Календар місяця: що святкуємо в січні
Нагадуємо про головні свята першого місяця року
1 січня — Новий рік; Всесвітній день миру
Для когось 1 січня — це всього лише «лінивий» день відпочинку від новорічного святкування. Однак для багатьох народів і держав світу це дуже значуще свято.
Святкування Всесвітнього дня миру ініціював у грудні 1967 року папа римський Павло VI, а вже 1969 року Генасамблея ООН вирішила зробити це свято офіційним. Постійне гасло Дня миру звучить так: «Пробач, і ти отримаєш мир».
7 січня — Різдво Христове східного обряду
Ми звикли називати це свято православним Різдвом, однак 75 % православних (тобто 11 з 15 помісних православних церков!) святкують день народження Ісуса Христа 25 грудня. За «старим стилем» релігійні свята відзначають Російська, Сербська, Єрусалимська, Грузинська, афонські монастирі, а також усі православні та греко-католики Білорусі та України.
Річ у тім, що до 1582 року Європа жила за стародавнім юліанським календарем, який не збігався з астрономічним роком (кожні 128 років календар відставав на 1 добу). А папа Григорій XIII запровадив удосконалену версію календаря. Аби відповідати астрономічному календарю, григоріанський зсунув поточну дату на 10 днів (нині різниця між юліанським та григоріанським календарями — майже два тижні).
Через те, що Росія до 1700 року взагалі жила за візантійським календарем, а потім — аж до 1918 року — за вже застарілим на той час юліанським, відставання згаданих православних церков у святкуваннях від решти світу стало традицією.
Нині в церкві точаться суперечки, чи не час від неї відмовитися — і святкувати разом із рештою християнського світу за григоріанським календарем. Тим часом ми маємо привіт святкувати це світле свято двічі — наприкінці року й на початку нового.
13 січня — Старий Новий рік
Прийшла ця традиція з 1918 року. Як зазначалося вище, після запровадження в колишньому Радянському Союзі григоріанського календаря «імперська» православна церква не погодилася на нього переходити.
Звичайні люди не захотіли цілком відмовлятися від святкування Нового року — хай це свято і світське — за «старим» стилем. Нині цей звичай подекуди ще бережуть, а багато хто вже не додержує.
Однак у народному календарі на «старий» новорічний вечір припадає свято Василя, а на новорічний день — Маланки. Вони багаті на традиції, повір’я та чудові розваги. Тому, у будь-якому разі, святкування вдасться на славу!
19 січня — Водохреще
Хрещення господнє — одне з основних церковних свят. У цей день, згідно з церковним календарем, майже дві тисячі років тому Іван Хреститель у річці Йордані провів обряд хрещення Ісуса.
Цього дня в Україні на водоймах вирубують ополонки у формі хреста, священники освячують воду в ній. Віряни набирають святої води. А ще в крижану воду пірнають усі, хто бажає позбутися накопичених за рік гріхів та отримати благословіння.
20 січня — День Автономної Республіки Крим
10 січня 1991 року кримчани на референдумі, що проводився на півострові, висловилися за те, щоби Крим перебував у складі держави Україна — на правах автономії. Навесні 2014 року Крим окупували війська Російської Федерації.
ООН та світова спільнота засудили дії РФ та запровадили санкції (обмежувальні заходи) проти цієї держави та її очільників. У міжнародних судах розглядається багато позовів проти Росії. захопивши Крим, РФ порушила численні міжнародні домовленості, а окупаційна влада порушує права жителів півострова.
22 січня — День Соборності України
Цю дату називають ще і Днем Злуки. До початку ХХ століття Україна була штучно поділена між двома імперіями — Російською та Австро-Угорською. У 1918 році на східних територіях України виникла Українська Народна Республіка, на західних — Західноукраїнська народна республіка.
22 січня 1919 року в Києві був оприлюднений Акт злуки цих держав в одну. Та вже через кілька місяців у Київ увійшли війська більшовиків, Східна Галичина відійшла полякам, а Закарпаття — Чехословаччині. І лише у 90-х роках ХХ століття держава, що проіснувала всього кілька місяців, відродилася.
26 січня — день працівника КРУ
Цього дня професійне свято відзначають фахівці контрольно-ревізійної служби України. Ці службовці слідкують за тим, аби в установах, організаціях та на підприємствах майно та кошти витрачалися за призначенням.
День працівника КРУ був започаткований 1993 року. Якщо в когось із ваших учнів батьки працюють у цій службі, їм буде приємно отримати від вас вітання з професійним святом!
29 січня — День пам’яті Героїв Крут
Цього дня 1918 року за 130 кілометрів від Києва, біля села Крути відбувся бій між загоном із 600 військових Української Народної Республіки та Червоною армією більшовицької Росії. Український загін намагався зупинити просування ворожого війська.
Героїчних вояків винищили всіх до одного — більшовиків було надто багато. День пам’яті полеглих героїв Крут відзначається з 2007 року.
29.12.2020