Канікули: три способи зробити літо захопливим для дитини
Як наповнити кожний день літніх канікул цікавими й корисними для дитини справами
Дітям кожний день здається дуже довгим. Якщо він не наповнений цікавими заняттями, вони нудьгуватимуть, а якщо батьки на роботі — то почуваються самотньо. Мамина й татова відпустки не перекриють усього літа. То чим зайняти дитину в ці довжелезні літні дні, аби канікули стали приємним і цікавим досвідом?
1. Створіть із дітьми календар подій / план на літо
Придбайте настінний календар з аркушами для кожного місяця, у якому для кожного дня є комірка для планування. Старшій дитині можна доручити зробити його самотужки: розграфити сітку календаря на трьох аркушах паперу (для кожного місяця літа) і вписати туди назву місяця, дати та відповідні дні тижня.
Календар на місяць, який оселиться на вашій кухні, може мати десь такий вигляд:
Разом із дитиною обведіть у календарі рамочкою всі вихідні та святкові дні місяця. Так ви одразу побачите всі дні, які можна буде провести разом із дитиною. Якщо на якийсь день припадає день народження в сім’ї, впишіть це у відповідну клітинку й позначте її наклейкою чи малюнком. Так само позначте дні народження родичів і друзів, які ви маєте намір відвідати.
Оскільки дні народження — це підготовка й подарунки, доручіть дитині виготовити святкові листівки для кожної події чи запрошення на свято для друзів. Ці справи теж заплануйте на певні дати.
Сплануйте відпочинково-розважальну програму. Як і де ви проведете час із дитиною на наступних вихідних? У кіно очікується прем’єра нового мультика? Може, у місцевому театрі буде вистава для дітей? Екскурсія до музею чи навіть денна — до іншого міста? Похід у бібліотеку що два тижні? Подивіться місцеву афішу культурних заходів і, якщо ви дійсно зможете відвідати якийсь захід, заплануйте його вже зараз.
Результат? Дитина щодня буде бачити календар подій і матиме мотивацію слухатися, виконувати домашні обов’язки, читати задані на літо книжки тощо. Та й вам не завадить ретельніше планувати свої справи, враховуючи потребу дитину в різноманітності та спілкуванні з вами. Таке планування, яке ви можете проводити щотижня, коригуючи й доповнюючи дитячий календар, наштовхне вас на нові ідеї для відпочинку. Ви здивуєтеся, скільки цікавого для дітей і дорослих відбувається у вашій місцевості!
«Буденні» комірки можна теж заповнити справами для дитини. Вписуйте туди разові, нерегулярні доручення (які ви даєте не щодня, а раз-двічі на тиждень). Коли дитина знає, що їй необхідно виконати певну роботу, вільний час здаватиметься набагато цікавішим і солодшим!
Читайте також:
Канікули й навчання: чи можна поєднувати
2. Укладіть список розваг для дитини, коли вона сама вдома
Навіть коли дитина виконує хатні обов’язки, має щоденну «норму» читання і виходить щодня на прогулянку разом із друзями, вона залишається вдома сама та їй буває нудно. Телевізор не має бути єдиною паличкою-виручалочкою!
Якщо у вас є рулон старих шпалер, відріжте від нього шматок довжиною зі зріст вашої дитини й приколіть кнопками до стіни малюнком усередину. Далі озбройтеся фломастерами й запропонуйте дитині укласти список розваг, якими вона може зайнятися вдома, коли поруч немає дорослих.
Пускати мильні бульбашки на подвір’ї. Прив’язати до олівця довгу стрічку й зобразити художню гімнастку. Назбирати красивих листочків і квіточок, висушити їх між сторінками енциклопедії (вони точно знадобляться восени). Зробити за допомогою цих матеріалів і клейкого «олівця» аплікацію. Зробити ляльку з паперу, стрічок і обрізків тканини. Побудувати лабіринт із лего. Влаштувати полювання на предмети на кожну букву алфавіту по черзі… Влаштувати фотосесію для улюбленої машинки чи ляльки… Скласти кілька паперових корабликів і влаштувати морську битву на просторах килима у вітальні… Заохочуйте школярика доповнювати перелік у будь-який час і записувати все самостійно!
