Календар травня (частина І)
Нагадуємо фіксовані та змінні дати найважливіших державних, релігійних, професійних свят і днів пам’яті
1 травня — Свято весни та праці; Міжнародний день солідарності трудящих; останній день Великого посту
Саме 1 травня 1886 року американські робітники влаштували страйк із вимогою скоротити робочий день до 8 годин. Відтоді в усьому світі святкують Міжнародний день солідарності трудящих на підтримку трудових прав найманих працівників.
Однак традиція святкувати перший день травня як Свято весни та праці зародилося ще в стародавній Європі. Люди, що на цей час уже завершували посів зернових, просили своїх богів дарувати їм багатий урожай.
Цьогоріч 1 травня в Україні — також останній день Великого посту, який триває сім тижнів до Великодня. У цей період православні християни відмовляються від м’ясних і молочних страв, усіх шкідливих звичок і веселощів. А в ніч на Великдень віряни йдуть до церкви на всенощну службу та святять паски.
2 травня, неділя — Великдень
Свято Воскресіння Христового, яке цьогоріч припадає на 2 травня, — одне з найбільших християнських свят. Віряни відзначають дивовижне воскресіння страченого на хресті Сина Божого Ісуса Христа.
Єрусалимські священики та римляни, під чиєю владою тоді перебував Ізраїль, стратили проповідника нової релігії, яка загрожувала існуючому ладу. За євангельським переказом, Ісус воскрес і ще кілька разів, поки не вознісся на небо, з’являвся багатьом своїм прихильникам, проповідуючи серед них слово Боже і творячи чудеса.
На Великдень люди із раннього ранку родинами йдуть до церкви. Вони відвідують святкову службу, освячують паски та крашанки, а потім повертаються додому й сідають за святковий сніданок.
3 травня — День кондитера
Професійне свято творців солодких смаколиків було започатковане 1932 року, коли в тодішньому СРСР заснували Всесоюзний науково-дослідний інститут кондитерської промисловості. Після здобуття Україною незалежності цей день традиційно залишився професійним святом кондитерів.
Кондитерська справа — це точна наука. Розробка вдалої рецептури нового солодкого кулінарного шедевра — справа далеко не проста. Тому кондитерів не лише люблять за те, що вони щодня дарують і дорослим, і дітям справжню насолоду, а й дуже поважають за професіоналізм, відмінний смак і творчий підхід до справи!
4 травня — Міжнародний день пожежників
Історія заснування цього свята трагічна. Наприкінці 1998 року п’ятеро австралійських пожежників згоріли живцем у масштабній лісовій пожежі, рятуючи від вогню густонаселене містечко. На вшанування загиблих героїв 4 січня 1998 року електронною поштою по всьому світу розіслали послання, у якому пропонувалося заснувати міжнародне свято на честь пожежників.
Оскільки в багатьох країнах світу День пожежника відзначають 4 травня — на святого Флоріана Лорхського, покровителя пожежників, цю саму дату вирішили святкувати на світовому рівні.
6 травня — День піхоти в Україні
Професійне свято піхотинців в Україні святкується з 2019 року. Цього дня вітають воїнів гірсько-штурмових, мотопіхотних, механізованих частин і підрозділів Сухопутних військ.
Піхота — це дуже важливі підрозділи військ, які вміють воювати навіть із малою кількістю озброєння. Вони здатні швидко пересуватися там, де не пройдуть броньовані машини, окопуватися й організовувати захист українських рубежів від ворога. Саме піхотинці першими вступають у бій і саме вони утримують завойовані позиції.
Дату для святкування обрали не випадково. Саме 6 травня 1648 року козаки під проводом Богдана Хмельницького здобули першу перемогу у Визвольній війні — розбили польські війська під Жовтими Водами. А ще 6 травня — свято Юрія Змієборця, одного зі святих покровителів козаків.
8 травня — День пам’яті та примирення
Саме цього дня 1945 року командування нацистських військ, переможених арміями СРСР, США та Великої Британії, підписало акт про беззастережну капітуляцію німецького війська. Війна офіційно припинилася, а підписана угода стала знаком примирення, тобто ухвалення миру.
