Чому здібностей замало
7 способів допомогти дитині сформувати якості, необхідні для успішного життя
Ми вже писали про те, як спостерігаючи за дитиною, батьки можут
визначити діяльність, у якій «зустрічаються» дитячі здібності та уподобання. А ще — забезпечити розвиток здібностей своїх сина чи дочки
Однак розвитку здібностей замало. Кожній людині, щоби добитися успіху в будь-якій обраній сфері, необхідно володіти комплексом «життєвих», повсякденних навичок. Це працьовитість, пунктуальність, організованість, терплячість, наполегливість, критичне мислення, здатність оговтатися після значної невдачі і спробувати ще раз тощо.
На відміну від здібностей, такі якості можна (і необхідно!) виховати. Головне, аби ви самі, батьки, були в цьому наполегливі, послідовні й терплячі. Адже, як казав давньогрецький філософ Арістотель, ми є тим, що ми регулярно робимо. Кожен із перерахованих нижче способів виховує не якусь певну рису характеру, а цілий набір особистих якостей, корисних для життя та необхідних для успіху. Для найкращого педагогічного результату психологи радять вживати всі ці методи одночасно!
Доручайте дитині щодня хатню роботу
Навчайте дитину соціальним навичкам
І не лише правилам етикету чи поведінки за столом. Дитина має навчитися розпізнавати ситуації, коли слід відкинути особисті почуття і співпрацювати в команді, коли слід допомогти іншій людині, розуміти почуття інших людей. А ще — як вирішувати буденні проблеми: попросити пробачення, правильно говорити з поліцейським, викликати «швидку», написати чемний офіційний лист, що можна й чого не можна публікувати в соцмережах тощо.
Очікуйте від дитини старанності в навчанні
І не лише постійно говоріть про це — підкріплюйте вашу вимогу власним прикладом. А це означає: ваші діти мають бачити, що ви самі хоча б час від часу навчаєтесь чогось нового по роботі чи просто для цікавості, а також читаєте книжки.
А ще — постійно наголошуйте на тому, що очікуєте від дітей продовження навчання після школи — у коледжі чи професійній школі. Що вищі вимоги (з урахуванням здібностей дитини, звісно) — тим вищий отриманий результат.
Подавайте приклад гарних особистих стосунків
Ми не завжди здатні забезпечити той рівень достатку, на який заслуговують наші діти. А от нормальні взаємини в родині — це сфера, яка повністю залежить від поведінки батьків. Діти, які зростають у люблячих родинах із нормальними стосунками між батьками, зазвичай, успішніші та щасливіші за дітей із родин, у яких між батьки не могли жити в злагоді.
Заохочуйте дітей до… математики
Навіть якщо ви впевнені, що ваша дитина — невиправний гуманітарій, усіма можливими й неможливими способами зацікавлюйте її до занять математикою. Цікаві ресурси у вас під рукою — гугліть, шановні, окупиться.
Нещодавно опубліковане багаторічне дослідженні успішності 35 тисяч людей стверджує: діти, яких змалку навчали азам математики, здобували кращі результати не лише з математики, а й з… літератури. Ці діти освоювали швидше й легше навички читання. Тож і загалом навчатися — навіть у дорослому віці — їм було легше. Секрет у тому, що математика — це передусім — навички логічного мислення й розвиток мозку. Тож математика, хай і опосередковано, позитивно впливає на всі сфери життя.
Навчайте їх пробувати й не боятися невдач
Згадаймо історію винайдення електричної лампи розжарювання — це класичний приклад методу проб і помилок. Американський винахідник Томас Едісон зафіксував у своїх наукових щоденниках 10 000 (так, десять тисяч!) провальних спроб створити спіраль розжарювання для лампочки.
Успішним виявився останній варіант — вольфрамова «нитка». Йому, повторимо, передували 10 тисяч невдалих експериментів!
Із цієї історії зрозуміло: Едісон вважав невдачі нормою життя, досвідом, який його чомусь навчає. Він говорив про свою роботу над винаходом так: «Спочатку я виявив тисячі способів, які не працюють». Якби інженер склав руки після перших кількох невдач, людство ще б довго користувалося газовими чи гасовими світильниками.
Тож ніколи не лайте вашу дитину за невдачу. Не засмучуйтесь, а кажіть: подумай, що й чому пішло не так — і зроби ще раз, але трішки інакше.
Звісно, щоби досягти педагогічного ефекту, вам самим доведеться «перевиховатися». Адже діти навчаються на прикладі батьків. Отож пора і вам навчитися пробувати, спокійно сприймати невдачу й тут же пробувати знову.
Подавайте приклад трудової етики й досягнень
Працювати й досягати діти навчаються у вас. Якщо батьки називають заробітну плату «получкою», говорять: «відсиді(в/ла) день», а не «відпрацюва(в/ла)», і роблять повсякденні справи не якісно, а «стук-грюк, аби з рук», — то й дитина чинитиме так само.
І навпаки, якщо й мама, і тато переймаються якістю своєї роботи, хваляться досягненнями, то їхні діти дістають несподівану перевагу перед однолітками. Як доньки, так і сини, виховані в таких родинах, здебільшого краще вчаться, мають більше шансів отримати керівну посаду, та й заробляють приблизно на 23 % більше, ніж ровесники, чиї мами — домогосподарки або не надають значення кар’єрі.
Читайте також:
05.11.2020