Незвичайні свята лютого (ІІ частина)
У другій половині лютого вітаємо найпопулярнішого домашнього улюбленця, виявляємо скромність і засинаємо в метро
17 лютого - День кота в Європі
Кіт - це точно єдина тварина, якій присвячено аж п’ять свят! І 17 лютого відкриває річний календар “котячих” знаменних дат. Уже 22 лютого Національний день котів відзначатиме Японія, 1 березня - Україна, 8 серпня День кота святкує Міжнародний фонд захисту тварин, а “закриває” котячий святковий сезон США, відзначаючи Національний котячий день 29 жовтня.
За твердженням дослідників історії взаємин котів і людей, коти - єдині тварини, які самі себе одомашнили. Якщо собаку, коня і корову давні люди приручали та почали розводити цілеспрямовано, то коти “самі завелися” на подвір’ях біля комор та осель.
Річ у тім, що як тільки люди почали займатися землеробством і навчилися зберігати урожай на зиму, то на їхні комори почалося нашестя мишей та інших гризунів. Невдовзі землероби помітили: у вечірніх сутінках на подвір’я проникають невеличкі спритні хижаки, яких цікавить не зерно, а гризуни, - дикі коти.
Корисних тварин перестали відганяти та вбивати. Поволі, як стверджують учені, коти перестали боятися людей, почали влаштовувати лігва просто у дворах. Люди більш охоче дозволяли це звіркам, які не нападали на дітей, а навіть дозволяли себе гладити.
Нині ми не уявляємо наше життя без милих, пухнастих і лагідних котиків, які залишаються в душі хижаками та продовжують захищати нас від гризунів.
17 лютого - День спонтанного прояву доброти
Відносно “молоде” свято запровадили в місті Денвер (США) 1995 року. Таким чином американці вирішили зробити популярнішою ідею волонтерства та допомоги людям, які цього потребують. Людей закликають робити спонтанні добрі вчинки.
Приміром, можна допомогти піднятися перехожому, який перечепився і впав; оплатити бідному старенькому, що стоїть у черзі до каси перед вами, його скромну покупку; відвезти непотрібний одяг до благодійної організації; “підвісити” каву в кав’ярні. Головне, зробити це безкорисливо і не на публіку.
18 лютого - День батарейки
Часом та сама ідея приходить у голову двом людям у різних куточках світу. Перший пристрій, що зберігав невелику кількість електрики, - “лейденську банку” - створили незалежно один від одного у XVIII столітті німецький священник Евальд фон Клейст і вчений Пітер ван Мушенбрук з голандського міста Лейдена.
Відтоді людство винайшло безліч різноманітних батарейок та акумуляторів. Завдяки цим маленьким “електроконсервам” ми щодня користуємося зручними портативними пристроями: телефонами, ліхтариками, радіоприймачами і навіть автомобілями!
Однак батарейки й акумулятори рано чи пізно виходять з ладу. Оскільки їхні “начинка” отруйна для довкілля, їх не можна викидати на смітник, а здавати на перероблення. Отож день батарейки не лише увічнює її винахідників, а й привертає увагу урядів і громадськості до питання утилізації пристроїв, які можуть становити загрозу для довкілля.
22 лютого - День скромності
Те, що ми не знаємо імен засновників цього свята, - цілком зрозуміло. Вони виявили скромність і наполягли, щоб про них не згадували.
Ми так звикли вихвалятися, що навіть самі того не помічаємо: постимо у соцмережах фото з ресторанів, курортів і просто щоб показати нову сукенку. Пишемо такі резюме, що себе не впізнаємо, стараємося справити враження своїми досягненнями на співбесіді тощо. Вдягаємося нерідко виклично, та й поводимося часом так, аби привернути до себе увагу оточуючих.
Цього дня людей закликають згадати, що одна з головних чеснот людського характеру - це скромність. І у словах, і у справах, і в поведінці, і в одязі. І якщо попередні 365 днів ви намагалися виділися з натовпу, саме час виділити один день і пригадати, як воно - виявляти скромність.
26 лютого - День персонального шеф-кухаря
Свято, яке задумувалося на вшанування особистих кухарів, яких наймали для себе багатії, з часом змінило свій зміст. Нині вважається, що не лише жінки, а й всі чоловіки повинні вміти приготувати собі щось на сніданок, обід і вечерю.
Тому на День персонального шеф-кухаря почали вітати людей, яку регулярно готують їжу власній родині. 22 лютого - чудова нагода привітати того з батьків, який є вашим сімейним “шефом”!
27 лютого - Міжнародний день полярного ведмедя
А ви знаєте, що полярні ведмеді можуть скоро залишитися лише у зоопарках? Арктичні льодовики, на яких ведмеді жили сотні тисяч років, полюючи на тюленів та інших морських тварин, тануть. Впливають на кількість ведмедів і забруднення довкілля (люди почали добувати нафту за Полярним колом), і полювання (серед людей багато охочих відібрати у білого ведмедя шубу з двома шарами хутра).
Міжнародний день полярного ведмедя покликаний привернути увагу людства до вимирання цілого виду ведмедів. Природоохоронці та уряди країн мають докласти зусиль, аби білі ведмеді й далі царювали на Крайній Півночі.
28 лютого - День сну в громадських місцях
Неофіційне свято закликає людей користуватися будь-якою можливістю поспати. Сучасні діти та дорослі хронічно недосипають.
Ініціатори свята закликають людей не соромитися уривати кілька хвилин на сон навіть між людей. Заснути в громадському транспорті, подрімати за робочим столом під час обідньої перерви, в парку на весняному сонечку чи на пасажирському сидінні автомобіля - зовсім не соромно, - кажуть вони. Сон - це здоров’я. Головне - не засніть за кермом!
Читайте далі:
04.02.2021