8 капелюхів батьківства: чи кожен ви приміряєте?
Хочете, щоб дитина росла щасливою, добре навчалася і швидко розвивалася? Перевірте, чи часто ви виконуєте ці важливі ролі
Ви безумовно хороші батьки й бажаєте бачити вашу дитину щасливою. А ще непокоїтеся: “А раптом я не роблю чогось необхідного і не знаю про це?” Пропонуємо вам перевірити, наскільки часто ви одягаєте кожен із восьми капелюхів батьківства! Читайте опис кожного капелюха і згадуйте, коли востаннє ви діяли у такій ролі...
Напарник у навчанні
Не лише помічник, не просто наставник, а партнер! Вашій дитині потрібен напарник, який може навчатися РАЗОМ із нею. Вдвох веселіше дізнаватися нове. Ви виконуєте цю роль щоразу, коли ваша дитина біля вас на кухні читає навчальний текст з “Всесвіту”, а ви просите її почитати вголос. Ви слухаєте уважно, ставите уточнюючі запитання по суті (і не забуваєте зробити комплімент дитині, як вона гарно читає)...
Багато батьків не стомлюються дивуватися, наскільки це цікаво - навчатися разом з дитиною. Можна вдвох погуглити художника, репродукцію картини якого побачили у підручнику. Перевірити цікавий факт, який ви знайшли у задачці - і дізнатися багато нового “навколо” теми, що вивчається... Словом, діліться з дитиною захопленням від навчання - і їй буде легше і цікавіше у школі!
Бортінженер-механік
Технічний фахівець екіпажу літака чи космічного корабля, який відповідає за безвідмовну роботу всіх систем, - ось ще одна роль тата й мами в житті дитини, зокрема шкільному. Ми, батьки, мусимо розв’язувати всі “дорослі” проблеми, з якими стикається наш син чи донька: і це означає не лише вчасно передати потрібну вчителю довідку чи з’явитися на батьківські збори без запізнення.
Ми мусимо слідкувати, чи добрі в дитини взаємини з однолітками та вчителями, і допомагати залагоджувати конфлікти ще на стадії дрібних непорозумінь. Так, дитина має вчитися вибудовувати стосунки з оточуючими самостійно, однак іноді допомога батьків просто необхідна!
Ловець можливостей
У ролі ловця можливостей ви маєте перебувати постійно: Мала академія наук? Знижка на курси у сфері інтересів вашого сина? Дочка виявила інтерес до музики, а тут знайома скаржиться, що готова віддати піаніно безкоштовно, аби лише хтось вивіз його з квартири? День відкритих дверей у місцевому музеї?..
Навіть якщо родина живе бідно, уважні та винахідливі батьки все одно можуть забезпечити дитині можливості для розвитку. Якщо ви бачите можливість для дитини досягти чогось у навчанні та в житті - хапайтеся за неї, використовуйте всі наявні ресурси по максимуму.
Відкривач
Обов’язок батьків - допомагати дитині знайомитися з усім розмаїттям світу. І йдеться не лише про туристичні подорожі до інших міст чи країн. Виставки, музеї, бібліотеки, спортивні та творчі змагання, майстер-класи, екскурсії, лекції, просто походи вулицями власного міста і знайомство з його пам’ятками... Ваша місія - розширювати кругозір та розвивати ерудицію дитини всіма можливими доступними вам способами.
Філософ
Завдання дитини - навчитися жити в цьому світі, засвоїти його правила і закони, знайти своє місце і мету. Саме тому діти ставлять батькам безліч запитань, і відносно простих (“Чому трава зелена?”) і філософських (“Навіщо помер наш котик?”).
Відповідайте якнайстаранніше, навіть якщо вам знадобиться шукати відповідь разом із дитиною. Ви здивуєтеся, як легко 7-10-річні діти можуть засвоювати складні поняття.
Зразок для наслідування
Ми не втомлюємося наголошувати: діти навчаються, беручи приклад зі своїх батьків та людей, яких вони поважають. Це не проста роль, але через роки ви будете вдячні, що докладали зусиль, слугуючи для дітей взірцем поведінки. Стабільно подавайте дітям хороший приклад словами та діями - і вони засвоять моральні цінності, якими ви керуєтеся в житті.
Переговорник
Вміння ввічливо не погодитися і відстояти власну позицію, не спровокувавши конфлікт, - нині рідкісне вміння, що високо цінується. Якщо роль свавільного диктатора в родині вам не до душі, будьте готові відповідати на нескінченні дитячі “Чому?” і “Навіщо?” у відповідь на ваші вимоги, а також чемно наполягати, домовлятися, пояснювати. Так ви навчите ваших дітей навички не слухатися сліпо, а перевіряти чужі слова і вказівки на відповідність моралі, етиці та закону.
GPS-навігатор
Коли ваша дитина, перш ніж долучитися до пустощів, вперше замислиться: “А чи дозволили б мені це робити мама з татом?” - ви можете впевнено сказати: вдалося! Сумління дитини заговорило з нею вашим голосом. Ви не лише стали моральним взірцем, ваші принципи та цінності стали компасом, яким керується ваша дитина у житті. Через роки ваша вже доросла дитина у складних ситуаціях запитуватиме себе: “А що зробили б на моєму місці тато з мамою?” і отримуватиме, сподіваємося, чітку відповідь.
Читаючи про кожну роль, в якій виступають хороші батьки, ви, без сумніву, одразу пригадали ситуації з власної батьківської практики. Адже ніхто не приміряє на себе “капелюхи батьківства” цілеспрямовано і свідомо. Вони просто з’являються на вашій голові в потрібну мить - за умови, що ви прагнете бути найкращим татом/мамою для ваших сина чи доньки.
Читайте також:
11.01.2021