Новий рік і Різдво в умовах пандемії: святково чи безпечно?
Поради від медиків і психологів, як уберегтися від COVID-19 у зимові свята
Нам усім хочеться відправити цей жахливий рік у минуле, забути й не озиратися. Однак пандемія вирішила залишитися з нами й у 2021 році. А це означає, що багато хто з нас ризикує заразитися — уперше чи навіть повторно. А відсвяткувати під ялинкою все ж хочеться!
То як відсвяткувати, щоби не жалкувати? Сподіваємося, кілька наших порад допоможуть вам відсвяткувати й Новий рік, і Різдво без турбот - без і страшних наслідків.
Читайте також: Як правильно розмовляти зі своїми дітьми про пандемію
Свято у вузькому колі: чому діти не засмутяться
Відсвяткуйте Новий рік і Різдво лише з тими, хто живе в одній із вами оселі, — радить дитячий і сімейний психолог Катерина Гольцберг. Зимові свята, за давньою традицією, мають святкуватися саме так — родиною. У гості не ходили: зазирали на кілька хвилин до родичів, друзів і знайомих поколядувати/пощедрувати. Отож нічого жахливого в тому, щоби лишитися на Новий рік дома й не запрошувати гостей, нема.
За її словами, родинам із дітьми слід просто зосередити увагу саме на дітях. Через те, що малюки то відвідують школу, то сидять удома, у них порушений режим, «кульгає» навчання, батькам теж часто не до дітей — тут якусь копійчину до локдауну заробити…
Отож, радить психолог, родинам батьки мають скористатися нагодою побути з дітьми. Відзначити свято по-сімейному не означає нудно! Вони можуть придумати чимало розваг для своїх дітей. Головне, пояснити дітям заздалегідь, які в родини плани на зимові свята.
Читайте також: Як святкувати день народження школяра в умовах суворого карантину
Менше підготовки — більше відпочинку!
Прикрасьте ялинку, розвішайте гірлянди в кімнатах. Хай кожен член родини замовить і допоможе приготувати улюблену страву. Обмежте обсяги приготування цим мінімумом. Святковий одяг і офіційне сервірування столу — необов’язкові. Краще відведіть трохи часу на відпочинок — у вас і так був важкий тиждень!
Якщо все ж хочеться приготувати «на всю скатертину-самобранку», орієнтуйтеся на страви, які можна заморозити готовими — і розігрівати, коли куховарити ніколи або просто не хочеться. М’ясо, риба, птиця, навіть варені вареники та налисники із сиром чудово переносять заморожування й розігріваються на пательні чи в мікрохвильовій. Також «переживають» морозилку будь-які пироги, порційно нарізані домашні торти й тістечка.
Якщо є можливість (маєте власний будинок чи живете в селі) і погода сприятиме — влаштуйте святкування на свіжому повітрі. Уявіть: новорічний вечір, а ви родиною позакутувались у старі куртки, винесли надвір програвач і смажите ковбаски під зорями!..
Містяни можуть теж відірватися від нарізання олів’є і вийти надвір усією родиною. Прогуляйтеся місцевим парком, помилуйтеся пейзажами. Проведіть останній вечір року без виснажливої суєти.
Чекати всією родиною настання півночі зовсім необов’язково! Сусіди будуть вдячні, якщо у вас у все стихне раніше. Врешті-решт, Дід Мороз подарунки коли кладе під ялинку? Вночі.
Погодьтеся — традиція не спати під Новий рік для багатьох, особливо дітей, занадто виснажлива. Тож і не додержуйте її, якщо є потреба й бажання виспатися!
Натомість вранці 1 січня (якщо ви заснете не о п’ятій ранку 1-го, а 31-го увечері - то прокинетеся ще до першого світанку 2021 року) сходіть на прогулянку до лісу чи місцевого парку з термосом какао та пиріжками. І діти набігаються, і ви відпочинете від побуту. А ще — вранці 1 січня на вулицях майже нікого не буде, тож ви не ризикуєте заразитися!
