Навіщо діти вчаться читати «спотворені» тексти
Обрізані букви, приховані малюнками слова, перевернуті склади, цифри чи м’ячики замість літер, переставлені абзаци… Навіщо це?
Якщо ви досвідчений читач, то давно звернули увагу, що можете легко прочитати і зрозуміти текст, у якому частина букв напівстерта чи переставлена місцями. І вам необов’язково складати слова з окремих букв: ви «охоплюєте» за раз щонайменше словосполучення, пів рядка, а то й кілька рядків одразу на екрані смартфона.
Приміром, вам необов’язково відволікатися від керування машиною, щоби прочитати рекламу на бігборді вздовж автотраси. Ковзнули по напису очима, фактично не відриваючи погляду від ситуації на дорозі, і цього достатньо: ви зрозуміли, про що йдеться в повідомленні.
Це тому, що ви розвинули вміння «передбачати», яке слово має бути далі в тексті, «вгадувати» форму дієслова за формою іменника чи прикметника, яка йшла перед ним, тощо. Розвинулося це уміння завдяки довгим рокам практики читання в будь-яких, навіть украй некомфортних, умовах: у напівтемряві, що заважає розрізняти схожі букви; вагоні поїзда, що рухається, змушуючи літери без упину «стрибати» перед очима; під незручним кутом або догори ногами; надруковані екзотичними шрифтами та написані «медичним» нерозбірливим почерком…
Уявіть, що ваша дитина здатна вийти на цей «рівень бога» набагато раніше, ніж ви. Наскільки швидше вона читатиме задані тексти в підручниках? Скільки часу заощаджуватиме на виконанні домашніх завдань, бо читатиме швидко й добре розумітиме все прочитане? Наскільки якіснішим і приємнішим буде її дитинство?
Саме цього автори освітнього проєкту «Світ чекає крилатих» і хочуть: щоби ваша дитина отримувала якомога більше корисних знань, витрачаючи на це якнайменше свідомих зусиль і часу! Ми переконані: діти заслуговують на дитинство: біганину, ігри і трішки безділля щодня. А тому добираємо методики, завдяки яким дитина виробляє необхідні навички швидко — і буквально граючись.
Адже так діти і сприймають читання «спотворених» слів і текстів — як смішну гру-головоломку. Якщо молодшим школярам цікаво щось робити — вони це робитимуть з ентузіазмом. І їм зовсім необов’язково знати, що насправді вони тренують техніку читання, а саме:
— збільшують швидкість розпізнавання слів і словосполучень;
— розширюють кут периферійного зору (це тип бачення, який дозволяє вам одночасно спостерігати й дорогу перед вами, і ситуацію на узбіччі, і світлофори, і рекламні щити читати);
— підвищують стійкість уваги;
— розвивають оперативну пам’ять (вчаться утримувати в ній кілька предметів одночасно);
— розвивають мовленнєвий апарат;
— збагачують свій словник;
— і нарешті,
звикають сприймати читання як цікавий і приємний процес, а не тяжку працю. А це дуже важливо для підтримання допитливості та бажання здобувати знання!
Як освітня система «Світ чекає крилатих» тренує техніку читання в дітей
Тренування починаються з освоєння перших літер: діти одночасно вивчають і друковані, і рукописні літери. Учням пропонують різноманітні шрифти, різні кольори. Діти вчаться розпізнавати друковані й рукописні літери, «заховані» на різноманітних малюнках-головоломках.
Окремі літери зустрічаються в різноманітних складах: деякі з них не мають жодного сенсу, крім тренувального: діти розпізнають букви і вчаться сприймати і вимовляти їх разом — цілим складом. У посібниках-журналах ви знайдете дуже багато таких вправ. Деякі склади утворюють слова, і діти мають їх розпізнати і скласти слово з таких фрагментів. Іноді вони їх з’єднують різнокольоровими лініями, іноді — виписують у зошит тощо.
Поступово діти
вчаться розшифровувати анаграми, розпізнаючи в мішанині літер склади й цілі слова. Стикаються з таблицями — наборами літер, у яких мають навчитися «бачити» приховані склади, слова, цілі речення.
Для розвитку уваги школярикам із першого класу пропонують працювати з таблицями Шульте — слід знайти цифри або літери у певному порядку, скласти слово з виділених букв, підрахувати суму чисел тощо. Це розвиває увагу, вміння концентруватися тривалий час на чомусь одному, оперативну пам’ять.
У навчальних текстах зустрічається надзвичайно багато синонімів, рідко вживаних і взагалі нових для дитини слів. Коли дитина запам’ятовує нове слово з тексту, вона вчиться сприймати його як єдине ціле — і коли зустріне знову, то читатиме його вже не по складах, а на одному диханні. Чим більший словник учня, тим швидше він читатиме будь-який текст — адже сповільнюватиметься лише на незнайомих словах!
Засвоївши абетку, діти починають працювати над розпізнаванням і окремих літер, і пропущених чи спотворених слів, вгадуючи їх через контекст. Саме тому в посібниках-журналах так багато текстів, де частину слів «перекривають» сніжинки, листочки чи клякси; частина слів «розрізана» вздовж і видно лише верхню чи нижню половину літер; частину букв замінюють квіточки, м’ячики чи цифри.
У міру розвитку вміння «передбачати» слова діти стикаються з текстами, де слід читати кожне друге слово чи пропускати два чи три визначених слова. А ще діти вчаться розпізнавати структуру тексту й читати перемішані слова в реченні чи речення в тексті — у потрібному порядку.
Не тільки техніка читання: тексти-полівітамінки
Описувати типи завдань, які використовуються в посібниках освітньої системи «Світ чекає крилатих» для тренування техніки читання, можна ще довго: фантазія авторів посібників начебто не знає меж. Насправді наші педагоги використовують методики, що випробовувалися в українських та західних школах упродовж десятиліть і довели свою ефективність, а також новітні дослідження у сфері здатності мозку до пізнання, які, своєю чергою, підтверджують дієвість згаданих методик.
Кожна вправа в посібнику-журналі, якою б безглуздою вона не здавалася на перший погляд, приносить вашій дитині перемоги на кількох «фронтах» одночасно. навчальну вправу за ефектом можна порівняти з полівітамінкою: дитина не лише дізнається нову інформацію, відпрацьовує навички читання, а і збагачує словник, розвиває ерудицію, поліпшує увагу й пам’ять, логічне, критичне, творче мислення. Словом, тут і навчання, і виховання, і розвиток, і просто задоволення від цікавого заняття.
Ваше завдання як батьків — приділяти досить часу на спілкування з дитиною: розпитати, вислухати, виступити в ролі учня й помічника, а ще — демонструвати їй свою батьківську любов і ласку. А коли дитина не може відвідувати школу через хворобу чи карантин — тримати зв’язок з учителем і виконувати його поради щодо навчання вдома. Врешті, і батьки, і вчитель-класовод зацікавлені в одному й тому ж: аби дитина навчалася успішно і з задоволенням.
Читайте також:
Допоможіть своїй дитині розвинути ерудицію
Чому деякі діти завжди на «ти» з орфограмами, а інші постійно роблять помилки на письмі
10.12.2020