Календар лютого (І частина)
На допомогу вчителю публікуємо календар державних, релігійних і професійних свят лютого 2021 року
9 лютого — День безпечного інтернету
Свято під назвою Safer Internet Day вперше відзначили 2004 року. Нині його святкують щороку в другий день другого тижня лютого більш як сто країн світу.
Цей день використовують для пропагування знань про безпечне користування Всесвітньою мережею та цифровими технологіями загалом. Ініціатори запровадження свята вважають, що Інтернет має стати безпечним, приємним і корисним середовищем для всіх людей, зокрема для дітей. Тому кожна людина має відповідально ставитися й до розміщення контенту, і до його споживання.
9 лютого — Міжнародний день стоматолога
Приурочена дата до свята ранньохристиянської єгипетської мучениці Аполлонії. У 249 році н.е. римляни стратили її за сповідування християнства, перед тим вирвавши всі зуби.
Люди здавна розуміли значення здорових зубів для людини. Той, хто рано втрачав зуби, починав хворіти й рано помирав. Вважалося, що людина молода, поки в неї здорові зуби. Сучасні медики довели правильність цієї думки: стан зубів і ясен справді впливає на стан інших органів людини. Тому дуже важливо ретельно доглядати зуби. За деякими даними, 95 % дорослих жителів світу пломбували зуб принаймні раз у житті.
11 лютого — Міжнародний день жінок і дівчаток у науці
У давнину в багатьох країнах вважали, що дівчаток і жінок не потрібно, навіть шкідливо вчити читати й писати. Аж у ХІХ столітті, з початком стрімкого технічного прогресу, в європейських країнах, Канаді та США зрозуміли, що шкільна освіта потрібна всім без винятку хлопчикам і дівчаткам. У деяких країнах навіть зараз дівчаткам доводиться боротися за своє право на шкільну освіту.
Жінок почали допускати в університети та до наукових досліджень лише наприкінці ХІХ століття. І хоча багато значних наукових відкриттів зробили саме жінки, навіть у розвинених країнах жінки мають докладати набагато більше зусиль, ніж чоловіки, аби займатися науковою роботою. Жінки народжують і виховують дітей, виконують більшість побутової роботи вдома. Жінкам-науковцям часто платять менше, ніж чоловікам тощо.
2015 року Генеральна Асамблея ООН запровадила Міжнародний день жінок і дівчаток у науці. У такий спосіб ООН заохочує уряди держав і громадськість позбутися нерівноправності в освіті та науці.
11 лютого — День хворого
Всесвітній день хворого покликаний привертати увагу суспільства і влади в усьому світі до проблем, з якими стикаються хворі люди. Започаткував його папа Іван-Павло II 1992 року, через рік по тому, як захворів на хворобу Паркінсона. Цього дня католики моляться Богородиці Лурдській, покровительці хворих, яку просять про зцілення або про полегшення перебігу тяжкої недуги.
12 лютого — Новий рік за китайським календарем
Чунь цзе — Свято весни, яким розпочинається східний календар, або китайський Новий рік, — відзначають більш як дві тисячі років!
Чому він називається Святом весни? Так його стали називати, коли Китай запровадив григоріанський календар, спільний нині для всього світу. Китайці слушно вирішили: завдяки різним назвам європейський і східний Новий рік не будуть плутати.
За легендою Давнього Китаю, напередодні Нового року на берег виповзало морське рогате чудовисько Нянь. Воно нападало на худобу та людей, і ніхто не міг із ним упоратися. Старий мудрець придумав, як його перемогти. Він зрозумів, що чудовисько боїться червоного кольору та вогню та гучного шуму. Старий умовив людей пофарбувати всі двері в будівлях червоною фарбою, запалити в усіх печах вогонь та виготовити багато петард і бамбукових ракет для феєрверків. Задум удався — яскраві кольори, вибухи феєрверків та петард і яскравий вогонь відігнали Няня, і того року монстр не повертався.
Саме так народилася традиція напередодні Нового року охороняти рік: прикрашати оселі та вулиці червоними написами й ліхтариками, не спати, стріляти з петард і запалювати салют. А впродовж п’яти наступних днів люди бенкетують, ходять у гості та влаштовують народні гуляння.
13 лютого — Всесвітній день радіо
Суперечки, хто ж найпершим винайшов радіопередавач — росіянин Олександр Попов чи італієць Гульєльмо Марконі, точаться й досі. Беззаперечним є те, що радіо стало першим по-справжньому швидким засобом зв’язку та засобом миттєвого інформування людей про важливі події. І хоча радіостанції нині перебираються у Світову мережу, аби звільнити частоти для стільникового зв’язку, воно справді змінило світ, зробило його меншим: люди змогли дізнаватися про події миттєво і спостерігати за їхнім розвитком.
Цього дня можна привітати фахівців усіх професій, дотичних до радіозв’язку: зайнятих у виробництві радіообладнання; працівників радіостанцій; тих, хто займається радіолокацією; астрономів, які досліджують космічні об’єкти за допомогою радіотелескопів; радіометеорологів і, нарешті, науковців, які запускають у космос дослідницькі зонди, що керуються… так, за допомогою «старомодного» радіозв’язку.
15 лютого — Стрітення
Слово «стрітення» означає «зустріч». У Євангелії йдеться про зустріч немовляти Ісуса з 360-річним (саме так!) праведним книжником Симеоном. За легендою, Симеон — один із перекладачів біблійних текстів із єврейської мови грецькою. 72 перекладачі працювали над священними текстами в III столітті до н.е.
У книзі пророка Ісаї Симеон прочитав пророцтво: діва (незаміжня дівчина) народить сина, який стане Месією — Спасителем усіх людей. Книжник хотів був виправити в перекладі це слово на «жона» (одружена жінка). Однак тут перед ним з’явився янгол, наказав залишити в тексті слово «діва» й повідомив, що Симеон житиме доти, поки не побачить цю дитину на власні очі та не пересвідчиться в правдивості пророцтва.
Свято Стрітення Господнього увічнює зустріч Симеона з немовлям Ісусом, якому виповнилося 40 днів. За звичаєм, батько й мати принесли Ісуса в Єрусалимський храм, щоби подякувати Богу за його народження і принести в жертву двох голубів.
У храмі Святе сімейство зустрів старий Симеон. Він одразу зрозумів, що перед ним — дитина, появи якої він чекав 300 років! Праведник узяв на руки Ісуса й заявив усім присутнім, що пророцтво Ісаї збулося.
Стрітення — одне з найдавніших християнських свят. Ним завершується цикл різдвяних святкувань. Католики називають цей день Світильником, або святом Марії Громничної. Православні — святом Стрітення Господня.
15 лютого — День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, День комп’ютерника
На свято Стрітення припадає також День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Його ще називають День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів.
Цього дня в Україні вшановують пам’ять військовослужбовців, що загинули в Афганістані ще за радянських часів, а також загиблих учасників і ветеранів миротворчих місій ООН в інших країнах.
15 лютого Україна святкує ще й День комп’ютерника. Можна вітати всіх фахівців, чия робота пов’язана з виготовленням комп’ютерної техніки та програмуванням, керування цією технікою, забезпеченням належної роботи комп’ютерів та комп’ютерних мереж тощо.
03.02.2021