Крилатики навчатимуться правил здорового життя й відкриватимуть для себе нові дива світу
Нагадуємо: подана нижче інформація стосується стандартного календарного плану для класів, які вивчають усі предмети освітньої системи «Світ чекає крилатих».
З понеділка до п’ятниці діти працюватимуть над соціокультурним проєктом, присвяченим здоров’язбереженню й правилам безпеки.
Будуть вхідні селфі-аудити з математики й всесвіту.
Навчальні проєкти «Кому відкриває свої таємниці всесвіт?», «Живі букви» стартуватимуть на заняттях із всесвіту.
Класовод може влаштувати батьківський патронат на тему особистої гігієни учнів, обладнання робочого місця для школярика вдома тощо.
У разі потреби вчитель організує консультації з логопедом.
Соціокультурний проєкт тижня — на тему здорового способу життя (у цьому і старших класах учитель визначає тематику, а назву діти пропонують і обирають спільно).
Відбудуться вхідні селфі-аудити з англійської мови, української мови, математики
Навчальний проєкт «Раз задача, два задача» розпочнеться на уроках математики,
«Як спілкувалися раніше» — на заняттях з української мови.
Соціокультурний проєкт тижня теж присвячено питанням здоров’язбереження.
Відбудуться вхідні селфі-аудити з англійської та української мови, математики й всесвіту.
Стартують навчальні проєкти: «Цікаве про абетки» (українська мова), «Задачі з бабусиної скриньки» (математика) і «Багатошарові рідини» (всесвіт).
Учитель може влаштувати урок за участю шкільного медпрацівника, під час якого той пояснить дітям, скільки води потрібно пити, щоб зберігати здоров’я, а також навчить визначати її якість.
Соціокультурний проєкт тижня присвячено ознайомленню з різними видами спорту й здоров’язбереженню.
Заплановано вхідні селфі-аудити з англійської мови, української мови, математики і всесвіту.
Розпочнуться нові навчальні проєкти: «Челендж із читання творів усної народної творчості» (українська мова), «Цікаві обчислення: незвичне множення» (математика), «Мій дослід» (всесвіт).
На одному з уроків української мови четвертокласники напишуть есе «Життя і здоров’я — найбільший скарб людини».
На уроці інформатики — створять власну електронну поштову скриньку або акаунт у соціальній мережі.
За змогою вчитель проведе квест на тему безпечного довкілля.
Кожного понеділка, отримуючи новий випуск посібника-журналу, крилатики всім класом розпочинають соціокультурний проєкт на тему, якій присвячено цей випуск.
Навіщо це їм робити? З якою метою дітей залучають до такої діяльності?
По-перше, щоб розширити їхній світогляд, виховати їх ерудованими людьми. Посібник журнал містить інформацію з певної теми, яку діти мають запам’ятати, опрацювати й засвоїти (перетворити на власні знання). Проєкт, що потребує від учнів шукати додаткову інформацію на цю тему, дає їм змогу вбудувати всі здобуті цього тижня знання у свою картину світу, дослідити певний аспект теми детальніше тощо.
По-друге, навчання за освітньою системою «Світ чекає крилатих» — не просто отримання певного мінімального набору знань і вмінь, передбачених держстандартом. Посібники, методика, навчальний план і всі дії вчителя заохочують дітей до застосування здобутих знань і вмінь як інструментів для використання в життєвих ситуаціях. Отож кожен посібник-журнал допомагає школярам освоювати ті чи ті інструменти, а соціокультурний проєкт — розібратися, у яких ситуаціях вони виявляться корисними, і, нарешті, правильно їх застосувати з користю для себе.
По-третє, тижневі проєкти розвивають мислення й емоційний інтелект дитини, створюють нагоду виявити приховані здібності й таланти, надихають на творчість, а ще тренують різноманітні вміння, зокрема соціальні: спілкуватися, співпрацювати з участиками групи, розв’язувати конфлікти, вести команду за собою тощо.
Звісно, у першому класі все починається з найпростішого. З допомогою вчителя (вчительки) діти визначають, що саме робитимуть у межах проєкту й об’єднуються в кілька груп. Кожна має певне завдання, яке розділяють на дрібніші. Потім діти вирішують, хто яке дрібне завдання виконуватиме.
Якими можуть бути ці великі завдання?
- пошук і вивчення пісень, віршів, прислів’їв, нових ігор, загадок, висловлювань відомих людей, іншої інформації на певну тему;
- постановка сценки, танцю чи цілої вистави, підготовка обладнання й костюмів для виступу;
- виготовлення поробок-подарунків;
- проведення конкурсу малюнків, виставки книжок, фотовиставки тощо.
Учитель допомагає дітям розподілити завдання й спланувати їх виконання. Першокласники спочатку роблять фактично все під керівництвом учителя, але поступово діти навчатимуться узгоджувати свої дії з діями інших членів групи, набуватимуть навичок самоорганізації та керування часом, ставатимуть дедалі самостійнішими.
Якою в цьому процесі має бути роль батьків?
Допомагати дитині робити лише те, чого вона ще не вміє чи не здатна через свій вік. Наприклад, відвезти другокласника в бібліотеку на іншому краю міста, щоб знайти необхідні книжки, — але не шукати й не виписувати з них цитати замість нього. Відрізати гострими ножицями кусок картону для поробки, але не розмальовувати її замість дитини. Порадити школярику, як покращити текст, але не відредагувати, набрати й видрукувати доповідь, якщо він уміє писати. Морально підтримати, коли щось не вийшло, і заохотити спробувати ще раз, урахувавши допущені помилки. Словом, будьте вболівальником і порадником, а не виконавцем!
Пам’ятайте: у соціокультурному проєкті (у будь-якому шкільному проєкті!) головне — не результат, а процес. Виконуючи свою частку проєкту самостійно, дитина навчається, розкриває свої таланти, розвивається, засвоює життєві уроки.