5 способів, якими батьки заважають дітям розвиватися
Переконайтеся, що ви не робите цих помилок у вихованні
«Як жаль, що діти так швидко ростуть!» Часом це спадає на думку кожній мамі, зворушеній якимось жестом чи словами свого сина чи доньки. Однак часом мами (бо з татами це трапляється рідше) потрапляють у пастку так званої надмірної опіки. Вони намагаються робити замість дитини те, що вона вже здатна робити сама.
І така надмірна опіка шкодить дитині — не одразу, а через роки! Якщо ви робите щось замість дитини, то позбавляєте її можливості відпрацьовувати важливі життєві навички та не навчаєте робити правильний вибір у багатьох буденних ситуаціях. У результаті отримуєте дорослого, нездатного самостійно розв’язувати власних проблем. Отож радимо звернути увагу, чи не робите ви таких помилок...
1. Ви досі допомагаєте вашій дитині вдягатися й одноосібно вибираєте одяг
Якщо ви просто поправляєте комірець сукні чи робите зауваження: «Заправ, будь ласка, сорочку в штани як слід», — усе гаразд. «Підправити» неакуратні хвостики чи допомогти заплести кіску першокласниці — це теж нормально. Та якщо дитина давно вміє зав’язувати шнурки, а ви все одно кидаєтесь допомагати їй взуватися? Застібаєте замість неї блискавку? Не даєте їй жодного вибору в доборі одягу чи аксесуарів (бантики чи шпильки-невидимки, синю чи картату сорочку сьогодні вдягти тощо)?
Дитина здатна вдягатися сама з трирічного віку! Якщо вам не подобається, як ваш син заправляє сорочку в штани, покажіть йому всоте, як це робити, на собі — і хай він пробує сам.
До того ж давайте можливість дитині обирати — хай навіть між білою сорочкою й майже такою самою білою. Одяг для неї — це форма самовираження.
2. Ви одразу замінюєте речі, які дитина поламала чи загубила через недбалість
Якщо дитина загалом поводиться з речами обережно, то рідко щось губить і ламає. Однак якщо ви даєте їй нову річ одразу й вона не встигає відчути незручностей через її відсутність, то розуміє це по-своєму: губити та псувати речі — цілком припустимо, юо тато/мама одразу дадуть/куплять нову.
Дайте можливість дитині засвоїти урок. Щоразу пояснюйте їй, що тато з мамою тяжко працюють, аби заробити гроші, на які купують одяг, іграшки та шкільне приладдя. І якщо дитина поставилася до речі недбало чи поламала її навмисно — доведеться якийсь час без неї обійтися.
Звісно, є важливий виняток із цього правила: необхідні для життя і навчання речі. Якщо син розважався, розбираючи ручку на молекули, замість того, щоби робити домашку, то вам доведеться дати йому нову. Водночас оголосіть йому догану і визначте покарання: приміром, заберіть у нього після виконання домашки все приладдя для малювання до кінця дня.
Трапляється, діти хочуть новіший телефон, ляльку тощо, і сподіваються, що навмисно загубивши чи зіпсувавши стару річ, вони змусять батьків придбати їм бажану заміну. Однак частіше діти просто не усвідомлюють цінності того, що в них є. У такому разі не купуйте заміни одразу — і звісно ж не купуйте іграшки, яку дитина хотіла отримати в результаті маніпуляції! Дитина має усвідомити свою втрату, а ще одержати жорсткий урок: маніпулювати батьками не можна!
Читайте також:
Як зберегти здібність вашої дитини, що зробить її успішною в дорослому житті
3. Прибираєте замість дитини вчинений нею безлад
Навіть якщо вам простіше і швидше прибрати розкидані речі самотужки, важливо дати дитині зрозуміти наслідки її дій. Нашкоди(в/ла) — ліквідовуй наслідки сам(а)! Щоразу. Без винятків. Звісно, з вашою допомогою, коли йдеться про розлиті рідини, небезпечні предмети (розбите скло, приміром) чи важкодоступні для прибирання місця. Однак загалом дитина має власноруч прибирати створений нею безлад!
Дитина мусить змалку вчитися наводити лад у своїх книжках, шкільному приладді, іграшках та одязі. Школяр вже має це вміти, а ви - обмежувати свою участь регулярним контролем і нагадуваннями прибрати після виконання домашки чи гри.
Крім того, 6-9-річна дитина має робити свій внесок і в хатню роботу — допомагати вам у щотижневому й щоденному прибиранні, мити й витирати посуд, підмітати тощо. Так ви розвиваєте її навички самообслуговування. Можливо, вам здається, що ви позбавляєте сина чи доньку дитячої безтурботності. Це зовсім не так! Адже допомога по господарству не з’їдає всього вільного часу (пів години на день - щонайбільше). А ставлячи такі завдання, ви робите цінний внесок у майбутнє дитини — готуєте її до дорослого, самостійного життя!
4. Втручаєтеся щоразу, коли між дітьми виникає конфлікт
Одразу наголосимо: йдеться не про булінг і не про небезпечні для здоров’я чи життя ситуації. Ми маємо на увазі звичайні дитячі непорозуміння: кому яким олівцем малювати або з якого дива подружку смикнули за кіску. Занадто старанні мами не допускають ескалації конфлікту — втручаються тут же, пропонують компроміс… І не дають можливості дітям розв’язати проблему самотужки.
Так, ви примирите дітей швидше і краще. Та чи винесуть вони з конфлікту необхідний урок?
Не кваптеся втручатися — і ви здивуєтеся, як творчо і справедливо діти молодшого шкільного віку здатні розв’язувати конфлікти. Можливо, їм таки знадобиться присутність дорослого. Можливо, вам доведеться поставити кілька запитань, які допоможуть дітям знайти справжню причину конфлікту і сприятимуть пошуку рішення. Однак знайти його діти мають самостійно!
Читайте також:
5 кроків для залагодження конфлікту між дітьми
5. Переповнюєте розклад дитини різними заняттями
Так, дитині потрібна стабільність і чіткий режим дня. Однак якщо ви заповнюєте її день корисними заняттями на 100 %, не залишаєте «вікон» на безділля й ніколи не дозволяєте порушити режим дня, цим ви позбавляєте дитину цінного ресурсу й кількох важливих для життя навичок.
По-перше, у дитини, графік якої під зав’язку набитий справами, немає часу на пошук власних зацікавлень і уподобань. Щоби пізнати себе, потрібен вільний, не заповнений ніякими справами час!
По-друге, вічно зайнятій дитині бракує часу на творчість! Нові ідеї спадають на думку лише тоді, коли голова людини нічим не зайнята. Мозок має, так би мовити, безцільно блукати, хаотично породжуючи випадкові думки.
І по-третє, поки ви не дасте змоги дитині самостійно вирішувати, чим їй займатися у вільний час, вона не навчиться планувати свій день самостійно! Хочете, аби ваша дитина виросла пунктуальною та вміла розставляти пріоритети в справах, — залучайте її до планування сімейних справ і її власного робочого тижня.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
23.09.2021