Читайте також: На що ж вказує бажання дитини одягти той чи інший карнавальний костюм
Ініціюйте Zoom-корпоратив: і собі, і дітям
Великі українські компанії вже анонсували, що замість корпоративів проведуть онлайн-стріми або Zoom-корпоративи для своїх працівників. Напої й наїдки, звісно, забезпечує кожен собі, однак усе решта: конкурси, танці, караоке та тости — відбуватиметься так само, як і на традиційному святі, — обіцяють організатори.
Тож якщо ви працюєте дистанційно, влаштуйте корпоратив по Zoom. Вдягніть смішний светр чи футболку, поставте перед собою бокал ігристого напою, пару шоколадних цукерок і проведіть 30–40 хвилин на «святковій нараді». Підготуйте з колегами по короткому дотепному привітанню, вислухайте промову керівника, відсалютуйте бокалом в екран. І таксі додому замовляти не доведеться…
Якщо онлайн-свято провести не виходить, усе одно обійдіться без передноворічного застілля на роботі. Обміняйтеся подарунками в останній робочий день перед Новим роком — а то й вишліть їх поштою! Обміняйтеся електронними листівками. Можна навіть конкурс влаштувати — у кого найкрутіша.
«Натренувавшись на кішках», можна влаштувати передноворічну вечірку й дітям, якщо ті навчалися з дому й не відсвяткували заздалегідь. Порадьтеся із класним керівником та батьківським комітетом — і проведіть телеконференцію. Можна домовитися підготувати дітям однаковий сік і тістечка — аби нікому не було прикро.
Хай учитель скаже коротеньку, але душевну промову. Діти нехай виголосять новорічні привітання (наприклад, запропонуйте челендж: «упакувати» привітання в 12 слів), коротко поділяться своїми планами на канікули та спробують заспівати хором новорічну пісню. Може вийти, звісно, щось схоже на гімн Ґоґвортсу — через неякісний інтернет затримок у передачі сигналу не уникнути й кожен співатиме не в лад. Але, принаймні, буде кумедно.
Читайте також:
Навіщо родинам традиції та чому ваші діти мають їх знати й додержувати
Якщо ви все ж бажаєте запросити гостей або вас самих запрошують
Сплануйте все заздалегідь — і сформуйте новорічну «бульбашку». Це британський винахід, запроваджений заради охочих відсвяткувати Різдво в компанії, але більш-менш безпечно.
«Бульбашка» — це дві-три родини (до 8 людей), які точно не хворі на коронавірус. Вони можуть спільно відсвяткувати Різдво та Новий рік у когось удома чи влаштувати пікнік надворі.
Якщо ви маєте намір так зробити, домовтеся, аби всі учасники (і гості, і господарі, старанно додержували правил епідемічної безпеки впродовж п’яти днів до святкування. Така підготовка, на думку британських медиків, може максимально убезпечити від випадкового зараження.
Якщо є можливість, влаштуйте свято надворі. У вас приватна садиба? Поставте обігрівач на терасі чи галявинці, розпаліть мангал, а гостям роздайте пледи.
Не залишайтеся в гостях і не затягуйте вечірку на всю ніч. Трьох-чотирьох годин вистачить, аби вдосталь поспілкуватися та належно привітати одне одного. Пандемія — не найкращий час влаштовувати гульки від смеркання до світання. Суть не в кількості випитого і з’їденого, а в якості проведеного разом часу!
Останнє, але найважливіше: не залучайте до святкувань із гостями родичів літнього віку. Будь ласка, не ризикуйте життям дідусів і бабусь — COVID-19 до них нещадний!
Пам’ятайте: пандемія минеться. На ваш вік ще буде й буде бучних гулянок. А зараз головне — вберегти здоров’я й життя дорогих вам людей. І якщо для цього треба один раз відійти від звичного сценарію свята — зробіть це без вагань! Врешті, ви можете придумати нову традицію — зворушливу й «тільки для своїх».
Зі святами вас, дорогі наші батьки, діточки й педагоги! Залишайтеся здорові й будьте щасливі в новому 2021 році! З Новим роком і Різдвом Христовим!
Читайте також:
Допоможіть дитині дізнатися більше про життя власних дідусів і бабусь
28.12.2020