Саме 8 травня у Європі відзначається як свято примирення в Європі та пам’яті про величні і трагічні події, про всіх, хто загинув у горнилі Другої світової війни. Україна приєдналася до цієї традиції 2015 року, започаткувавши відзначення Дня пам’яті та примирення.
9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні; День матері в Україні
Цього дня в Україні вшановують усіх людей, які боролися з нацизмом на полі бою, у тилу чи на окупованих загарбниками територіях. Крім того, у День перемоги над нацизмом віддають шану націям — державним і на той час бездержавним, які об’єдналися проти нацизму і зробили перемогу над ним можливою.
Щороку в другу неділю травня в Україні відзначають День матері. Одне з найбільш зворушливих у календарі свят цьогоріч припадає на 9 травня. Починаючи з 1999 року, усі дорослі й діти нашої країни вітають своїх мам, висловлюють їм свою любов і пошану. Адже ніхто у світі не любитиме нас так, як рідна мама.
15 травня — Міжнародний день сім’ї; День Європи в Україні; День науки; Міжнародний день астрономії
Міжнародний день сім’ї відзначають по всьому світу з 1994 року за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. У резолюції зазначено, що основою будь-якого суспільства є сім’я, і щоби суспільство могло існувати, необхідно поважати права кожної сім’ї. Завдяки сім’ї людські цінності, культурна та історична спадщина передаються від покоління до покоління.
Дуже цікаву історію має День Європи. У травні 1950 року Франція, Німеччина й низка інших європейських країн вирішили об’єднати свої вугільні та сталеливарні галузі (тоді найважливіші для військової могутності) під єдиним наддержавним управлінням. Ця угода мала на меті запобігти новій війні у Європі — у такий спосіб жодна європейська країна окремо не могла зміцнити свою армію так, аби розпочати війну проти сусідів.
Угода, відома в історії під назвою декларація Шумана (Робер Шуман — міністр закордонних справ Франції, ініціатор угоди), насправді започаткувала економічне й політичне зближення європейських країн! Відтоді Європа стала Європейським Союзом, а 15 травня, коли декларацію Шумана підписали, нині щороку відзначають як День Європи. В Україні цб дату святкують із 2003 року на знак того, що Україна є частиною європейської цивілізації та має спільні цінності та історію з рештою Європи.
У третю суботу травня в Україні відзначають День науки. Цього року він припав на 15 травня. Професійне свято всіх науковців у нашій державі започаткували з 1997 року, щоби вшанувати важливість наукових досліджень для могутності держави й добробуту її народу.
Міжнародний день астрономії — це свято, дату якого визначити не так-то і просто, якщо ви не астроном. Професійне свято людей, пов’язаних з астрономією, святкується двічі на рік: восени й навесні. Дату весняного дня астрономії відзначають у період із середини квітня до середини травня, поблизу або перед першою чвертю місяця й обов’язково в суботу. Цьогоріч днем, що відповідає всім трьом вимогам, стало 15 травня.
16 травня, неділя — День пам’яті жертв політичних репресій
Щороку третя неділя травня стає днем, коли в Україні вшановують людей, загиблих і постраждалих від утисків радянської влади. Правляча верхівка СРСР (Політбюро комуністичної партії) боялася втратити владу й вирішила жорстоко розправлятися над усіма, хто висловлював незгоду з її діями або навіть просто здавався незадоволеним.
Розпочалися політичні репресії (придушення всіх інакомислячих). У 1937 році НКВС почала арештовувати «антирадянських елементів» — усіх, на кого падала хоча б найменша підозра в антирадянській діяльності. Уже до кінця 1938 року без суду розстріляли 700 тисяч людей, а більш як 1,7 мільйона ув’язнили.
Наприкінці XX століття ці злочини радянської влади були оприлюднені. У незалежній Україні вирішили вшановувати пам’ять жертв політичних репресій щороку в третю неділю травня. У 2021 році цей день припадає на 16 травня.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
20.04.2021