Календар школярика: свята січня (частина II)
Які свята, що відзначаються в другій половині січня, заслуговують на увагу ваших дітей
21 січня — Міжнародний день обіймів
Свято започаткували 1986 року в США. Студенти вирішили цього дня, вітаючись, обіймати навіть малознайомих людей і ділитися з ними позитивними емоціями.
Дослідники довели: обійми — насправді дуже важлива частина людського спілкування. Діти, яких мало обіймають, відстають у розвитку. Дорослі через брак обіймів можуть захворіти на депресію. Доброзичливі обійми спонукають організм виробляти гормон щастя — окситоцин, посилювати імунітет і просто знімають стрес. Тож обіймаймося!
22 січня — День Соборності України
Друга назва пам’ятної дати — День Злуки. 1919 року дві новонароджені країни — Українська Народна Республіка й Західноукраїнська Народна республіка — проголосили Акт Злуки, тобто об’єдналися в єдину соборну державу. Уперше День Соборності України на державному рівні відсвяткували 1999 року.
23 січня — День ручного письма (День почерку)
Його іноді сплутують із Днем каліграфії, який святкують у другу середу серпня. Ці два свята за своєю суттю дуже різняться.
День каліграфії вшановує створення написів красивим рукописним шрифтом як вид образотворчого мистецтва. А от День ручного письма привертає увагу суспільства на важливість зберігати традицію писати послання й занотовувати думки не за допомогою ґаджетів, а ручкою чи олівцем на папері.
Чому писати рукою на папері так важливо? По-перше, лист чи листівка, написані вручну, нині — вияв особливої уваги й поваги. По-друге, вчені довели: нотатки, зроблені вручну, а не надруковані на комп’ютері, допомагають запам’ятати значно більше інформації. І по-третє, ручне письмо розвиває в дітей і підлітків дрібну моторику рук, а відтак стимулює мозкові центри, що відповідають за мовленнєві здібності, увагу, пам’ять, логічне мислення. Виходить, ручне письмо необхідне, якщо ви прагнете саморозвитку!
24 січня — День ескімо
1920 року в США власник морозивної фабрики Крістіан Кент став свідком того, як хлопчик у кондитерській не міг визначитися, що ж купити: морозиво чи шоколадний батончик. Він хотів і те, і те, а придбати міг лише щось одне. Кент кілька тижнів пробував різні способи покрити вершкове морозиво гарячою шоколадною глазур’ю — вона просто не прилипала до холодного брикета! Урешті, коли підприємець додав у шоколадну суміш олію какао, глазур нарешті приклеїлася до замороженої поверхні. Народився “пиріг ескімоса” — ескімо пай, або скорочено ескімо. Пробна партія, 5 тисяч брикетів, мала шалений успіх, тож уже наступного року розпочалося масове виробництво нового різновиду морозива.
25 січня — неофіційний День студента (День святої Тетяни)
Тетянин день — неофіційне свято студентів, на яке молодь влаштовує різноманітні святкування й розіграші. Зародилося воно ще у XVIII столітті в Російській імперії. Якраз у день святої Тетяни Римської був заснований університет у Москві. Мало того, на території навчального закладу побудували церкву цієї святої, а її саму проголосили патроном (покровителькою) студентства. З часом свято Тетяни стало святом студентів на всій території Російської імперії. Також цього дня заведено вітати з іменинами всіх жінок на ймення Тетяна.
26 січня — День Австралії
Цього дня 1788 року британські моряки під проводом капітана Артура Філіпа висадилися на узбережжі Австралійського материка в бухті Сіднея. Там британці заснували першу колонію — Новий Південний Уельс.
Водночас корінні жителі Австралії відзначають 26 січня День вторгнення або День жалоби. Адже колонізатори захоплювали землі австралійців, а їх самих витісняли углиб материка — у пустелю.
26 січня — День Індії
Повна назва цього свята — День Республіки в Індії. Це державне свято, що увічнює мирний перехід країни від статусу британського домініону до республіки. Цього дня також набрала чинності конституція незалежної Індії.
28 січня — день затвердження Державного Прапора України
Це пам’ятна дата, вона не є державним святом. Не треба плутати її з Днем Державного Прапора України, який святкується 23 серпня — напередодні Дня Незалежності. Саме 23 серпня 1991 року синьо-жовтий прапор уперше внесли в сесійну залу Верховної Ради.
Минуло п’ять місяців — і 28 січня 1992 року Верховна Рада Україна затвердила Постанову, якою національний синьо-жовтий прапор проголошувався державним. Однак саме 23 серпня вирішили вважати офіційним днем народженням Державного Прапора України. А 28 січня залишилося просто пам’ятною датою.
28 січня — День відкриття Антарктиди
Цікаво, що назву Антарктика (протилежність Арктиці) відомо з II століття нашої ери. Давньоримський мандрівник і картограф Марін Тірський (саме він уперше обчислив, хай і не дуже точно, довжину екватора Землі та винайшов поняття широти й довготи) придумав назву регіону, протилежному північному полюсу — Арктиці.
Слово Антарктика використовується й нині на позначення природної зони навколо південного полюса. Ще давні греки стверджували, що там розташований материк, “невідома південна земля”. Антарктидою його назвали вже після його офіційного відкриття.
Історики вважають, що узбережжя Антарктиди відкрили 28 січня 1820 року. Це була експедиція з Російської імперії на чолі з Фадеєм Беллінсгаузеном і Михайлом Лазаревим. На двох вітрильниках — “Восток” і “Мирний” дослідники пропливли вздовж лінії прибережних льодовиків і нанесли на карти кілька островів. Отож саме 28 січня святкується як День відкриття Антарктиди.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
18.01.2022