Три факти про дитячу нудьгу
Закладаємося, принаймні про один із них ви досі не знали
Коли дитина приходить до батьків і ниє: «Мені нудно», — це означає, що вона вичерпала відомі їй можливості іграшок і приладдя для творчості, що на видному місці, по телевізору немає мультиків, а книжка чомусь «не кличе». Чи варто батькам кидатися на допомогу і вигадувати нові заняття для дитини? Необов’язково. Спробуйте підійти до справи нестандартно.
Нудьгувати — корисно, й ось чому
Нудьга — матір будь-якої творчості. Уявіть собі горщик, заповнений водою по вінця. Чи можна в нього налити ще щось? Лише якщо його спочатку спорожнити, — відповісте ви й матимете рацію. Коли голова дитини весь час чимось зайнята — хіба в ній можуть з’явитися нові ідеї?!
Усі митці й учені світу знають: щоб у голову прийшла розумна думка, ця голова має бути нічим у той момент не зайнята. Геніальні ідеї приходять до людей уві сні, у душі, під час прогулянки в лісі чи миття посуду — і ніколи під час перегляду стрічки новин у соцмережі чи проходження чергового рівня «стрілялки».
Неважливо, скільки вашій дитині років — 6 чи 16. Знудьгована дитина спочатку нитиме, що їй нудно, потім з огидою відкидатиме будь-які ваші ідеї на кшталт: «Може, пропилососиш? Сходиш до магазину? Почитаєш ту книжку, що ми тобі купили восени, а ти її так і не розгорнув?» Та згодом… коли вам самим набридне з ним сперечатися… школярик раптом з ентузіазмом візьметься творити: ляльковий театр із шахових фігур, саморобку зі скотчу та зібраного на подвір’ї листя та поламаної лінійки, або хоча б бутерброд із того, що знайдеться в холодильнику…
У момент нудьги в дитини може народитися справді новаторська, чудова ідея. Тому досвідчені мами радять: цінуйте такі миттєвості й не позбавляйте ваших дітей дорогоцінних хвилин нудьги!
Це не означає, що ви маєте ігнорувати дитину, коли вона скаржиться на нудьгу. Обов’язково поспілкуйтеся з нею, обійміть, вислухайте. Та якщо дитина не виглядає втомленою чи надто засмученою, скажіть: «Нудьга — це момент, коли в тебе можуть народжуватися нові ідеї. Ти обов’язково щось придумаєш!»
Водночас нудьга може зашкодити: ось за якої умови
Вище ми писали про те, що нудьга стимулює в дітей пробудження творчої уяви. І це чудово — поки дитячий креатив не виходить за межі дозволеного чи безпечного! Знудьговані діти без контролю з боку дорослих можуть завдати шкоди собі, своїй домівці та іншим дітям — просто тому, що часом не розуміють усіх наслідків утілення нової ідеї в життя.
Приміром, проводячи кулінарний експеримент, молодший школяр може травмуватися ножем сам чи поранити товариша, спричинити пожежу, отримати харчове отруєння чи удар електричним струмом. Знічев’я блукаючи околицями, дитина ризикує, приміром, впасти в яму. Компанія з кількох дітей без нагляду дорослих може придумати гру, небезпечну для здоров’я чи життя…
Словом, креативний порив знудьгованих дитячих мізків може бути руйнівним. Саме тому давати змогу дітям понудьгувати можна лише тоді, коли вони перебувають під вашим пильним оком!
Нудьга — це вінегрет з емоцій, у якому варто розібратися
Багато батьків схильні ставитися до виявів нудьги як до прояву нечемності. Однак корисніше для родинної злагоди розглядати нудьгу як емоцію. Точніше, як вінегрет із відчуття безпорадності, неспокою (якоїсь незрозумілої тривоги), незадоволення, нарешті «нещасливості».
Як ви допомагаєте дитині справлятися з іншими емоціями? Приділяючи їм увагу! Ви зупиняєтеся, відкладаєте на деякий час справи й займаєтеся дитиною. Деякі психологи вважають, що слова «Мені нудно!» часом розшифровуються так: «Я маленький, незрозуміло чим стривожений і роздратований, а ще почуваюся трішечки нещасним. Що б ти, дорослий, робив би на моєму місці?»
І справді, якби вам було б стільки років, скільки зараз вашій дитині, і ви перебували би в такій самій ситуації, що й вона зараз, — як би ви розвіяли цей душевний дискомфорт?
Згадайте, коли ваша дитина немовлям плакала, що ви робили, аби її заспокоїти? Ви робили припущення, що вона відчуває якусь незручність і перевіряли: чи не жарко їй, чи їй хочеться на свіже повітря, чи на ручки… Старші діти мають ту саму потребу — у зміні обстановки, увазі й ласці батьків. Можливо, дитині насправді потрібно побути біля вас? Долучіть її до того, чим зараз займаєтеся. Поговоріть із нею про будь-що, приголубте. Цього може вистачити.
Часом дитині досить дати призабуту нею іграшку, музичний інструмент чи набір для малювання. А буває, слід на якийсь час змінити обстановку. Якщо ви були в приміщенні — вийти надвір і пошукати заняття там (причому дитина спочатку може нити, що не хоче нікуди йти, і це теж нормально). Можливо, щоби розвіяти нудьгу, достатньо буде пройтися разом із мамою чи татом або й самостійно до найближчої крамнички по пляшку молока.
Іноді скарга «Мені нудно» означає, що дитина відчуває перевтому. Навіть діти часом стикаються з браком енергії. Це особливо часто трапляється після закінчення навчального року, коли в голові утворюється «вакуум», а сили вирушати на пошуки нових знань і вражень ще бракує. Відповіддю на це може стати подушка з пледом на дивані чи гамак під яблунею, чашка гарячого шоколаду чи морозиво для всієї родини, спільний перегляд фільму або й пів години післяобідньої дрімоти.
Словом, чуючи скаргу «Мені нудно», не лінуйтеся пильно поглянути на дитину: вона вичерпала наявні «ігрові ресурси», вимагає зміни оточення чи навпаки, потребує вашої тихої ласки та трішки релаксу? Дійте відповідно — і дитина буде вам безмежно вдячна за розуміння.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
11.06.2021