Навчальний проєкт
Навіщо вашій дитині працювати над індивідуальними проєктами і брати участь у групових — пояснення для батьків.
На думку передових світових педагогів, основне завдання школи — «виліпити» з дитини креативного дорослого з активною життєвою позицією. Людину, у якій поєднується критичне мислення із креативністю, а здатність до командної роботи — з умінням самостійно щось створити від «голої» ідеї до готового результату.
Таку людину школа може виховати, виробляючи в молодшого школяра низку відповідних навичок і переконань. Чого ж саме навчається дитина, працюючи під керівництвом педагога над індивідуальними та груповими проєктами?
- Передусім дитина активно використовує набуті знання, аби власноруч створити щось цікаве й корисне. Відтак вона починає розуміти цінність будь-якого знання, а відповідно — й освіти.
- Школяр вчиться самостійно вирішувати нестандартні проблеми, які їй «підкидатиме» професійна діяльність і загалом доросле життя. Як не парадоксально, але креатив — це не просто натхненний політ фантазії, а скоріше вміння використовувати великий арсенал «шаблонів» та прийомів для пошуку творчих рішень.
- Дитина привчається шукати зв’язки між різними навчальними предметами та галузями знання. А це і є творчість! Створення чогось нового — це завжди «перероблення» й синтез уже знайомих людині понять, ідей, речей.
- Створюючи щось нове, учень вчиться долати непростий шлях від початкової ідеї до презентації успішного результату. А це означає, що він розвиває в себе навички планування, цілеспрямованість (без неї при перших труднощах людина кидає нове починання), відповідальність і навіть самокритичність (адже не кожна спроба — успішна, і часом проєкт потребує удосконалення чи значних змін).
- Деякі проєкти в початковій школі дитина реалізує сама. Інші — як член чи навіть лідер команди. Відтак у неї формуються добрі навички самостійної та командної роботи. І в дорослому житті вона й самостійно вмітиме працювати, і зможе продуктивно діяти як учасник колективу.
Як же навчають цим цінним навичкам вчителі, які працюють за освітньою системою Анжеліки Цимбалару «Світ чекає крилатих»?
У першому класі вчитель починає з простої демонстрації дітям уже реалізованого кимось проєкту. Він ініціює обговорення, пояснює логіку роботи над проєктом на конкретних прикладах, демонструє, як виглядають ті чи ті проєкти (від хенд-мейд виробу до театральної вистави) на різних етапах.
Щотижня учні реалізують колективний проєкт, а ще працюють над індивідуальними, складність і тривалість яких зростає з року в рік. Ці проєкти є невід’ємною частиною навчальної програми, а необхідні знання для їх реалізації діти черпають і в раніше пройденому матеріалі, і в щойно вивченому.
Саме тому ми радимо батькам ніколи не виконувати проєкт чи його частину замість дитини. Допомогу слід надавати лише в справі, яку школяр не може зробити самостійно за віком.
Наприклад, в одному з навчальних проєктів потрібно розщепити ножем стебло квітки вздовж на три частини. Саме цю дію має виконати дорослий — аби вберегти від травми дитину, пальцям і кисті рук якої ще бракує сили і вправності. Решту проєкту вона має зробити самостійно.
Читайте також:
30.09.2020