Що таке толока в освітній системі "Світ чекає крилатих": пояснення для батьків
Кожний ранок у початковій школі для "крилатиків" починається з толоки, що триває 5-10 хвилин. Є також толоки, якими розпочинається і закінчується навчальний тиждень. Що це таке і навіщо вони - читайте у нашій статті.
Ви, певно, зустрічали слово "толока" в українській літературі 19-20-го століть, де воно означало фактично такий собі "суботник": односельці згуртовувалися і разом за день робили якусь важливу і об'ємну для громади роботу безоплатно. Наприклад, перекривали дах на хаті вдови тощо.
Це слово також означає місце, де збирається натовп людей з якоюсь чіткою метою. Наприклад, майданчик біля села, куди вечорами збиралася поспілкуватися і порозважатися місцева молодь.
У 21-му столітті значення слова "толока" стало тяжіти саме до другого значення - вживатися у назвах суспільно важливих масових проєктів. Наприклад, у назві щорічного літературно-мистецького фестивалю Toloka тощо.
Що таке толока у початковій школі
Учителі початкової школи, які навчають за програмою "Світ чекає крилатих", проводять два типи толок для своїх класів: щоденні і тижневі.
Тижневі толоки проводяться у понеділок і п'ятницю. Ними розпочинається і завершується - підсумовується - робочий тиждень.
На понеділковій толоці учні 1-2 класів дізнаються, а учні 3-4 класів спільно формулюють тему нового тижня. За змістом посібників-журналів визначають, що робитимуть впродовж наступних п'яти днів, чого навчатимуть лаксиків, які креативні проєкти реалізовуватимуть. Він також роздає учням нові посібники-журнали.
Щоденні ранкові толоки - це короткі збори класу, на яких планують день. Результати дня підсумовують на толоці, що проводиться після останнього уроку. Діти обговорюють, чи вдалося їм зробити все заплановане, що у них вийшло, що ні. Учитель та учні дякують один одному за роботу, добрі вчинки і досягнення.
Толока у п'ятницю - це дещо святкове підбиття підсумків тижневої роботи - і креативного проєкту, яким розробляли учні. Вона включає в себе спільне виконання учнями одного-двох куплетів пісні, декламацію вірша тощо.
Навіщо учню толока
По-перше, дитина чітко знає, що вона робитиме впродовж тижня і кожного окремого дня. У багатьох дітей це до того ж зменшує тривожність.
По-друге, чітка структурована форма толоки морально налаштовує учнів на роботу, мотивує їх бути уважними й активними під час занять. Адже результат дня обговорюватимуть, і дітям природно хочеться, аби про нього можна було говорити з гордістю!
По-третє, діти отримують змогу обговорити те, що їх хвилює, запитати, якщо щось незрозуміло, а також запропонувати якусь ідею. На толоці дітей хвалять, вітають з досягненнями, святами. Це згуртовує їх як команду і водночас дає можливість отримати визнання серед однокласників.
По-четверте, крім суто виховного аспекту, правильно проведена толока прищеплює дітям навичку ефективного планування роботи - власної і в складі команди. А ще - правильно (ефективно і швидко) проводити наради. Ці два вміння дуже високо цінуються серед дорослих професіоналів.
По-п’яте, дитина набагато охоче виконує власно визначені плані, ніж ті, які її запропонували готовими.
Отож, шановні батьки, сьогодні запитайте ваших доньку чи сина: що цікавого відбулося сьогодні на толоці? І чого дитина хоче навчити лаксиків цього тижня?
09.09.2020