Кілька правил пожежної безпеки в побуті, яких слід навчити молодшого школяра
Пожежі в оселях виникають здебільшого через необережне поводження з вогнем. Рятувальники стверджують: причиною кожної десятої пожежі з усіх є дитячі пустощі із сірниками, опалювальними та електричними приладами тощо. Як свідчить статистика, пожежі через пошкодження проводки, ввімкнену й забуту праску чи неправильне користування пічкою чи газовим котлом стаються набагато рідше.
Зрозуміло, майже всі пожежі через пустощі чи необережність дітей стаються саме тоді, коли дошкільники й молодші школярі залишаються без нагляду дорослих. Слід брати до уваги: 7–10-річна дитина здатна користуватися газовою плитою, однак може відвернутися й забути про сковорідку на вогні, залишити прихватку над плитою чи біля конфорок або викинути до сміттєвого відра, у якому повно пластикових обгорток, не до кінця загашений сірник…
Отож під час карантину, якщо ваш першачок змушений залишатися вдома сам, слід додатково подбати про протипожежну безпеку — і навчити дитину кількох правил поведінки з вогнем, опалювальними та електроприладами. Тож набирайтеся терпіння й пам’ятайте: дитина найефективніше вчиться, коли батьки подають їй правильний приклад.
Читайте також: Що робити батькам, аби новорічна ялинка в оселі не стала джерелом небезпеки для дитини
Брати в руки запальничку чи сірники — крім випадків, коли треба запалити конфорку на плиті. Якщо чесно, ми вважаємо, що довіряти 7-річній дитині газову чи електричну плиту — це так само ризиковано, як гратися в російську рулетку. (Радимо навчити дитину розігрівати самотужки обід у мікрохвильовій пічці. Для цього зранку викладайте порції на придатні для цього тарілки, накривайте спеціальними пластиковими кришечками чи судками. Так само дитина може розігріти чашку компоту. Головне, поставте придатну для цього чашку біля пічки.)
Вмикати електричну чи газову духовку. По-перше, про будь-яку духовку легко забути. По-друге, газову духовку часом вдається запалити з «енного» разу — запальник у ній не завжди спрацьовує. А це загрожує мінівибухом у самій духовці — від кількох невдалих спроб там накопичується газ (присягаємося власними обсмаленими бровами та віями. Після того інциденту авторка замінила плиту, але враження залишилося на все життя).
Вмикати ялинкову гірлянду. Навіть придбана в перевіреній торговельній точці гірлянда може виявитися підробкою чи після кількох новорічних сезонів підвести. Семи-десятирічній дитині бракуватиме досвіду, щоби зрозуміти, що з гірляндою щось не те, і вчасно вимкнути з розетки (якщо це взагалі можна буде зробити, не отримавши удар струмом).
Запалювати бенгальські вогні, свічки, феєрверки в приміщенні за будь-яких умов чи надворі — без нагляду дорослих.
Користуватися праскою. Навіть дорослі пропалюють простирадла, відволікшись на телевізор чи телефонний дзвінок. Випрасувати комірець чи носовичок можна й увечері — під вашим наглядом.
Залишати зарядку від ґаджета в розетці. Зарядка, навіть не приєднана до ґаджета, який вона «підгодовувала», і далі тягне електрику з розетки. Її вилка може перегрітися і призвести до загоряння.
Сушити на електричному обігрівачі рукавички.. Масляні та інші обігрівачі, здавалось би, ідеальні для просушування мокрих рукавичок. Не робіть цього! Коли рукавички висохнуть, вони можуть почати тліти — і загорітися. Тому й дитині забороніть, і самі не розкладайте на обігрівач одяг, папір тощо.
Вішати над плитою чи класти поряд із конфорками прихватки, ганчірки, рушники тощо. Тканина або підхопить відкритий вогонь, або може розігрітися до такої міри, що загориться.
Не намагатися розпалити пічку чи камін. Коли дитина бачить, як легко це ви робите, то може вирішити, що в неї вийде так само. Можливі наслідки — не лише загоряння в житлі від іскор, а й наповнення будинку отруйним чадним газом.
Крім того, виходячи надвір, дитина має перевіряти, чи вимкнуто телевізор, електрообігрівач, інші електроприлади, а дверцята мультиварки прочинено.
Читайте також: Як пояснити дитині правила безпечної поведінки під час прогулянок у морозну погоду та по вкритих кригою тротуарах, щоби вона їх додержувала
Ми впевнені, що ваша дитина чітко додержуватиме правил поводження з електричними й опалювальними приладами та не гратиметься з вогнем. Однак загоряння може статися й не з її вини: у старих багатоповерхівках «топова» причина пожеж — перевантаження застарілої електромережі та коротке замкнення. Тому варто навчити дитину правил поведінки в разі виникнення пожежі.
Правила поведінки під час такої надзвичайної ситуації, як пожежа, мають бути максимально прості. Дитина у випадку загоряння, найімовірніше, запанікує, тому фізично не зможе пригадати якісь складні правила: приміром, як загасити електроприлад, щоби не отримати удар струмом.
Отож докладіть свого часу й терпіння, аби дитина назубок знала простий порядок дій у разі виникнення пожежі:
- Якщо вогонь — не з електроприладу й невеликий, його можна спробувати загасити: накинути товсту ковдру чи покривало, щоби перекрити доступ повітря до вогню, вилити каструлю води.
- Якщо вогонь з електроприладу чи великий — гасити самому небезпечно. Тебе може вдарити струмом! Хапай телефон і вибігай з квартири/будинку. Кричи «Пожежа!», обов’язково клич на допомогу сусідів. Якщо їх немає вдома, одразу телефонуй 101.
- кщо вийти з дому неможливо (вогонь між тобою і входом), одразу телефонуй 101 і скажи диспетчеру: сталася пожежа. Чітко назви адресу: вулицю, номер будинку і квартири. Обов’язково скажи, що ти дома сам і не можеш вибратися з оселі.
- Уважно слухай, що тобі каже диспетчер. Слухайся його вказівок. Вони допоможуть тобі врятуватися. А ще клич на допомогу сусідів і перехожих із вікна чи балкона.
- Якщо у квартирі багато диму й ти задихаєшся, просувайся до виходу на чотирьох — внизу диму менше й легше дихати.
- Якщо ти живеш у багатоквартирному будинку й зумів вибігти з квартири, не сідай у ліфт — при пожежі він може вимкнутися й ти задихнешся від диму.
- Якщо ти живеш не на першому поверсі — не вистрибуй із вікна. Пожежники приїдуть зі спеціальною драбиною і врятують тебе.
- Слухайся пожежників і виконуй їхні команди — вони знають, як тебе врятувати.
Ми щиро бажаємо, аби правила пожежної безпеки, яких ви навчите дитину, знадобилися їй лише в одному-єдиному випадку. Аби під час перегляду художнього фільму вона могла прокоментувати: «Вони неправильно роблять! Їх же струмом вдарить! Хапайте мобілу й тікайте надвір телефонувати пожежникам!»