Календар листопада ’21 (частина II)
Бажаєте, аби ваша ерудиція трималася нарівні з обізнаністю вашого школярика? Тоді дізнайтеся більше про свята останньої декади листопада, що згадуються в посібнику-журналі
20 - Всесвітній день дитини
Засноване ООН наприкінці 1954 року свято припадає на день ухвалення Декларації прав дитини. Обов’язково почитайте її текст. Багато статей цього документа здадуться вам дивними, настільки вони очевидні. Скажімо, навіщо прописувати окремо, що дитина має право на ім’я?!
А ось чому: кожна стаття цієї декларації створена у відповідь на страждання тисяч, якщо не мільйонів дітей. Кожна стаття означає страхітливий факт: це право принаймні десь на планеті ПОРУШУЄТЬСЯ. Місія кожного дорослого — знати права дитини й не лише їх додержувати щодо власних дітей, а й втручатися, коли порушують права будь-якої дитини.
21 листопада — Всесвітній день вітань, Всесвітній день рибних господарств, Всесвітній день телебачення
Кажуть, конфлікти виникають, коли відсутнє взаєморозуміння. А воно неможливе без спілкування. Прагнучи зробити щось заради встановлення миру на Землі, брати Маккомаки (США) 1973 року вирішили влаштувати незвичайну акцію протесту проти воєн, які точилися тоді на планеті. Вони розіслали в усі куточки світу сотні листів, у яких містилося лише привітання без усякої політики, а ще — прохання адресату написати й розіслати ще 10 таких самих листів. Цю акцію підхопили в 180 країнах світу! Розсилання вітань стало доброю традицією, що пропагує толерантність і мир.
Всесвітній день рибних господарств (World Fisheries Day) - це свято громад і організацій, які займаються виловом чи розведенням риби. Риболовний промисел — небезпечна й тяжка праця, а вирощування риби — хай і безпечніша, однак не менш виснажлива й потребує високої кваліфікації.
Всесвітній день рибогосподарств покликаний привертати увагу урядів і виробників риби до екологічних умов великих і малих водойм Землі — рідної домівки водних тварин і рослин. Це свято також ушановує риболовів і виробників риби й морепродуктів. Його не слід плутати з українським Днем рибалки (відзначається у другу неділю липня) та Всесвітнім днем рибальства (27 червня). Святкуйте його пізнавально — відшукавши відео про життя прісноводних, морських чи океанічних тварин і рослин, про роботу рибалок або про “плантації”, де вирощують рибу та морепродукти.
21 листопада також відзначають Всесвітній день телебачення. Започаткувавши це свято, ООН не лише вшанувала цей технічний і культурний феномен. Світова організація ще у 60-х роках розуміла важливість телебачення як джерела інформації та пропаганди. ООН закликає всі телекомпанії світу пропагувати мир, людяність, захищати права людини та висвітлювати найболючіші проблеми людства, сприяючи їх розв’язанню.
III неділя листопада — День працівників сільського господарства
В Україні завжди шанували тих, хто працює на землі, вирощуючи рослини й тварин. Завдяки численним сільськогосподарським галузям всі ми маємо і їжу, й сировину для промисловості: природні (вирощені) матеріали для одягу, взуття, побутових речей, біопалива тощо.
Нині для отримання високих врожаїв, великої кількості якісної вовни чи шкіри, молока й м’яса потрібна не тільки фізична праця й земля, а й наукові знання, сучасні аграрні технології. На планеті понад мільярд дорослих працює саме в сільському господарстві!
Це свято 2021 року випадає на 21 листопада. А вітати з ним варто всіх, хто вирощує тварин і рослини: від працівників величезних агрохолдингів до власників 6-тисоткових присадибних ділянок із латочкою, засадженою “борщовим набором”.
22 листопада — Міжнародний день сина
Неофіційне свято День сина відзначається в багатьох країнах світу як суто родинне. У мами є 8 Березня і День матері (друга неділя травня), в тата — День батька (у третю неділю червня), у дівчаток — День доньки (25 квітня). Деякі родини святкують День синів і дочок, якщо там є і ті, і ті (11 серпня). Тож цілком справедливо, що й у хлопчиків-синів є власне свято! Цього дня тато й мама мають нагоду показати сину, що його люблять не за щось (не за хороші оцінки чи добру поведінку), а просто тому, що він — їхня дитина.
24 листопада — День завоювання друзів
Неофіційне свято, яке водночас має безліч прихильників, відзначається у день народження Дейла Карнегі, автора книжки “Як завойовувати друзів і впливати на людей”. Багато бізнесменів і політиків читали й читають нині цю книжку, сподіваючись знайти рецепти впливу. Та ця книжка насправді про те, як змінити себе на краще, аби люди самі хотіли з тобою спілкуватися, дружити й дослухатися до твоїх пропозицій!
“Даруйте любов, не сподіваючись на подяку”, “Не вдавайте, що вам цікаво, а щиро цікавтесь співрозмовником”, “Виявляйте співчуття”, - ось найцінніші поради Карнегі. Саме так і завойовують друзів — добротою, щирістю й уважністю.
IV четвер листопада — День подяки
Свято подяки асоціюється з національним святом у США, що відзначається у четвертий четвер листопада. Чому школярі, які навчаються за освітньою системою “Світ чекає крилатих”, дізнаються на уроках про чужоземні свята? У рамках вивчення англійської мови вони також досліджують життя й традиції в англомовних країнах.
Водночас День подяки має довшу історію. Він відзначається в багатьох країнах світу наприкінці сільськогосподарського циклу. В Україні є православний аналог — Свято врожаю, що припадає один з останніх днів жовтня. А українські протестанти відзначають власне Всеукраїнське свято подяки - 17 вересня.
Суть Дня подяки в США така: селяни після закінчення всіх польових робіт дякують Богові за врожай і допомогу в його вирощенні. Саме тому жителі США, Канади та кількох країн Європи ставлять на стіл традиційні ситні сільські страви: печену індичку, страви з гарбуза, кукурудзи, картоплі, інших сезонних овочів, різних видів м’яса, пироги з різними начинками тощо.
Якщо ви бажаєте відзначити це свято вдома, дізнайтеся, як святкували Свято врожаю у вашій місцевості або... знайдіть в інтернеті рецепт печеної індички та журавлинового соусу ;). У 2021 році американський День подяки випадає на 25 листопада.
30 листопада — Всесвітній день свійських тварин
Ідея запровадити свято тварин була оприлюднена ще 1931 року на міжнародному конгресі природозахисників у Флоренції (Італія). Однак свято, покликане захищати права свійських тварин, зокрема домашніх улюбленців, ширилося світом украй повільно. Так, в Україну World Pets Day прийшов лише у нульових роках XXI століття.
Цього дня природозахисники, зоологи, ветеринари й активісти, які захищають права свійських тварин, влаштовують просвітницькі акції. Вони прагнуть пояснити людям, що їхні хатні улюбленці заслуговують на гідне й відповідальне поводження.
Не слід плутати це Всесвітній день свійських тварин із Всесвітнім днем тварин (World Animal Day), що відзначається на день народження Махатми Ґанді, 4 жовтня. А відсвяткувати разом із дитиною день вашого кота, хом’ячка чи зграйки курей у повітці можна, переглянувши книжку чи відео про породу, до якої належить ваш домашній улюбленець, а ще — про те, як тварини мислять і сприймають світ.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
12.11.2021