Навчальний тиждень №9: розпочинаємо нову чверть
Які нові проєкти, художні техніки, знання про Україну й світ чекають на крилатиків цього разу
Нагадуємо: подана інформація стосується стандартного календарного плану для класів, які вивчають усі предмети освітньої системи «Світ чекає крилатих».
У 1 класі
Тема соціокультурного проєкту цього тижня — «Є у світі одна країна». У його межах дітей, зокрема, ознайомлять із державними й народними символами України.
На уроках української мови першокласники презентуватимуть готові проєкти («Моя улюблена дитяча газета, дитяча сторінка в місцевій чи районній газеті», «Мій улюблений дитячий журнал». Затим відбудеться вихідний тематичний селфі-аудит.
На одному занять із всесвіту стартує навчальний проєкт «Театр тіней».
На уроки арт-технологій знадобляться білий картон, ножиці, простий олівець, клей ПВА й різноманітні крупи й насіння. Діти створюватимуть оберіг.
Учитель проведе з батьками й дітьми бесіду про захист прав дитини.
У 2 класі
Соціокультурний проєкт тижня присвячено вивченню символів, традицій і культури Україні.
На уроці математики стартує навчальний проєкт «Цікава лічба».
На заняття з арт-технологій підготуйте нитки для аплікації зеленого й червоного кольору, картонну тарілку й гуаш і приладдя для малювання.
У 3 класі
Соціокультурний проєкт тижня присвячено звичаям, традиціям і визначним місцям різних регіонів України.
Новий навчальний проєкт розпочнеться на уроках української мови — «Зрозумій мене», математики — «У світі захопливих обчислень», всесвіту — «Мінеральні води України», «Термальні води України», «Вода-митець», «Вода у творах мистецтва, літературі, народній творчості»
Для занять з арт-технологій третьокласникам знадобляться товсті нитки для ляльки-мотанки, ножиці, картонний прямокутник 12х9 (можна відрізати від будь-якої коробки, він слугуватиме як інструмент), а також солоне тісто, глина або пластилін
Учитель може влаштувати екскурсію до місцевого краєзнавчого чи історичного музею.
У 4 класі
У межах нового тижневого соціокультурного проєкту четвертокласники влаштують віртуальну мандрівку Україною.
Школярикам запропонують долучитися до нового навчального проєкту з математики «Населення міст-мільйонників України», а також зі всесвіту — «Зміни земної поверхні (виверження вулканів, робота вітру, води), їхні причини та наслідки. Землетруси».
До уроків арт-технологій дітям потрібно підготувати солоне тісто, глину або пластилін, білу паперову (двошарову!) серветку, ножиці, котушку ниток червоного кольору й чорний маркер. Що із цього всього вийде, підкажуть останні сторінки свіжого посібника-журналу!
По змозі вчитель організує екскурсію до місцевого музею: історичного, краєзнавчого тощо.
Порада тижня: не порівнюйте досягнення вашого крилатика з успіхами інших!
Кожні тато й мама бажають, щоб їхня дитина виросла в конкурентоздатного, успішного дорослого. Водночас у початковій школі вчителі, навпаки, закликають батьків не порівнювати сина (доньку) з однолітками й перейматися оцінками! Виходить, у перших класах школярам влаштовують тепличні умови?
Зовсім ні! Річ у тім, що діти у віці 6–10 років ще не готові конкурувати в навчанні! Порівняння себе з іншими їм тільки на шкоду. Й ось чому.
Діти ще не зрозуміли, навіщо вони ходять до школи. Чи не єдиною мотивацією до засвоєння нового в цьому віці є щире зацікавлення тим чи тим предметом або темою і симпатія до вчителя (вчительки). Якщо це перетворити з пізнавальної гри на жорстке змагання, щирий інтерес щезне.
Кожна дитина унікальна. На старті шкільної кар’єри вона має лише неповторний набір здібностей, талантів і особливостей психіки, власний темп і домінантний спосіб засвоювати інформацію. Навіть навчатися ще не вміє! Тож влаштовувати їй змагання з однокласниками за оцінки немає сенсу. Це все одно що організовувати перегони між велосипедистом, бігуном, лижником, ковзанярем і плавцем. Припустимо, дистанція в них однакова — 1 км, але кожен із них долатиме цей кілометр по-особливому. Хіба можна порівнювати їхні результати?
Порівняння з іншими вбиває самооцінку. Успішна доросла людина відрізняється тим, що її самооцінка не залежить від думки про неї сторонніх. Дитина ж, оцінюючи себе, орієнтується виключно на те, що про неї кажуть інші і як до неї ставляться. Тож коли ми порівнюємо свою дитину з кимось, це зміцнює її залежність від чужої оцінки й не сприяє зміцненню впевненості в собі. Дитина — істота емоційна, вразлива. Якщо, наприклад, її впевненість у своїх розумових здібностях похитнеться, то мотивація до навчання може зникнути надовго, якщо не назовсім!
У дитини можуть виникнути обмежувальні переконання: «Я поганий учень», «Математика — це не моє», «Я ніколи не навчуся добре малювати» тощо. Уявлення про себе як про успішного чи слабкого учня може надавати крила або, навпаки, знесилювати. Кожен олімпійський чемпіон щиро вірив у свою майбутню перемогу ще до початку доленосного змагання. І навпаки, налаштованість на поразку завжди обмежує можливості людини досягти успіху. Пам’ятаєте карикатуру, на якій шахтар припиняє копати тунель у кількох сантиметрах від родовища алмазів?
Словом, у початковій школі конкуренції між дітьми не місце. Але як додавати школярикам мотивації перемагати труднощі, виховувати в них наполегливість і, врешті решт, здорову змагальність? Ваш класовод знає цю таємницю! Дитина має змагатися із…
… самою собою!>
Одним із принципів системи «Світ чекає крилатих» є порівняння минулого рівня знань дитини й нинішнього.
На початку кожної теми школярики виконують вхідний селфі-аудит, оцінюючи рівень знань ДО її вивчення. Природно, він прямуватиме до нуля ;) - але діти й не зобов’язані знати щось про цілком нову для них тему! (До речі, саме так ми виховуємо в дітей необхідну для успішності в житті сміливість зізнаватися, що вони чогось не знають / не вміють: «Я цього ЩЕ не знаю… Але обов’язково навчуся!»)
У кінці вивчення теми діти здійснюють вихідний селфі-аудит, що показує, як багато нового вони дізналися і навчилися!
Такий підхід корисний для:
… зростання самооцінки й упевненості у власних силах і здібностях. Порівнюючи свої знання й успіхи в минулому із сучасним станом, дитина отримує неспростовні докази власного прогресу. Це позитивно впливає на самооцінку й віру в те, що будь-які труднощі цілком здоланні!
… появи й підтримання мотивації старанно навчатися. Кожне порівняння «було — стало» надихає дитину до подальшого поглиблення знань, опанування нових умінь і розвитку здібностей. Вона постійно бачить, як прогресує, тому готова працювати далі, щоб досягати нових результатів!
…вироблення звички до самоаналізу й саморозвитку. Порівнюючи свої колишні й нинішні знання, дитина заодно вчиться виявляти власні — ні, не слабкі місця! — зони росту й звикає самостійно працювати над собою.
Насамкінець — кілька покликань на актуальні й цікаві публікації
Поділіться цією сторінкою
30.10.2023