Канікули й навчання: чи можна поєднувати
Як допомогти дитині надолужити “недовивчені” теми, подолати “літній список” та отримати нові знання
Кожна дитина потребує відпочинку від навчання, адже з року в рік кількість необхідних для засвоєння знань і умінь лише зростає. А школа — це не тільки уроки й домашка. Дитина щодня постійно перебуває у великому колективі, а це — страшний галас, суєта і необхідність швидко орієнтуватися, зберігати та підвищувати свій статус у соціальній структурі класу, часом вступати в конфлікти й навіть, на жаль, витримувати булінг.
Лікарі, зокрема відомий педіатр Євген Комаровський, однозначно заявляють: канікули для відпочинку, а не для навчання! Та й дитячі психологи погоджуються: дітям і так доводиться робити багато справ, які не приносять їм жодного задоволення.
Більш того, якщо щодня влітку дитину садовити розв’язувати вирази та переписувати вправи, чи зможе вона повноцінно “перемикнутися” і відпочити? Уявіть, якби ви йшли у відпустку, але щодня по пів години виконували посадові обов’язки. Чи було б це повноцінним відпочинком?
Однак є і друга точка зору: за літо дитина забуде багато з того, чого навчилася, докладаючи чималих зусиль, та якщо займатися і влітку, то ці знання і навички залишаться свіжими. До того ж багато батьків вважають, що дитину просто необхідно якось розвивати, тому і влітку вона має чогось та навчатися.
З одного боку, якщо ваша дитина любить навчатися, допитлива і з ентузіазмом зустріне вашу пропозицію позайматися влітку додатково, — це чудово. А якщо є потреба надолужити конкретні теми, які дитина з тих чи тих причин недовчила у школі, вам так чи інакше доведеться мотивувати її на літні “уроки”.
З другого боку — виснаженій за навчальний рік дитині ці “пів годинки на день” можуть реально зіпсувати всі канікули. Її буде просто нудити від самої думки про заняття. Вона їх чекатиме, як чекають на болючий укол чи іншу неприємну процедуру! А у вересні їй все одно випаде разом з рештою класу знову повторювати пройдене торік. Так, так, вересень починається з актуалізації знань (тобто пригадування вивченого раніше)!
То що ж робити батькам? Найкраще — не прибиватися до одного з цих “полюсів”, а діяти, виходячи з результатів навчання і рівня допитливості школяра. Ось що радять досвідчені мами, які виростили по кілька дітей.
1. Не розтягуйте “роботу над помилками” на все літо
Якщо дитині слід підтягнути окремі теми, точно визначте і повідомте їй, скільки днів (тижнів) ви на це відводите. Приміром, є проблеми з одним-двома типами задач чи труднощі з перетворенням дециметрів у міліметри тощо. Поговоріть ще до останнього дзвоника зі школяриком про його успішність. Повідомте, які теми доведеться повторити, і обов’язково наголосіть: займатися математикою доведеться не все літо, а лише впродовж конкретного періоду на початку канікул: “Ти позаймаєшся улітку математикою, але лише перші два тижні червня — і все!”
2. Допоможіть дитині подолати “літній список”
Учитель дав дитині список конкретних творів для прочитання влітку? Ви маєте заздалегідь визначити загальний обсяг завдання і продумати, як допомогти дитині його подолати!
Якщо ваша дитина не днює й ночує з книжкою в руках і читає повільно, їй знадобиться чіткий план:
1) скільки сторінок на день дитині доведеться подолати, аби встигнути все (не враховуйте вихідних, святкових днів і можливих візитів у гості. Можливо, у ці дні дитині буде просто ніколи читати);
2) коли й де ваша дитина читатиме (це заняття має стати обов’язковою частиною режиму дня, але не перешкоджати прогулянкам, іграм з друзями чи перегляду улюбленого мультсеріалу);
3) як дитина відзначатиме свій прогрес (записи у щоденнику читання, галочки у списку тощо);
4) де ви будете брати книжки (що є у вас удома, що можна взяти у бібліотеці, що завантажити на електронну книжку тощо);
5) як ви будете зацікавлювати дитину черговою книжкою та винагороджувати за наполегливість у читанні.
Якщо твір дуже великий і складний, пошукайте аудіокнижку чи радіоспектакль. На слух діти здатні зрозуміти більше, ніж коли читають самотужки!
А може, ви організуєте дитячий читацький клуб? Ваша дитина зможе раз на тиждень зустрічатися з однокласниками й обговорювати ту чи ту книжку.
Коли в дитини є вибір між кількома книжками - хай сама його робить. Радимо також давати дитині змогу читати книжки в тому порядку, який вона сама визначатиме. Можливість обирати книжку самостійно збільшує мотивацію читати!
3. Не вчіть дитину “наперед”, а зробіть її сильнішою
Якщо у школі уроки іноземної мови дають добрі результати, навіщо віддавати молодшого школяра репетитору? Йому буде нудно у школі наступного року! Аби дитина не втратила здобутих навичок,
вмикайте їй мультики цією мовою або організуйте інші розваги, що збагатять її знання.
Те саме стосується й інших шкільних предметів. Якщо ви дуже хочете “розвивати” свого школярика влітку, шукайте заняття, які б не дублювали шкільної освіти, а збагачували дитину в інших сферах.
Займіться фізичним розвитком дитини. Приміром, якщо вона не вміє плавати, поцікавтеся, чи є літні групи плавання у місцевому басейні, чи візьміть кілька уроків у тренера. Можливо, влітку працюватимуть дитячі секції з інших видів спорту? Врешті, можна разом з дитиною розучити комплекс вправ за навчальним відео з Інтернету.
4. Долучіть дитину до творчості та мистецтва
Є ще чудовий варіант — долучити дитину до якоїсь мистецької діяльності (звісно, якщо у неї є здібності та бажання). Приміром, ви можете знайти безкоштовні та платні онлайн і офлайн-курси та майстер-класи для дітей з малювання, ліплення, музики, театрального мистецтва, вишивання, плетіння, в’язання, оригамі, навіть кулінарії! Зокрема, є аж
сім вагомих причин навчити дитину грати на музичному інструменті.
5. Розширюйте кругозір дитини
Якщо ви мрієте, аби ваш син чи донька увійшли до інтелектуальної еліти, необов’язково їх навантажувати уроками влітку.
Є багато способів розвинути ерудицію в дитини, буквально “граючись”.
Приміром, поблизу є музей? Заплануйте похід до нього. Натрапили в YouTube чи по телевізору на науково-популярний серіал з теми, яка цікавить вашу дитину? Додайте його до “літньої програми”. Дитина натрапила на старовинне слово у книжці? Разом знайдіть його у Вікіпедії. Якщо це назва речі, що давно вийшла з ужитку, подивіться ілюстрації, дізнайтеся, як її використовували в давнину тощо.
Що би ви не робили з дитиною влітку, дайте їй можливість не думати про школу. Дитинство — воно дуже коротке. Не відбирайте його у свого школярика!
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
24.05.2021