Від чого залежать успіхи школяра: 5 базових потреб дитини
Перевірте, чи робить ваша родина все необхідне, щоб гарантувати щастя, психологічний комфорт і старанність у навчанні сина чи доньки
Щоранку, коли ви відправляєте дитину до школи, то розраховуєте на те, що вона там буде в безпеці й під контролем відповідальних дорослих. Ви сподіваєтеся, що учитель постарається мотивувати своїх підопічних гарно навчатися і дружити, піклуватиметься про їхній настрій та самопочуття, вислухає дитину, коли її щось турбуватиме, повідомить вас про будь-які проблеми.
Якщо шкільне довкілля задовольняє всі перелічені базові потреби дитини: у контролі, щасті, дружбі, збереженні здоров’я, турботі дорослих, дає йому мету в житті (а «за підручником» так і має бути), — дитина охоче вчиться, показує якнайкращі результати на контрольних, а головне — має дуже мало проблем із поведінкою.
Та шкільного позитивного впливу на дитину замало. Для щастя та успішності дитини необхідно, щоби базові потреби дитини задовольняла передусім її родина. Читайте статтю, аби переконатися, що вашій дитині точно нічого не бракує!
Батьківський контроль
Чи тримаєте ви під контролем життя вашого школярика? Чи має він чіткі правила поведінки та обмеження: що можна, чого не можна? Чи розширюєте в міру зростання дитини її «повноваження», аби навчалася самостійно приймати рішення?
Здоровий баланс свободи та батьківського контролю — це як навчання пілота. Ви даєте дитині певні рамки, у яких вона може самостійно приймати рішення (що і як робити) і діє під вашим наглядом. Щойно дитина робить неправильний вибір, ви перебираєте контроль над кермом на себе і вказуєте їй, що слід робити натомість.
Приміром, ви даєте дитині вибір, запитуючи: «Коли ти плануєш взятися за домашку?» чи «Ти спочатку винесеш сміття чи вимиєш посуд?» Так ви звертаєте увагу своєї дитини на те, якої поведінки ви очікуєте, і даєте можливість вибрати час або порядок її дій. Якщо відповідь вашої дитини вас не влаштовує, ви просто говорите їй, що й коли слід зробити.
Читайте також:
5 порад батькам, як правильно реагувати на відмову молодшого школяра йди сьогодні до школи
Щастя і друзі
Чи багато знаєте ви про взаємини вашого школярика з однолітками? Щаслива дитина — успішна в навчанні та передбачувана. Коли в школярів виникають конфлікти з друзями або вони почуваються самотніми, то мотивація ходити до школи чи взагалі навчатися знижується.
Психологи застерігають: нещасні діти відчувають у своєму житті брак балансу й намагаються його відновити. Однак часто вони вдаються до неприйнятних методів: прогулюють школу, привертають увагу батьків і вчителів поганою поведінкою, тікають із дому тощо.
Якщо батьки вчасно звертають увагу на те, що в дитини поменшало друзів чи з’явилися ознаки булінгу, вони можуть запобігти серйозним проблемам. А переходити в іншу школу, коли дитина вже загрузла в негараздах з однокласниками, бажаного ефекту, можливо, не дасть — школярик перенесе всі свої проблеми в новий колектив.
Мета (покликання)
Навіщо ваш школярик щоранку встає і йде до школи? Заради чого йому 12 років навчатися? Навіть першокласнику необхідно мати певний сенс, мету, покликання в житті.
Близько половини дітей світу йдуть у школи, не розуміючи, навіщо вони це роблять. Вони навчаються не для того, щоби дізнаватися щось нове й цікаве чи стати астронавтом і полетіти на Марс, а тому що їх примушують батьки. Результат — нульова мотивація та низька успішність.
Щоби ваша дитина охоче навчалася, допоможіть їй знайти мету життя. Хай ця мета змінюватиметься що кілька місяців. Приміром, школярик спочатку хотів бути космонавтом, тоді лікарем, а зараз мріє про кар’єру водія батискафа, як у серіалі про команду Кусто. Це нормально! Головне, аби «мета життя» спонукала школярика бути уважним на уроках і докладати зусиль до виконання домашніх завдань.
