Календар березня (частина І)
Кого, коли й із яким святом вітаємо впродовж першого місяця весни 2021 року
3 березня — Всесвітній день письменника (International Writers’ Day)
Заснував це свято 1921 року Міжнародний ПЕН-клуб, що об’єднав поетів, есеїстів та романістів. Абревіатура в англійському написанні (PEN) збігається з назвою ручки — головного інструмента письменників до появи персональних комп’ютерів.
ПЕН-клуб захищає свободу преси та бореться з будь-якою цензурою на друковане слово. Його члени вважають, що письменники й публіцисти всього світу повинні мати право критикувати владу та порушувати у своїх творах найболючіші для суспільства теми.
3 березня — День дикої природи (World Wildlife Day)
Це міжнародне свято Генеральна Асамблея ООН проголосила наприкінці 2013 року, аби привернути увагу людства до проблем диких рослин і тварин. Річ у тому, що дика природа страждає від діяльності людини: через забруднення довкілля, інтенсивний вилов риби в морях і океанах, кліматичні зміни, вирубування лісів та сільськогосподарське освоєння раніше диких земель відбувається масове вимирання диких видів флори і фауни.
Через це уряди й суспільства всіх країн світу мають приділяти більше уваги збереженню диких рослин і тварин: фінансувати заходи з природозбереження, переходити на відновлювані джерела енергії, раціонально використовувати ресурси.
7 березня — Всесвітній день дитячого телебачення й радіомовлення
Нинішні діти проводять перед телевізором у середньому 2,5–3,5 години на добу. Діти потребують якісних програм, які б не лише розважали, а й навчали й виховували, розширювали кругозір дітей, розвивали їхні здібності та уяву, пробуджували інтерес до навчання, науки, мистецтва, спорту.
Тому в кожній розвиненій країні світу створюють телепередачі для дітей і навіть суто дитячі телеканали — без реклами і пропаганди. А починаючи з 1994 року, усі крупні теле- і радіокомпанії світу віддають традиційно «дорослий» ефір телепередачам для дітей, про дітей і за участю самих дітей. Спочатку цей день припадав на першу неділю грудня, а з 2009 року акцію проводять у першу неділю березня.
8 березня — Міжнародний жіночий день (International Women’s Day)
Цьому святу більш як сто років. Повна його назва — День боротьби за права жінок та міжнародний мир. Наприкінці ХІХ століття жінок не допускали не те що до влади, а навіть до навчання у вишах — якими б розумними вони не були. Жінкам відмовляли в праві працювати в багатьох професіях, та й там, де їх усе ж брали на роботу, платили в рази менше, як чоловікам. Вважалося, що жінка має лише обслуговувати чоловіка та народжувати йому дітей.
Починаючи з 1914 року, дату 8 березня активістки (тоді їх називали суфражистками, нині — феміністками) використовували як привід проводити маніфестації та акції з вимогою надати жінкам такі самі права, як і в чоловіків. В більшості країн світу жінки добилися справедливості. Нині вклад жінок у політику, економіку, науку, культуру й освіту став таким самим за цінністю і значенням, як чоловічий. А 8 Березня стало приводом вітати жінок, вручати їм квіти та подарунки.
8–14 березня — Масляна
Масниця, М’ясниці, Колодій, Масляний тиждень — це тижневе свято, що передує початку Великого посту — 40-денного періоду, коли православні християни відмовляються від м’ясних, молочних продуктів, яєць, а багато хто — і від риби.
Піст — це випробування для вірян. Вони свідомо й добровільно обмежують себе в їжі та розвагах на знак готовності опиратися спокусам і додержувати духовних настанов православ’я. Великий піст закінчується в ніч проти Великодня. Цього року перший день Великого посту припадає на 15 березня.
Здавна тиждень перед Великим постом відзначався як велике свято. Останній день перед його початком називається Сиропусною неділею, а неділя перед тим — М’ясопусною. Традиційно впродовж масничного тижня українці влаштовували масові гуляння, а на стіл подавалися млинці з різноманітними начинками, сирники, вареники та інші смаколики.
9 березня — День народження Шевченка (Taras Shevchenko Day)
Цього дня 1814 року в сім’ї кріпака на Київщині народився хлопчик, який прославиться на весь світ своїм талантом поета, письменника, мислителя й художника — Тарас Шевченко. Нині його твори читають більш як ста мовами світу, пам’ятники Шевченку знаходяться в різних куточках світу — від Китаю й до Бразилії, а іменем Кобзаря названо 164 міста, села й селища, а також безліч вулиць і площ.
