Навчіть школярика правильного поводження з грошима
Демонструйте дитині приклад того, як розумно розпоряджатися коштами й терпляче досягати фінансових цілей.
Ви, без сумніву знаєте, як важливо утримуватися від імпульсного купування, заощаджувати гроші й ухвалювати раціональні фінансові рішення. Що ж, саме час навчити цього й дитину! Найкращий спосіб зробити це — залучаючи її до головних фінансових аспектів життя родини.
1. Демонструйте, як заощаджувати наявні кошти
Так, беручи дитину із собою до крамниці, щоразу показуйте, як економите, купуючи необхідні товари за знижкою, використовуючи акційні купони з рекламних буклетів, бонусні картки й кешбек.
Щомісяця залучайте крилатика до процесу внесення показників лічильників і сплати рахунків за комунальні послуги. Пояснюйте, як тривалість душу, протікання крана, залишений увімкненим кондиціонер тощо впливають на розмір рахунків, а також що і як робити, аби уникнути тих чи тих перевитрат на комуналку.
2. Регулярно видавайте фіксовану кишенькову суму
Важливо вчити сина (доньку) змалечку правильно розпоряджатися грошима. Один із найкращих способів зробити це — щопонеділка видавати кишенькові кошти (не плутаємо з грошима на проїзд!). Хай зовсім небагато — головне, щоб це була фіксована сума на тиждень. Якщо гроші витрачено до кінця тижня — не піддавайтеся на прохання додати ще. Лише маючи жорсткий ліміт на витрати, діти вчаться визначати пріоритети в купуванні!
Із часом школярик, керуючись вашими порадами, а також методом проб і помилок (вони неминучі, тож набирайтеся терпіння!), навчиться розподіляти свої кишенькові гроші так, щоб їх вистачало на цілий тиждень, й уникати витрат на непотрібні речі — тобто встановлювати бюджет і дотримуватися його.
3. Подаруйте скарбничку
Син (донька) вже більш-менш розумно розпоряджається кишеньковими грошима? Час навчити його (її) відкладати на короткострокові цілі. Наприклад, на нову іграшку або книжку, квиток у кіно, незвичайний смаколик тощо.
Розповідайте також дитині про те, як важливо мати заощадження на випадок надзвичайної ситуації. Ваша розумничка вже давно усвідомила, що будь-якої миті може статися щось непередбачуване. Вам лишилося допомогти їй зрозуміти, як наявність і регулярне поповнення фінансової подушки може допомогти впоратися з кризою, не залазячи в борги.
4. Заохочуйте шукати вигіднішу ціну
Чи вміє ваша дитина ухвалювати виважені рішення щодо придбання будь-чого? Навчіть спочатку досліджувати й порівнювати: де дешевше придбати пляшку лимонаду — у цьому кіоску чи в супермаркеті поряд? Чи варто відразу купувати книжку, яка впала в око на прилавку посеред торговельного центру, а чи краще перевірити, скільки вона коштує в інтернет-книгарні, і попросити маму допомогти замовити її там?
5. Привчайте уникати імпульсивних покупок: список бажань
Навчіть сина (доньку) купувати тільки те, що їм дійсно потрібно або що вони цінують. Чудовий спосіб — ведення списку бажань. Хай дитина запише назву бажаної речі в цей перелік і, якщо в неї вже є необхідна сума, відкладе рішення щодо придбання на якийсь час.
Що дорожча бажана річ, то довшою має бути пауза до ухвалення рішення. Тривалість її визначайте вдвох із дитиною, але щонайменше — три дні. За цей час у списку бажань обов'язково з'являться нові позиції, і вашому школярику доведеться вирішувати, чого ж хочеться найбільше і що з бажаного справді потрібне. Так крилатик навчиться розставляти пріоритети й оцінювати товари відповідно до своїх потреб і вподобань.
Порада. Якщо в дитини вже є смартфон, хай заведе список бажань у застосунку-нотатнику. Там пункти не просто викреслюються, а видаляються. Ця хитрість дасть школярику змогу швидше забути про річ, від придбання якої він уже відмовився. У написаному від руки списку ця річ, навіть викреслена, залишатиметься перед очима, і ваш син (ваша донька) може знову загорітися нераціональним бажанням.
Сподіваємося, ці поради допоможуть вам навчити дитину розуміти цінність грошей, концепцію заощадження, важливість фінансової безпеки й відповідального управління власним бюджетом.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
06.04.2024