Вчимо дитину змагатися чесно
Чесна гра не лише дає змогу дітям змагатися, залишаючись друзями, — вона навчає низки необхідних у дорослому житті навичок
Граючись з однолітками чи дорослими, діти передусім отримують задоволення. Водночас вони навчаються співпрацювати, робити щось по черзі, поводитися ввічливо як із «союзниками», так і з «опонентами», спільно розв’язувати проблеми й конфлікти, виявляти гнучкість мислення.
Однак якщо хтось порушує правила на свою користь, бажаючи виграти за всяку ціну, це передусім призводить до сварки між дітьми. Якщо ця дитина й далі так робитиме, то не лише втратить друзів і здобуде погану репутацію, — вона не навчиться всіх перелічених вище навичок і, можливо, перенесе намагання досягти мети, не зважаючи на засоби, на інші сфери життя.
У дорослому житті краще вміти грати за правилами. Нечесні гравці в бізнесі частенько досягають певних успіхів. Однак, швидко збагачуючись, вони набувають репутації непорядних людей, з якими мати справу — собі дорожче. Рано чи пізно в них з’являються серйозні «непорозуміння» з правоохоронцями та партнерами по бізнесу.
І навпаки, людина, що дбає про додержання етичних норм, законодавства і правил чесної конкуренції, здобуде не лише повагу й колег, і конкурентів. Люди довірятимуть її думці та словам. А це теж капітал, який приносить чималі дивіденди. Приміром, на такій довірі будують відносини з клієнтами банки, служби доставки й перевізники, охоронні компанії тощо.
Читайте також:
Чи буде конкурентоздатною дитина, яка не любить змагатися?
У якому віці краще навчати дитину додержувати правил гри?
Якості, завдяки яким людина здобуває довіру й авторитет у суспільстві, виховують змалку, навчаючи дітей правил чесної гри та конкуренції. «Золотий» період для цього — перший клас.
Саме у 6–7-річному віці діти починають по-справжньому розуміти, що таке правила гри. Молодші діти здатні запам’ятати елементарні правила гри: наприклад, щось робити по черзі. Однак додержують їх без контролю дорослих неохоче: просто не вистачає терпіння.
Щоби прагнення грати чесно стало невіддільною частиною дитячого характеру, вашому сину чи доньці потрібен добрий приклад. І найвпливовіший приклад подають батьки: і словами, і вчинками. Якщо дитина бачить, що тато незмінно додержує правил гри, коментуючи футбольний матч, хай і неохоче, але погоджується з рішенням судді та вміє чемно поводитися із суперником при виграші та програші, — вона вчитиметься робити так само.
Кілька практичних порад для виховання чесного гравця
Залучайте молодшого школяра до колективних ігор
І чим різноманітніші вони, тим краще. Від простого квача до шахів, від настільних ігор до «зіпсованого телефона»; футбол, бадмінтон, гра вдвох на ігровій приставці, жартівливі конкурси та перегони… Сенс різноманітності в тому, аби дитина зрозуміла: гратися весело доти, доки кожен гравець додержує правил і не пробує махлювати.
Піклуйтеся, аби в дитини були і старші, і молодші товариші по іграх
Досвід спілкування з однолітками дитина здобуває у власному класі. А от ігри з молодшими та старшими дітьми розвинуть не лише навички спілкування та вміння співпрацювати. Школярик отримує нагоду пояснювати правила гри та допомагати молодшим дітям, а старші, своєю чергою, допомагатимуть їй. До того ж серед старших дітей ваш син чи донька знайде позитивний приклад і, своєю чергою, подаватиме приклад малюкам!
Нагадуйте дитині правила перед початком і в процесі гри
Вирішили погратися з дитиною чи всією родиною? Перед початком гри нагадайте всім учасникам правила. Пам’ятайте також: дитина може в процесі гри забути чи не врахувати якесь правило. Не критикуйте дитину! М’яко нагадайте їй його й підкажіть, що слід робити.
Навчайте дитину правил поведінки перед грою й під час неї
Наприклад, ви можете нагадати перед грою, що терпляче чекати своєї черги — ввічливо не лише в грі, а й у звичайному житті. Також можна навчити дитину, як правильно вітати супротивника з перемогою або що сказати, аби той, хто програв, не засмучувався.
Хай дитина придумає власне правило гри
Є цікава закономірність: коли дитина сама пропонує правило, вона старатиметься його додержувати. Тому якщо правила гри гнучкі або трапляються непередбачені ситуації, пропонуйте дитині придумати нове правило:» Якщо ненароком вдарив м’ячем гравця, що треба робити?»
Хваліть за додержання того чи того правила
Найкращий спосіб закріпити правильну поведінку — хвалити її. Причому хвалити не загальними фразами, а називати конкретні вчинки дитини. Наприклад: «Молодець! Ти щоразу терпляче чекала своєї черги й уважно спостерігала за іншими гравцями» або «Ти поводився як футболіст із прем’єр-ліги, коли наприкінці гри потиснув руки всім гравцям другої команди!»
Читайте також:
5 способів зробити дитину чемнішою
Якщо ваша дитина змахлювала в грі
Вилучіть дитину з гри тимчасово та спокійно поясніть: у будь-якій грі важливо дотримуватися правил, навіть якщо це важко й дуже хочеться виграти. «Не можна махлювати — навіть задля перемоги. Тобі було б приємно програти через те, що хтось інший порушує правила?»
Якщо дитина й далі махлює, заберіть її з гри зовсім (це й буде покаранням), а коли вона заспокоїться (а вона точно засмутиться), ще раз поясніть, що порушувати правила гри — неприпустимо й непорядно.
Дайте дитині виговоритися. Запитайте, навіщо вона махлювала, чого хотіла досягти. Ще раз поясніть, що сенс чесної гри в задоволенні від самої гри, а не у виграші, та запитайте дитину, як вона повинна поводитися під час гри надалі.
Установіть правило: щоразу, коли дитина намагатиметься махлювати чи заявлятиме, що їй не подобається те чи те правило, ви вилучаєте її з гри.
І головне: хваліть дитину щоразу, коли вона додержує правил і грає чесно.
Читайте також:
10 поганих звичок, які діти «приносять» зі школи
28.01.2021