Сімейні традиції
Пояснюємо, навіщо родинам традиції та чому ваші діти мають їх знати й додержувати.
Вони бувають різні: щорічні урочистості, буденні спільні заняття, ритуали для виняткових ситуацій (наприклад, після особливо складного дня)… І всі вони об’єднують членів родини спільною діяльністю, розвивають відчуття єдності, створюють особливу атмосферу в домівці, урізноманітнюють і роблять цікавішими родинне життя та побут. А ще наявність традицій, яких додержують роками, а то й десятиліттями, дарує кожному члену родини відчуття стабільності, дає точку опори в сучасному непередбачуваному житті.
Завдяки традиціям у сім’ї й дорослі, і діти відчувають, що вони мають значення, що вони важливі й потрібні, що їх цінують і люблять. Словом, наявність традицій задовольняє нашу глибинну потребу належати до маленької спільноти.
У першій чверті кожного класу початкової школи цілий тиждень відводиться темі сімейних традицій. Дітей просять підготувати коротку розповідь про традиції їхньої родини. І завдання батьків — допомогти школярикам чітко їх сформулювати.
Які сімейні традиції бувають узагалі?
Майже у всіх родинах додержують традиції святкувати Новий рік, дні народження й дарувати одне одному подарунки. На другому місці за «впізнаваністю» — святкування релігійних свят і сімейні відвідини храму. На третьому місці за популярністю — народні традиції (піст, Масляна, 12 страв на Різдво, колядування, травневі шашлики тощо).
Однак традиції — це не тільки сімейні свята. Це, загалом, будь-яка справа, яку родина робить
спільно й регулярно! Суспільствознавці називають такі групи традицій:
- подорожі і відпочинок на природі;
- пізнавальні (читання книжок, походи в музей, кіно);
- трудові (участь у громадських толоках, збір врожаю);
- спортивні (спільна зарядка, участь у любительських змаганнях);
- моральні (допомога старших дітей молодшим, висловлення поваги до старших членів родини).
Певно, ви самі не думали, що справа, яку ви робите регулярно всією родиною, є сімейною традицією! Однак це справді так. Скажімо, у вашій великій родині заведено, що в неділю обід готують і подають жінки, а чоловіки потім прибирають зі столу, миють і витирають посуд. Це теж традиція!
Розрізняють традиції не лише за тематикою, а й за частотою події. Є щоденні (буденні) традиції. Інші бувають щотижневими, щомісячними тощо. Є також «масштабні» ритуали - з нагоди важливих подій, які трапляються раз-двічі на рік, а то й рідше).
Приклади добрих щоденних традицій:
- Спільна вечеря, за якою всі члени родини діляться всім хорошим, що з ними відбулося за день.
- Діти й дорослі разом читають книжку або дивляться фільм і обговорюють сюжет.
- Година настільних ігор, коли дорослі та діти відриваються від гаджетів, аби поспілкуватися й розслабитися за спільною грою.
- Мама, готуючи бутерброди для інших членів родини, вкладає в них підбадьорливі записки.
- Дорослі й діти разом виходять на пробіжку чи роблять зарядку.
Приклади регулярних традицій:
- Один із днів тижня неодмінно відводиться на прибирання в оселі, після якого родина замовляє піцу і відпочиває біля каміну чи переглядаючи кіно по телевізору.
- Щотижнева риболовля чи пікнік на природі.
- Раз-двічі на місяць влаштовується вечір національної кухні якогось народу світу, причому страви родина планує заздалегідь і готує сама.
Приклади «масштабних» традицій:
- Раз на два місяці батько й син ходять на рок-концерт, який ретельно вибирають разом.
- Наприкінці літа вся родина виїжджає в село допомагати дідусю чи бабусі копати картоплю, збирати яблука тощо.
- Щороку під час відпустки вся родина відправляється в одноденну подорож, яку планує один із членів родини потайки, і решта лише здогадується, куди їх везуть. Кінцевий пункт поїздки має бути сюрпризом.
- Урочисте святкування релігійних, державних чи професійних свят.
- Незвичайне святкування дня народження члена родини: сімейною виставою, вечіркою-сюрпризом, запуском у небо повітряної кульки з побажаннями.
- Ялинку вирішили прикрашати лише власноруч виготовленими іграшками, тож родина починає готуватися до цього з осені.
- У новорічну ніч дорослі створюють в оселі «сліди» Діда Мороза, аби переконати дітей, що той зазирав до кожного в кімнату, заходив у ванну, відкривав холодильник і, звісно, поклав подарунки під ялинку.
- Дорослі роблять подарунок дітям у перший день шкільного року.
- Після здачі шкільних екзаменів, сесії чи сильного стресу (скажімо, дивом уникли автомобільної аварії дорогою з роботи додому) родина «заспокоює нерви» величезною порцією морозива чи іншими ласощами, поїдання яких зазвичай суворо обмежується.
Сподіваємося, тепер ви точно не розгубитеся, коли ваш школярик звернеться з проханням розповісти про ваші сімейні традиції. Немає сумніву, їх у вас виявилося чимало.
Буває, утім, що родина з якихось причин не має зараз стійких традицій. Наприклад, це ваш другий шлюб, ви переїхали в інше місце, захворіла чи померла близька людина, що вплинуло на всю родину. Що ж — у такому разі настав час створити нові традиції!
Пригадайте «ритуали» свого дитинства, розпитайте старих родичів, врешті, придумайте щось винятково своє! Головне, щоби це сподобалося всій родині і ви за спільною згодою вирішили зробити це заняття традиційним.
20.10.2020