Деякі пункти, без сумніву, потребуватимуть обговорення й часом навіть вашої заборони. Приміром, кулінарні експерименти краще проводити в присутності мами, а кидати тенісний м’ячик у мішень для дартсу в умовах квартири взагалі не можна — ризикуєте розбити вікно чи пошкодити меблі! Але список обов’язково вийде довгим, якщо складати його впродовж кількох тижнів — просто доповнюйте його щоразу, коли дитина вигадує чи дізнається про цікаву й підхожу до ситуації гру.
Хай дитина його розмалює і прикрасить, наскільки вистачить натхнення й фантазії. Щоразу, коли вона не знатиме, чим зайнятися, список підкаже ідеальну для її настрою гру або сам по собі захопить її увагу.
Читайте також:
Англійська улітку: 3 цифрові способи зміцнити знання дитини під час канікул
3. Зробіть своє спілкування з дитиною якіснішим
Дитяча настирливість — це справді щось неймовірне! У Колумбії (США) 6 травня 2021 року стався драматичний випадок, який закінчився щасливо завдяки здатності дітей «вистрелювати» сотню запитань на хвилину.
Солдат, озброєний гвинтівкою, захопив у заручники автобус із двадцятьма молодшими школярами та змусив водія їхати до сусіднього міста. Діти спочатку злякалися, але потім знудилися й засипали терориста запитаннями. Той врешті так рознервувався, що… наказав зупинити автобус, вигнав дітей і водія на дорогу, а сам сів за кермо й поїхав далі. Уявіть, як зраділи перелякані батьки та правоохоронці!
Чому діти так відреагували на взагалі-то страшну ситуацію? Це було захисною реакцією — намагатися привернути до себе увагу дорослих, коли стає страшно, нудно, самотньо.
Ваша дитина дуже скучає за вами — мамою й татом, — коли ви на роботі, а вона то з бабусею, то з нянькою, а то й сама вдома. До того ж у школі багато енергії забирало спілкування з однолітками й навчання. А коли дитина вдома, цей нерозтрачений резерв, як цунамі, виривається на волю, щойно батьки переступили поріг. Дитина тут же починає засипати їх запитаннями й розповідями про все на світі й трохи більше. У стомленої людини це може викликати неабияке роздратування! Однак дитині насправді потрібні не стільки відповіді, скільки запевнення: її люблять і за нею теж скучили!
Коли у вас мало часу на спілкування з дитиною, наповніть той, який ви їй присвячуєте, змістом. Розмовляйте з нею, активно слухаючи, ставлячи запитання, пропонуючи теми для обговорення. Їх можна добирати, виходячи з нинішніх інтересів дитини (так, так, відстежуйте
Не просто сидіть із дитиною перед телевізором, а обговорюйте те, що відбувається на екрані. Читаєте їй книжку — «грайтеся» голосом і ставте різні запитання. Головне, щоби дитина не лише відстежувала сюжет, а й замислювалася про мотиви вчинків персонажів та оцінювала їх поведінку. Пропонуйте дитині вигадати, що може статися далі. Пропонуйте свої несусвітні гіпотези. Висловлюйте свою думку (уже після дитячої, звісно).
Спілкуйтеся з дитиною «за життя», коли разом із нею прибираєте, готуєте вечерю чи сортуєте білизну біля пральної машини. Таке спілкування хоча й вимагає від батьків багато зусиль, приносить неабияку користь — і задоволення! — дітям і самим батькам. Такі розмови іноді важко починати — потрібно придумати, про що поговорити із сином чи донькою. Однак коли розмова зав’язалася, головне — слідкувати, куди дитина повертає розмову, і брати активну участь, а не просто угукати й агакати. Ваші діти згадуватимуть ці душевні розмови з вдячністю й захопленням.
Читайте також:
Книжкові рекомендації: що читати та слухати влітку молодшому школяру
Поділіться цією сторінкою
18.06.2021