Читайте також:
Наскільки висока ймовірність того, що вашу дитину можуть цькувати в школі — 7 підказок для батьків
Здоров’я та добре самопочуття
Ваша дитина вдягнута комфортно, зручно і практично? Деякі батьки, особливо дівчаток, дбають передусім про красивий та охайний вигляд одягу і взуття. Однак у красивому платтячку не дуже зручно бігати на перерві, біленькі комірці та манжети легко брудняться, спіднички мнуться, нарядні черевички натирають п’ятки… Дитина почувається скуто і відволікається на дискомфорт. Одягаючи дитину, не забувайте: їй має бути зручно у своєму одязі та взутті!
Чи достатньо висипається ваша дитина? Ми вже не раз писали про шкоду недосипання для дитини. (посилання) Чи піде дитина до школи виспаною й повною енергії, залежить від її батьків!
Чи повноцінно дитина харчується? Вона має отримувати не лише ситну і смачну їжу, а й корисну. Взимку свіжих овочів (принаймні не перенасичених добривами) бракує. Вітамінка зранку, яблуко на додачу до бутерброда в школі, овочевий суп і салат із сирих зимових овочів на обід… З такими «біодобавками» дитина завжди почуватиметься енергійною й не матиме проблем із кишечником.
Чи достатньо ваша дитина рухається? У неї зараз період інтенсивного росту, і якщо вона мало гуляє на свіжому повітрі, не робить фізичних вправ, а вдома надає перевагу телевізору та ґаджетам, то матиме проблеми зі здоров’ям ще замолоду. Крім того, вчені-нейробіологи довели: фізичні вправи позитивно впливають на розвиток інтелекту! В останні десятиріччя серед західних науковців виникла мода на регулярні заняття спортом — це допомагає вченим тримати свій мозок у найкращій формі.
Чи проводите ви профілактичні огляди в лікаря? Дитині, яку регулярно показують стоматологу, рідко доводиться лікувати зуби. Та й терапевт вчасно може помітити відхилення в показниках здоров’я й запобігти розвиткові серйозної хвороби. Словом, з допомогою сімейного лікаря складіть календар візитів до фахівців і додержуйте його.
Щира турбота з боку дорослих
Чи знає дитина, як сильно ви її любите? Як піклуєтеся про всі її потреби? Як хвилюєтеся і вболіваєте за її успіхи? Як турбуєтеся про неї? Звісно, ви готові для неї зірочку з неба зняти. Та дитина найбільше цінує не речі, які ви для неї купуєте, і не стоси чистих шкарпеток в ідеально прибраній шафі, і не смачні сніданки (хоча їх відсутність вона одразу помітить).
Дитина потребує, щоби тато й мама її вислухали. Щоби кілька хвилин на день приділили їй 100-відсоткову увагу. Щоби завжди відвідували перший і останній дзвоник, новорічні ранки та шкільні заходи, у яких дитина бере активну участь. Щоби будили її вранці поцілунком і поправляли ковдру на ніч. Їй потрібно відчувати емоційний, «ембріональний» зв’язок із вами.
Навіть контроль та покарання дитина відчуває як турботу про себе з вашого боку. Їй необхідно мати правила та обмеження, їх наявність свідчить про стабільність і безпеку. Недоглянуті чи позбавлені батьківського піклування діти заздрять «домашнім». Адже про «домашню» дитину турбуються: примушують гарно вчитися, щоби вона добилася чогось у житті, карають, коли вона наражається на небезпеку через порушення правил, тощо.
Ми живемо в постійному цейтноті. Тому батькам так необхідно час від часу зупинятися й запитувати себе: чи задовольняю я всі базові потреби своєї дитини? Чому слід приділити більше уваги? Робіть так — і ваша дитина буде рости здоровою, щасливою й відповідатиме вам любов’ю та вдячністю!
Читайте також:
Чи зможе ваша дитина справлятися з труднощами, втратами та горем і водночас залишатися щасливою?
27.01.2021