Як навчити дитину відмовлятися від ласощів і запрошень незнайомців
Дитина не здатна визначити, які наміри в незнайомої людини. Як пояснити синові чи доньці, як діяти і чого не можна робити в таких ситуаціях?
Це кошмар кожного з батьків: незнайомець підходить до вашої маленької дитини й пропонує їй кудись піти / поїхати з ним, обіцяє солодощі чи подарунок, пропонує познайомити з цікавим хатнім улюбленцем тощо. Тож важливо навчити дитину змалечку, що вона ніколи не повинна приймати пропозицій від незнайомих людей. Убезпечити сина чи доньку допоможе вміння відмовлятися від спілкування із чужими чи сторонніми людьми без присутності батьків або дорослого, який відповідає за дитину (учителя, тренера тощо).
Небезпека від незнайомців — це не те, до чого варто ставитися легковажно. Це цілком реальна загроза, яка може мати руйнівні наслідки. Дитину, яка не знає про небезпеку незнайомців, можна легко заманити обіцянками чи подарунками, що робить її вразливою до викрадення чи насильства. Навіть якщо незнайомець не має лихих намірів, важливо навчити сина чи доньку не приймати пропозицій або запрошень від незнайомих людей. То як пояснити дитині, що робити в таких ситуаціях?
Що радять батькам поліціянти й учителі
1. Поговоріть з дитиною. Почніть із розмови з дитиною про те, як діяти, коли до неї на вулиці звертається незнайома людина. Поясніть, що важливо сказати «ні» й піти геть, навіть якщо це здається нечемно. Наголосіть: «геть» — означає не в порожній провулок чи під’їзд, а в людне місце: у бік компанії інших дітей або поближче до знайомого дорослого. Можна зайти в магазин — там обов’язково буде охоронець або продавчиня, до яких можна звернутися по допомогу.
2. Установіть правила для ситуацій зі знайомими, але сторонніми людьми. Переконайтеся, що ваша дитина знає, що ніколи не можна приймати пропозицій або запрошень від знайомих, але сторонніх людей без відома батьків — і не лише на вулиці, а й у школі, спортзалі тощо. Повторіть, що ці межі не підлягають обговоренню й що вона завжди має звертатися в таких випадках за допомогою, порадою або дозволом до вас або іншого дорослого, якому ви довіряєте.
3. Навчіть дитину довіряти своїм інстинктам. Буває так, що джерелом небезпеки для дитини є дорослий із вашого оточення, такий собі вовк в овечій шкурі. Так, сама думка про те, що хтось із друзів чи знайомих може виявитися негідником, здається абсурдною. Але будь-який досвідчений правоохоронець підтвердить: таку можливість не можна ігнорувати! Тож якщо навіть добре знайома людина змушує дитину почуватися некомфортно, вона мусить довіритися своїй інтуїції і сказати «ні».
4. Навчайте дитину, що сказати «ні» на пропозицію дорослого — це нормально. Запевніть дитину, що сказати «ні» незнайомій людині — це не нечемність, а залізне правило безпеки, навіть якщо незнайомець виглядає доброзичливим і безневинним! Більш того, привчайте її до думки, що вона має право говорити «ні» будь-кому, навіть вам. Так, це може здатися контрпродуктивним сьогодні, але якщо син (донька) навчиться чемно, але твердо відмовляти будь-кому, вона не буде погоджуватися на ризиковані вчинки або інші сумнівні пропозиції через страх образити когось або не вписатися в компанію.
5. Переконайтеся, що дитина знає, що не можна ділитися персональною інформацією. Навчіть дитину не ділитися з незнайомцями особистою інформацією, наприклад, називати своє ім’я, адресу, номер телефону. Поясніть, що може статися, якщо ці відомості потраплять у руки злочинця.
6. Інсценізуйте з дитиною кілька ситуацій, у яких вона відмовляє дорослому. Рольова гра — це ефективний спосіб показати дитині, як реагувати на незнайомця. Розіграйте сценарій, в якому до вашої дитини звертається хтось, поясніть, як вона повинна реагувати. Тоді дитина матиме сценарій поведінки, який можна використати в потрібній ситуації.
7. Навчайте дитину правил безпеки. Наприклад, на які номери телефонувати в екстрених випадках. Наголосіть, що важливо залишатися поруч із вами чи іншими дорослими, яким ви довіряєте, коли вона перебуває в громадських місцях, зокрема в транспорті.
8. Будьте уважними. Як батьки, будьте пильними й уважними до свого оточення. Якщо ви бачите, що хтось наближається до вашої дитини або поводиться підозріло, негайно дійте. Зберігайте спокій. Просто продемонструйте, що дитина перебуває під вашим пильним наглядом і що ви помітили увагу до неї з боку сторонньої людини.
9. Заохочуйте дитину завжди звертатися до вас, якщо вона не знає, як їй діяти. Поясніть дитині, що якщо їй щось запропонує незнайома людина, вона завжди повинна звернутися по допомогу до вас або до іншого дорослого, якому вона довіряє. Щоразу, коли вона приходить до вас по пораду або висловлює занепокоєння щодо поведінки знайомого чи незнайомого дорослого, хваліть її за те, що звернулася по допомогу, — навіть якщо виявиться, що причин непокоїтися немає.
Навчити дитину відмовлятися від пропозицій і запрошень від незнайомців дуже важливо. Ви мусите переконатися, що дитина усвідомлює потенційні ризики від контакту з кимось, кого вона не знає. Нагадуйте дитині, що це нормально — довіряти своїм інстинктам і говорити «ні», незалежно від того, що незнайомець може запропонувати.
Пам’ятайте! В оману ввести можна навіть найрозумнішу й найбільш розвинену соціально дитину. Ба більше, навіть дорослого! Тож батькам важливо залишатися пильними й убезпечувати свою дитину в будь-якому оточенні.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
21.12.2023