Дитина і телевізор: заборонити чи дозволити?
Захистіть молодшого школяра від шкідливого впливу телевізора – і перетворіть "голубий екран" на корисного помічника
Він – невід'ємна частина нашого життя – як би ми до цього не ставилися. Та як користуватися телевізором, щоб захистити дітей від його негативного впливу і водночас скористатися всім позитивом, що його надає перегляд телепередач?
Чи справді телевізор шкодить зору?
Багато батьків вважають, що тривалий щоденний перегляд телевізора псує зір дитини. Це не зовсім так. Як пояснюють лікарі-офтальмологи, людське око побудоване так, щоб було легше дивитися на великі відстані – вдалину. Тож якщо екран телевізора – на відстані трьох метрів і далі, зір дитини не страждатиме, тому що очі не напружуватимуться. А от коли відстань до екрану менша, ніж три метри, то очі втомлюються швидко. Виходить, планшет, комп'ютер і смартфон – більш шкідливі для зору, а вплив на зір телевізора залежить насправді від розміру кімнати!
Реальна шкода від телевізора залежить від того, скільки і що дивиться дитина
1. Через телевізор діти менше рухаються. Це справді так. Більше того, під час перегляду телевізора діти можуть споживати більше шкідливої їжі. Лікарі встановили прямий зв'язок між надлишковою вагою у дітей і часом, який вони проводять перед екраном.
2. Діти менше спілкуються і граються одне з одним. Телевізор "краде" час, який діти могли б проводити з однолітками на свіжому повітрі за рухливими іграми. А вічно зайнятим міським батькам доводиться виявляти винахідливість, аби супроводжувати дітей на такі прогулянки: у великих містах відпускати молодших школярів гратися навіть у двір може бути просто небезпечно!
3. Якщо дитина змалку проводить за екраном телевізора забагато часу,
це може негативно позначитись на розвитку короткотермінової ("оперативної") пам'яті, математичних здібностей, мовленнєвих навичок і навчанню читання.
4. У дітей може формуватися викривлене уявлення про реальність. Секс, алкоголь, наркотики, насильство, азартні ігри, способи легкого збагачення, скандали навколо відомих людей… Телеканали щодня ллють потоки інформаційних помиїв. При цьому діти у віці 7-10 років багато чого розуміють неправильно, і у них може формуватися спотворене уявлення про те, що добре, і що - погано.
5. Переглядаючи теленовини без батьківської присутності та пояснень, діти піддаються величезному стресу. У них можуть виникати фобії, снитися кошмари. Більше про вплив новин на молодших школярів читайте у статті
Захистіть дітей від страшних новин
6. Реклама по телевізору виховує "споживача". Діти вірять усьому, що їм говорять з телеекрану. Ще гірше, вони хочуть вірити в те, що рекламовані товари – справді їм дуже-дуже потрібні! А ще через рекламу діти споживають набагато більше шкідливих снеків та солодощів, які рекламуються. Більше про вплив реклами на дітей читайте у статті
Хорошої реклами не буває
Що робити батькам, щоб захистити дітей від поганого впливу телевізора
1. Якщо у вас вдома немає телевізора – не заводьте. Однак якщо він таки є, виставляти його на продаж усе ж не варто. Якщо ви будете уважними до того, що саме і скільки дивляться ваші діти, - все буде гаразд.
2. Обирайте корисні для вашої дитини і відповідні її віку телеканали та передачі. Більше про це – трохи нижче, у наступному розділі цієї статті.
3.
Обмежуйте час перед телевізором. Серед медиків, психологів і педагогів нема єдиної думки, скільки часу можна виділяти на перегляд телевізора. Ми можемо порадити вибирати телепередачу заздалегідь і дивитися лише її – а потім безжалісно вимикати телевізор і відправляти дитину виконувати хатні обов'язки або надвір побігати.