13 березня — День землевпорядника України
Щороку в другу суботу березня професійне свято відзначають землевпорядники. Колись їх називали землемірами — тому що частина їхньої роботи полягає в тому, щоби точно — до сантиметра — виміряти розміри земельних ділянок, визначати їх розташування й наносити на карти. Крім цього, землевпорядник має перевіряти, чи правильно використовується земля, добре знати закони (земельне право) та вміти оформлювати документи — своєрідні паспорти — земельних ділянок.
14 березня — День українського добровольця
Цього дня 2014 року, після отримання перших звісток про анексію Росією Криму та неспокій на Сході України, більш як пів тисячі учасників самооборони Майдану розпочали на полігоні під Києвом (у Нових Петрівцях) військовий вишкіл. Їхня тривога, що окупант не вдовольниться захопленням Криму, підтвердилася. Добровольчі батальйони на початку російсько-української війни були найбільш боєздатними й мотивованими підрозділами. По всій Україні почали відкриватися навчальні центри для охочих вступити в добробати, а до військкоматів шикувалися черги добровольців.
Завдяки добровольчим підрозділам наступ ворога був зупинений, і це дало час українським силовикам організувати лінію оборони. На знак вдячності цим мужнім патріотам Верховна Рада установила в Україні День українського добровольця.
15 березня — День захисту прав споживача
Всесвітній день захисту прав споживачів потрапив у міжнародний календар 1983 року. Його дату вибрали на честь доленосного виступу президента США Джона Кеннеді 1961 року. У своїй промові до Конгресу (парламенту США) він заявив, що, купуючи товар чи послугу, кожна людина має право бути впевненою в їхній якості.
На той час і в США, і в усьому світі якість і безпека товарів залежали лише від добросовісності виробника чи продавця. Вважалося, що виробник із поганою репутацією й так не міг вижити на ринку. Однак тих, хто через власну необережність чи необізнаність купував неякісний чи небезпечний для здоров’я товар, це не рятувало…
Тому Кеннеді запропонував ухвалити закони, які б захищали споживачів від неякісних чи небезпечних харчів і речей. Усі товари й послуги мають бути безпечними для життя і здоров’я; виробник зобов’язаний надавати споживачам правдиві відомості; споживач має право вибирати з-поміж товарів; люди можуть подавати скарги на крамниці чи виробників, якщо не задоволені товаром чи послугою.
Пізніше до прав споживачів додалося ще чимало пунктів. А закони, що їх захищають, схвалили і далі вдосконалюють у багатьох країнах світу. В Україні такий закон було ухвалено 1991 року.
17 березня — День мобілізаційного працівника
Починаючи з 2018 року, ця дата — професійне свято працівників призовних пунктів. Ці люди відповідають за призов і відбір до українського війська юнаків, які досягли 18-річного віку.
Провести призовну кампанію — це дуже складна робота, адже слід врахувати і стан здоров’я призовників, і їхню життєву ситуацію (приміром, після школи хлопець встиг вступити до вишу, і йому потрібна відстрочка). Усі ці моменти регулюються законами та безліччю інших правил, які мобілізаційні працівники мають знати назубок і чітко виконувати.
20 березня — Всесвітній день Землі (Earth Day)
Міжнародна спільнота відзначає День Землі на знак вшанування нашої спільної домівки — планети Земля. Домівка людства заслуговує на турботливе ставлення, піклування і збереження всіх її природних багатств.
Людство лише в останні роки усвідомило згубні наслідки своєї діяльності для екологічної системи Землі. Водночас учені наголошують на унікальності нашого живого «космічного дому». Вони ще не знайшли жодної планети, яка б мала життя або хоча б придатні для життя людини умови. Тому Землю, її природу треба оберігати — якщо ми зіпсуємо наше довкілля, запасних варіантів не буде.
20 березня — рівнодення
20 березня (або 21 — у високосні роки) — це доба, коли тривалість дня точно дорівнює тривалості ночі. Настає переломний момент року — астрономічний початок весни. Щодня Північна півкуля отримуватиме все більше сонячного світла, а отже й тепла.
У давнину рівнодення вважалося великим святом. Багато народів починали відлік року саме з цієї дати та святкували Новий рік.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
2.03.2021