок-карту.
Отак виглядає блок-карта для 2 класу до теми «Засоби пізнання довколишнього світу. Об’єкти неживої природи: Сонце, Земля». Як бачите, щоби карта набула сенсу, учневі потрібно пригадати вивчене раніше й заповнити багато чарунок!
А це — блок карта для 3 класу з української мови. Повторюючи тему «Стилі тексту», школяр пригадує й показує на блок-схемі зв’язки між кожним стилем тексту, сферою його використання та ознаками цього стилю. Він використовує кольорові олівці, домальовує зв’язки між поняттями.
Працюючи з блок-схемами, учні навчаються кодувати та декодувати інформацію простими, лаконічними символами, «ущільнювати» вивчений матеріал, а також «розгортати» кожну складову блок-карти і презентувати окрему частину теми або тему загалом.
Навіщо все це учню?
Чи чули ви термін — дизайн-мислення? Це творчий спосіб мислення, метою якого є пошук і створення нестандартних рішень та інновацій.
Полягає дизайн-мислення в глибокому осмисленні проблеми; логічному впорядкуванні інформації та виділенні найважливішої; генерування на основі впорядкованої, осмисленої та представленої по-новому інформації великої кількості способів вирішення проблеми; і, врешті, у перевірці обраного рішення — чи працює воно.
Люди, які опанували навички дизайн-мислення, здатні генерувати оригінальні рішення, а також втілювати ці рішення в конкретних проєктах. Таких фахівців цінують у будь-яких галузях — і потреба в них постійно зростає — і лише зростатиме в майбутньому.
Учень класу, де навчаються за освітньою системою «Світ чекає крилатих», працюючи над блок-картами, які поступово ускладнюються, непомітно для себе виробляє навички дизайн-мислення. Тобто не лише креативності, а й логічного, критичного мислення.
Він виросте не лише креативним, а й людиною, яка самостійно мислить, виробляє власну точку зору на будь-які питання та бачить наскрізь пропаганду й дезінформацію. Іншими словами, задурити голову такій людині буде дуже непросто.
Однак це — далекосяжний позитивний ефект роботи школярів із блок-картами. А «тактична» перевага цього навчального засобу в тому, що дитина мусить вдаватися до активного пригадування — найефективнішого способу повторення вивченого. У результаті вона, доклавши менше зусиль і витративши менше часу, запам’ятає більше й надовше, ніж дитина, яка перечитувала тексти й зубрила правила.
Попросіть вашого крилатика після завершення вивчення якоїсь теми пояснити її вам, користуючись уже заповненою ним блок-картою. Переконані, він приємно вас здивує глибиною своїх знань!
Читайте також:
27.09.2020