Як заохотити дитину читати більше: 10 способів, які рекомендують батьки
Читання — чудовий спосіб для школяра розвивати його творчі здібності й уяву. Це допомагає йому краще навчатися, критично мислити й удосконалювати навички спілкування. Як хороші батьки, ви, звісно ж, бажаєте, щоб ваша дитина бралася до книжки більш охоче. Пропонуємо до вашої уваги кілька способів заохотити дитину більше читати, рекомендованих досвідченими батьками. Ці поради допоможуть вашій дитині стати завзятим читачем, починаючи від створення затишного куточка для читання та закінчуючи завданнями з читання!
1. Хай дитина бачить, як ви читаєте
Нехай ваша дитина регулярно спостерігає, як ви читаєте! Показуючи їй, що читання є передусім приємним заняттям, ви можете непомітно спонукати її брати приклад із вас. Дитина вмоститься біля вас із власною книжкою — і ви чудово проведете час разом, навіть якщо читаєте різні книжки й з різною метою (хтось для розваги, а хтось — для навчання).
2. Разом ходіть до бібліотеки й давайте дитині змогу самостійно обирати книжки
Спільне відвідування бібліотеки може стати цікавим і пізнавальним заняттям для ваших сина чи доньки. Дозвольте школярику досліджувати різні відділи, брати й гортати книжки, які впали в око. Урешті-решт дитина зацікавиться хоча б однією книжкою! Це не тільки заохотить її читати більше, але й допоможе розвинути її уяву й поглибити знання про різні теми.
3. Вручайте книги як подарунки
Дарувати книги — чудовий спосіб заохотити юних читачів загубитися на сторінках чудової історії. Ваша дитина любить читати казки або комікси? Подаруйте їй на день народження або Новий рік популярну новинку в її улюбленому жанрі. Вона радітиме, що у неї є модна дитяча книжка, якою можна похвалитися, а ви дасте змогу відчути насолоду від читання.
4. Пропонуйте дитині гумористичні книги
Якщо ви шукаєте книжки, які гарантовано зацікавлять дитину і допоможуть їй насолодитися читанням, то чому б не запропонувати щось кумедне? Добре відомо, що діти з охотою читають книжки, повні гумору і переповідають друзям цікаві епізоди. Більш того, якщо читати смішно, діти з більшою ймовірністю дочитають книгу до кінця.
5. Читайте з дітьми казки на ніч
Читання казок на ніч із дітьми — це чудовий спосіб створити родинну традицію, яка зробить читання невіддільною частиною вашого повсякденного життя. Пов’язавши читання з приємними моментами душевного спілкування з мамою чи татом, ви не просто прищепите дитині любов до читання і розвинете її мовні навички та грамотність. Ви зміцните емоційний зв’язок із сином чи донькою.
7. Беріть участь у заходах, пов’язаних із читанням
Батьки можуть запропонувати своїм дітям різні види діяльності, пов’язані з читанням, які можуть підвищити інтерес до книжок. Це відвідування книжкових ярмарків, зустрічі з авторами дитячих книжок, засідання дитячого читацького клубу. Важливо пам’ятати, що ці заходи мають відповідати зацікавленням і віку дитини. Тоді вони точно принесуть їй задоволення і будуть цікавими.
8. Використовуйте технології
Впровадження технологій у дозвілля вашої дитини — це чудовий спосіб зробити читання і навчання цікавим і захоплюючим. Використовуйте онлайн-ресурси, які можуть пояснити чи доповнити прочитане дитиною у тій чи тій книжці. Додаткова цікава інформація з теми, про яку йдеться у книжці, дасть змогу вашій дитині краще зрозуміти те, що вона читає, а зацікавлення темою й інтерес до читання загалом зростуть.
9. Зробіть читання сімейним видом дозвілля
Регулярно влаштовуйте сімейні читання, коли ви всі збираєтеся разом і читаєте вголос або кожен читає мовчки власну книжку. Обговорюйте прочитані книжки і встановлюйте зв’язки між прочитаним і реальним життям. Заохочуйте дітей ставити запитання, ділитися своїми думками про прочитане.
10. Створіть вдома бібліотеку
Покажіть дитині, що ви цінуєте читання, виділивши в оселі спеціальне місце для дитячих книжок. Для початку це може бути просто окрема полиця в кімнаті дитини. А ще створіть синові чи доньці постійний затишний куточок для читання. Заохочуйте школярика використовувати це місце для діяльності, пов’язаної з читанням.
11. Не змушуйте дочитувати книжку, яка не сподобалася
Зобов’язання дочитувати кожну книжку до кінця перетворить читання з розваги на обов’язок, і дитина втратить усяке бажання читати. На світі тисячі прекрасних книжок, не менш гідних її уваги. Не змушуйте її марнувати час на неприємне їй читання!
12. Погоджуйтесь на компроміси, щоб дитина отримала приємне враження від книжки, заданої в школі
Якщо книжка — обов’язкова до прочитання, а дитина заявляє про небажання читати її далі, дізнайтеся, чому саме «не сподобалося» або «нудно». Буває, текст видається дитині заскладним, зокрема коли навичка читати довгі тексти з багатоскладовими словами й складнопідрядними реченнями ще не сформувалася. Тоді краще знайти аудіоверсію книжки або дочитати її синові / доньці вголос. Діти краще розуміють складні (і щодо стилю, і щодо змісту) тексти на слух, ніж читаючи!
У тексті багато незрозумілих реалій? Ось чому книжка може здатися нудною! Якщо дитині складно уявити «кіно в голові», тоді слова і речення здаватимуться їй беззмістовними. А може, сам сюжет видається нудним через недостатньо швидкий темп оповіді? Пошукайте фільм чи відеовиставу на основі книжки.
Повторимо: на цьому етапі життя дитину дуже легко відвернути від читання. Тож погоджуйтеся на компромісні варіанти, аби дитина не втратила бажання читати для розваги.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
01.03.2023