Чому комікси — не «книжки для лінивих», а потужний інструмент навчання й розвитку
Мальописи вже давно стали популярною формою розваги для дітей. Та чи знали ви, що вони — водночас дуже цінний навчальний і розвивальний інструмент?
Останніми роками науковці дійшли висновку: читаючи комікси, діти не просто розважаються, а дізнаються багато нового, удосконалюють навички розуміння прочитаного, збагачують активний словник, розвивають критичне мислення, уяву, пам’ять і творчі здібності.
Читаючи комікси, діти покращують навички розуміння прочитаного
Комікси поєднують візуальні й текстові елементи, що допомагає читачу краще розуміти й запам’ятовувати прочитане. Дослідження показали: комікс як зрозуміліша форма подання інформації дає змогу засвоїти її тим, хто має труднощі з традиційними текстами (наприклад, дітям із дислексією або дефіцитом уваги).
Ба більше, комікс — неоціненний спосіб зацікавити будь-якого читача цілком новою для нього темою. Наприклад, читаєте ви довгий текст у звичайній книжці, наприклад, про будівництво піраміди Хеопса. Якщо не знаєте майже нічого про Давній Єгипет, то не отримаєте «кіна в голові» — а отже, читати буде нудно і ви мало що запам’ятаєте.
А от комікс, навпаки, не просто розповідає. Він показує. Один-єдиний графічний роман про пригоди якогось самурая в Середньовічній Японії вже дає уявлення про національний одяг, архітектуру, культуру, звичаї цієї країни. Після цього будь-яка традиційна книжка про Японію здасться цікавішою: читаючи, уже із самого початку уявляєш, що як виглядає, у що вдягнуті герої, які в них зачіски тощо.
Та що там екзотичні Єгипет і Японія! Сучасні школярі скаржаться, що не розуміють творів української літератури ХІХ століття (того самого Грінченка), тому що... не мають найменшого уявлення, який вигляд мали домівки тогочасних містян, як вдягалися персонажі, на чому їздили тощо.
Читайте також:
Як заохотити дитину читати більше: 10 способів, які рекомендують батьки
Щоразу гуглити кожну дрібничку, згадану в тексті, — невдячна справа. Краще спочатку дати дитині в руки комікс, дія якого відбувається у відповідний історичний період. Школярик розважиться, а заодно й побачить у мальописі картинки повсякденного життя, які стануть поживою для уяви й розпалять інтерес пізніше, коли вона візьме до рук традиційний текст.
Комікси посилюють мотивацію брати до рук нові книжки
Мальописи, завдяки своїй репутації «легкого чтива», — чудовий спосіб мотивувати неохочих читачів. Діти, яких лякає товста книжка, повна тексту, не так побоюються товстих коміксів, повних картинок. Читаючи мальописи, вони непомітно для себе поліпшують навички читання і обдумування прочитаного, а головне — звикають тримати в руках книжку. І потроху зацікавлюються і традиційним читанням. Адже далеко не всі цікавущі твори перетворюються на мальописи!
Читання коміксів іноземною мовою прискорює її вивчення
На противагу граматичним вправам і зазубрюванню списків слів, читання коміксу дає дітям змогу зануритися в захопливу й цікаву історію, яка їх не відпускає і мотивує вивчати мову далі.
Ще один плюс — діти ознайомлюються із широким спектром розмовної лексики, запам’ятовують її без зусиль. Комікси часто містять прості фрази, яких у школі не дають, але які знадобляться мовцю в повсякденних ситуаціях. Крім того, використання зображень поряд із текстом допоможе учням зрозуміти всі нові слова й фрази з контексту, що полегшує запам’ятовування їх.
До того ж багато коміксів глибоко пов’язані з культурою та історією країни, у якій їх створили. Це дає читачам уявлення про звичаї і традиції людей, які розмовляють цією мовою.
Створюючи власний комікс, дитина розвиває творчість, навички оповіді й… ерудицію
Чи знали ви, що писання-малювання власних коміксів може бути для дітей не просто цікавою грою, а надзвичайно розвивальним і пізнавальним заняттям? Це дає їм змогу практикувати навички розповіді: створювати сюжет і характери персонажів, писати діалоги. Словом, розвивати творчі, зокрема літературні й художні здібності.
Ба більше, щоб намалювати сцену на космічній станції, дитині доведеться дізнаватися, як та космічна станція виглядає ізсередини. Щоб створити оповідь про подорож на спині в кита, треба більше дізнатися про океан і його мешканців. Словом, писання-малювання коміксу заохочує юного автора досліджувати тему. Користь — очевидна.
Читайте також:
4 причини, чому батькам варто читати книжки вголос дітям, які вже вміють читати самі
Комікси науково-популярної тематики роблять складні поняття більш доступними й цікавими
Комікси дедалі частіше використовуються в школах усього світу як інструмент пояснення дітям складних наукових понять. Такі мальописи представляють нові ідеї у візуально привабливій та цікавій формі, роблячи їх більш доступними для юних читачів.
Це допомагає розпалити дитячу цікавість і заохотити школярів дізнаватися більше про навколишній світ, глибше замислюватися над предметом, ставити під сумнів і аналізувати наукову інформацію, що є важливою навичкою для будь-якого вченого-початківця. Незалежно від того, чи використовуються вони в класі, чи вдома, освітні комікси можуть допомогти надихнути наступне покоління винахідників й інноваторів.
Читання коміксів допомагає розвивати навички критичного мислення
Роздивляючись і читаючи сторінки мальопису, діти не лише розважаються, а й вчаться аналізувати й розуміти візуальну й текстову інформацію, яку їм надають. Цей процес потребує від дітей критичного мислення, уміння розглядати інформацію, подану в коміксі, під різними кутами зору, а також робити обґрунтовані висновки на основі знайдених фактів й аргументів. Урешті діти досягають більш складного й нюансованого розуміння історії, персонажів і представлених тем.
Словом, комікси є цінним педагогічним інструментом, який може допомогти дітям розвинути навички читання, письма і критичного мислення. Сприймаючи комікси не як просту розвагу, а як цінний ресурс, батьки й учителі можуть допомогти дітям відкрити для себе нові інтереси, виплекати любов до читання, стати більш впевненими в собі. Тож наступного разу, коли ви шукатимете спосіб залучити дитину до книжок, спробуйте познайомити її зі світом коміксів.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
28.04.2024