Що робити, аби дитина за літо не втратила навичок читання
6 порад, як закріпити й розвинути читацький хист школярика, а ще зацікавити його книжками
Позаду шкільний рік, дитина не хоче й думати про школу, а ви переживаєте: чи не постраждають навички читання за три довгих літніх місяці? Ось як ви можете допомогти вашому сину чи доньці стати захопленим читачем і щодня читати з цікавістю та задоволенням.
1. Пропонуйте дитині якомога різноманітніші книжки
Ніколи не знаєш, що може збудити дитячий інтерес. Сьогодні ваш син чи донька захоплений динозаврами, а завтра цікавитиметься спортивними рекордами чи трансформерами. У родинах, де батьки виділяють час на те, аби зводити дитину до дитячої бібліотеки та пропонують на день народження вибрати в книгарні ілюстровану енциклопедію, діти не лише швидше вдосконалюють навички читання. Вони виростають ерудитами й загалом позитивно ставляться до читання як способу провести вільний час.
Пам’ятайте й таке: книжки, що подобалися в дитинстві вам, необов’язково мають викликати цікавість у вашої дитини. І не просто тому, що часи інші, — жодна книжка не відгукується в серцях усіх людей однаково. Ваші дитячі смаки та смаки вашої дитини різняться — і це чудово!
2. Створіть «правильну» атмосферу
Якщо ви любите читати, у вас має бути улюблений куточок у домівці, де ви любите сидіти над книжкою. У вашої дитини теж має з’явитися такий!
Звісно, ви не зобов’язані створювати такий куточок спеціально (хоча затишне місце з гарним освітленням, зручним кріслом подалі від комп’ютера й телевізора не завадило б). Але дитина потребує «свого» місця для читання, з якого її не зганятимуть, коли комусь саме тут і саме зараз необхідно щось робити.
Щоразу, коли читаєте дитині вдень, умощуйтеся в такому куточку разом із нею. Тоді, коли вона читатиме самостійно, саме перебування у звичному читацькому куточку створюватиме для неї «правильну» атмосферу й допомагатиме зосередитися на сторінках із текстом.
3. Внесіть у родинний розклад час для читання
Дитині необхідна стабільність, режим дня, який робить життя передбачуваним, а відтак допомагає їй почуватися захищеною. Читання стане звичним і навіть бажаним заняттям, якщо йому буде відведене гідне місце в сімейному календарі.
10–15 хвилин перед сном щодня й пів години кожного суботнього й недільного ранку не лише вироблять у дитини звичку читати й гарантуватимуть, що вона подолає список для літнього читання, заданий у школі. Психологи довели: читання книжок заспокоює! Дитина ввечері легше засинатиме. А коли прокидатиметься раніше за вас у вихідні — даватиме змогу поспати трішки довше вам ;).
4. Подавайте добрий приклад
Якщо мама й тато не читають, навряд чи читатиме їхня дитина. І навпаки, більшість дітей, чиї батьки залюблені в книжки, і самі охоче беруться за літературу.
Хай ваша дитина бачить вас не лише зі смартфоном, а й із паперовою чи електронною книжкою. Вона вас обов’язково наслідуватиме! До того ж згорнутися клубочком у мами/тата під боком і читати кожен свою книжку чи одну на двох — це затишне, емоційне єднання.
5. Якщо книжка заскладна для дитини, читайте їй уголос
Читати вголос ви можете не лише дошкільнику, а й 10-річному школяру чи навіть 15-річному підлітку, якщо він того просить. Це навіть корисно — і не лише тому, що ви таким чином приділяєте увагу дитині! На слух школярик може сприйняти й добре зрозуміти книжку, яку йому важко було б подолати самотужки!
Водночас довгі «літературні» слова, неологізми, технічні терміни, застарілі слова, які ви не використовуєте щодня, часом складно зрозуміти з контексту. Тож навіть аудіокнижка не може замінити “живого” - вашого - читання вголос.
Лише читаючи, але не чуючи, як вимовляються нові для неї слова, дитина може пізніше вимовляти деякі з них не з тим наголосом чи взагалі спотворюватиме! Із цією проблемою щодня стикаються англомовні педагоги, для яких проблема читання пріоритетна. Навчитися читати англійською навіть носіям цієї мови надзвичайно складно, адже, як кажуть, «пишемо Ліверпуль, а читаємо Манчестер». Вони рекомендують таке: давайте молодшим школярам для самостійного читання простіші книжки з великою кількістю ілюстрацій, що допомагають кращому розумінню та підтримують інтерес, а складніші книжки читайте їм уголос!
Ця порада корисна й носіям слов’янських мов, чия абетка набагато простіша для засвоєння. Українські діти так само часто спотворюють слова, які тільки читали, але ніколи не чули. Отож англо-американський спосіб розв’язати проблему інтонації, наголосу та вивчення нових слів придасться й українським батькам. Слухаючи книжку, дитина засвоюватиме правильну вимову нових слів, їй не доведеться пізніше «перевчатися».
6. Пояснюйте кожне незрозуміле слово
Буває, читаєте текст і раптом усвідомлюєте: він втратив усякий сенс! Ви не розумієте, про що йдеться. Це тому, що трапилося слово, значення якого ви не зрозуміли зовсім або не так, як належить у цьому тексті.
Часто, не зрозумівши слова, людина намагається читати далі, однак текст стає все більш туманним, відтак читач втрачає цікавість (розуміння й інтерес тісно пов’язані, перше підживлює друге й навпаки) та мотивацію продовжувати. Так книжки залишаються недочитаними, параграфи підручника — невивченими, знання — незасвоєними.
Отож щоразу, коли читаєте дитині вголос, не дратуйтеся, коли вона перебиває й запитує, що означає те чи те слово. Це момент, коли вона може втратити інтерес до книжки, а її увага поблукає в далекі далі, якщо ви не відповісте на запитання і не роз’ясните незрозумілого моменту. Бажаєте, щоби дитина розуміла, про що йдеться в тексті — хваліть дитину за такі запитання!
Пояснюйте значення кожного незрозумілого слова, а також користуйтеся перевіреним способом: знаходьте в Інтернеті картинку. Такі слова, як фоліант, мантія, повітряний шлюз, підземна річка, краще проілюструвати, аніж просто пояснити. Дитяча уява використає цей образ для внутрішнього «фільму», який дитина створює в голові, коли слухає історію. Її знання збагатяться ще одним цікавим для неї фактом, книжка залишатиметься зрозумілою, а отже — цікавою.
Сподіваємося, наші поради допоможуть вам підтримати мотивацію та інтерес дитини до читання. Саме від вас залежить, чи вдасться прищепити дитині любов до книжок і звичку щодня читати.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
26.06.2021