Навіщо школяру розгадувати анаграми
Що таке анаграми, чому вони часто зустрічаються в посібниках-журналах і яка від них користь вашій дитині…
Учені дедалі більше дізнаються про особливості розвитку мозку та засвоєння людиною нових знань. І доходять висновку: багато «класичних» методів та інструментів, що застосовувалися людством сотнями років, а за другу половину ХХ століття поступово зникли зі школи, насправді є надзвичайно ефективними!
І тепер у класи до шестирічок повертаються шумерські абакуси (або соробани), за допомогою яких дитина навчається усно додавати і віднімати трицифрові числа. Занехаяна за ХХ століття каліграфія (здавалося б, навіщо вона — є ж клавіатура!), виявляється, сприяє розвитку дрібної моторики рук, розвиває концентрацію уваги та просторове мислення, навчає дитину осмислювати свої рухи.
Те саме відбувається з мистецтвом анаграми. Іграшка поетів та гумористів (пам’ятаєте «Енеїду» Котляревського: «Борщів як три не поденькуєш, на моторошні засердчить…»?) завойовує підручники й посібники для початкової школи. Уважні батьки, які віддали дітей навчатися за освітньою системою «Світ чекає крилатих», уже помітили, що в посібниках-зошитах дуже багато головоломок: безладних наборів літер, з яких потрібно складати слова, слів із перемішаними складами, слів і словосполучень, які розшифровують, читаючи справа наліво, навіть цілих текстів із переплутаними словами!
Навіщо дітям марнувати час на розшифровку словесних «пазлів»? Виявляється, цей час насправді — хороша інвестиція! Такі вправи приносять дуже велику користь дитячому мозку. Однак спочатку — трохи історії.
Від Лікофона до Інтернет-алгоритмів: тисячолітня головоломка
Більш правильно буде сказати, що анаграма — це «гра в слова» віком більш як дві тисячі років. Давньогрецький граматик Лікофон придумав переставляти літери в слові, щоб утворилося нове! Відтоді анаграми «увійшли в моду» — і використовувалися (та й нині застосовуються) у літературі. Вони можуть створити комічний ефект, запропонувати загадку, приховати справжнє ім’я автора за псевдонімом, утвореним із тих самих літер (згадаймо знамениту анаграму з «Гаррі Поттера»: Том Марволо Рідл — Лорд Волдеморт).
В англомовному світі, де правила читання надзвичайно заплутані, багато уваги приділяється розвитку навичок розпізнавання слів та знанню орфографії. Тому великої популярності набули головоломки, у яких із, здавалось би, хаотичного набору літер треба скласти слово або й кілька слів. Охочим також пропонують «упізнати» слово з переплутаними складами, написане справа наліво тощо. Є навіть настільні ігри, які передбачають складання слів із карток чи фішок із літерами (наприклад, скрабл).
Анаграми набули такої популярності, що їх створення автоматизували. В Інтернеті можна скачати спеціальні комп’ютерні програми чи скористатися онлайн-сервісами складання та розгадування анаграм.
Що дає розгадування анаграм вашій дитині?
Розвивається увага, точніше здатність дитини концентруватися на чомусь одному, не відволікаючись. Психологи стверджують: увагу, яку ґаджети просто-таки «вбивають», можна розвинути. І розгадування анаграм — один із найефективніших тренажерів! Дитина стає більш спостережливою.
Тренується пам’ять, особливо короткострокова. Щоби подумки «тасувати» набір букв, їх усі слід утримувати в короткостроковій пам’яті, міняти в уяві місцями, запам’ятовувати, які варіанти вже випробувані, тощо.
Зростає швидкість обробки мозком інформації. Інакше кажучи, мозок привчається перебирати можливі комбінації букв швидше й ефективніше. Та це не лише літер стосується: ваш найважливіший орган привчається мислити швидше — у будь-яких ситуаціях, де потрібно розібратися з новою інформацією та знайти правильне рішення.
Збільшується ерудиція і словниковий запас. Дитина дізнається нові слова та їх значення чи нові значення вже знайомих слів. А ще — легко запам’ятовує нові терміни, тому що вчитель не лише їх пояснює в новому матеріалі, а й пізніше пропонує у вигляді анаграми — ще і просить дітей пояснити значення розшифрованого слова.
Дитина «нарощує» рівень своєї грамотності (знання орфографії). Мозок вчиться розпізнавати правильне й помилкове написання слів. Розгадуючи ретельно дібрані в посібнику анаграми, дитина мусить активно пригадувати і словникові, і перевірні слова.
Розвивається абстрактно-логічне мислення й уява, зростає здатність до творчості. Щоби розгадати анаграму, мозок має «прокладати нові маршрути» — утворювати нові зв’язки між нервовими клітинами. Чим більше таких зв’язків у мозку — тим швидше й легше дитина встановлює зв’язки між предметами чи явищами: аналізує, співставляє, порівнює, а також створює нові ідеї.
І все це відбувається в процесі гри. А діти найкраще вчаться в ігрових ситуаціях, коли їм цікаво і весело. Більше того, гру мозок сприймає як відпочинок, паузу в уроці — й отримує можливість відпочити. Тож розгадуючи анаграму, діти знімають утому.
А наостанок — найважливіший ефект від розгадування анаграм у початковій школі. Це збільшення швидкості читання!
Як систематичне розгадування анаграм збільшує швидкість читання
У системі «Світ чекає крилатих» дитина стикається з анаграмами ще на етапі вивчення літер. Вона вчиться не просто послідовно складати букви в склади, а склади — у слова. Вона із самого початку навчається відновлювати послідовність літер у словах із переплутаними буквами і складами — і робити це все швидше і швидше.
Завдяки таким регулярним вправам школярик поступово «переростає» читання по буквах і складах. Він починає «вихоплювати» слово цілком, миттєво розпізнавати, навіть якщо воно написане з помилкою.
А коли дитині достатньо часто пропонувати «спотворені» анаграмами тексти, вона навчається «ковзати» поглядом по рядку, вихоплюючи за раз уже цілі словосполучення! У результаті швидкість читання зростає в рази — і дитина стає кваліфікованим читачем, не докладаючи «свідомих» зусиль і набагато швидше, ніж читаючи виключно «правильні» тексти.
Отож не вважайте анаграми просто розвагою й марнуванням часу. Інтелектуальна гра літерами — це дуже серйозно. Тож при нагоді обов’язково порозшифровуйте анаграми — разом із вашими дітьми!
Читайте також:
7 способів допомогти дитині сформувати якості, необхідні для успішного життя
Як узагальнити вивчений дитиною матеріал так, щоби його можна було просто пригадати й повторити?
Селфі-аудит: як із дитини виростити успішного, відповідального і впевненого дорослого
10.11.2020