4. Не дозволяйте дитині дивитися рекламу! От просто відправляйте з кімнати на цей час. Врешті, хай сходить на кухню і подасть мамі склянку води ☺. А ще можна зменшити звук, стати спиною до телевізора і зробити всією родиною планку чи підкачати прес. Із таким навантаженням дитина просто не зможе дослухатися до реклами!
5. За дві години до відбою – ніякого телевізора! Про те, чим зайняти дитину перед сном, щоб їй спокійно і якісно спалося, - читайте у статті
Солодкий сон: простий спосіб допомогти дитині краще вчитися.
6. Не вмикайте телевізор як "фон". Тим більше, не дозволяйте дитині дивитися його під час їжі.
7. Заохочуйте рухливі ігри та інші заняття, не пов'язані з ґаджетами.
8. За можливості робіть перегляд телевізора міні-подією за участю всієї родини. Обирайте передачу разом і дивіться те, що подобається всім. Тоді дитині, коли вона залишатиметься сама вдома, буде не так цікаво вмикати телевізор – адже вона звикла дивитися його разом з батьками, під їхні коментарі та пояснення!
Як перетворити телевізор на помічника
Ретельно обирайте телеканали і телепередачі. Вони мають відповідати віку та розвитку вашої дитини, а також бути корисними. Ось які типи телепередач можна вмикати дитині.
Пізнавальні/навчальні. З них діти дізнаються багато корисних і цікавих речей. Якщо ви маєте кабельне чи інтернет-телебачення, то можете передплатити пакет з дитячими пізнавальними каналами. На них немає реклами, а тривалість програм завжди розрахована на дітей певного віку. Ваш школярик може поглиблювати отримані у школі знання про природничі і точні науки, мистецтво, ремесла, історію, географію, вивчати іноземні мови.
Новини. Так, програми новин ми нібито внесли у "чорний список". Однак сприймання дитиною новин залежить від їх подачі. До того ж дитині буде корисно хоча б трохи орієнтуватися в головних подіях у країні та світі, знати імена важливих і відомих людей! Доберіть новинну програму, яка містить мінімум криміналу, а подає головні новини дня: політику, економіку, спорт, культуру, зарубіжні події. Хай дитина дивиться їх дозовано і обов'язково разом з вами.
Як допомогти дитині правильно розуміти, про що йдеться у тривожних новинах, та попередити стрес, який вони можуть викликати, - читайте у статті
Дитина серед пандемії: Кілька порад батькам, як створити для своїх дітей острівець безпеки в морі невизначеності.
Спорт. Залучайте дитину до перегляду змагань і матчів, показових виступів спортсменів та відеотренувань. Ви отримаєте потрійну користь: спільне сімейне дозвілля і спілкування навколо спорту; дитина буде орієнтуватися у видах спорту і світі спортивних змагань; у неї буде вироблятися позитивне ставлення до фізичних занять і здорового способу життя.
Телеподорожі. Документальні фільми про життя та звичаї в інших країнах, відеощоденники професійних мандрівників не просто цікаві самі по собі. Вони знайомлять дитину з культурним розмаїттям світу,
виховують у неї толерантність і "морально" готують її до самостійних подорожей у дорослому віці.
Мультики і художні фільми. Зайво нагадувати, що це чудовий спосіб зайняти дитину, якщо надворі дощ чи коли вона змушена сидіти вдома, а вам ніколи з нею погратися. Добирайте для перегляду такі, що
виховують у дітях якості, корисні в сучасному житті: наприклад, активну життєву позицію у дівчаток, уміння розуміти чужі та власні емоції, піклуватися про інших людей – у хлопчиків.
Насамкінець зазначимо: хороша, добра телепередача стане для вашого сина чи доньки джерелом натхнення, творчості та мотивації. Телешоу може підказати дитині ідею для нової саморобки чи хобі. Програма про відому людину – вказати на можливу майбутню професію. І навіть надихнути дитину на гарне навчання і здобутки!
15.12.2020